System Informacyjny Schengen (SIS) jest najpowszechniej wykorzystywanym i największym systemem wymiany informacji w zakresie bezpieczeństwa i zarządzania granicami w Europie. Ponieważ między krajami strefy Schengen w Europie nie ma granic wewnętrznych, SIS poniekąd zastępuje kontrole graniczne i jest najskuteczniejszym narzędziem współpracy dla służb granicznych i imigracyjnych, policji oraz organów celnych i sądowych w UE i w państwach stowarzyszonych w ramach Schengen.
Właściwe organy krajowe, takie jak policja i straż graniczna, mogą wprowadzać i sprawdzać wpisy dotyczące osób i przedmiotów w jednej wspólnej bazie danych. Graniczne, policyjne i inne zgodne z prawem kontrole wobec tych osób i przedmiotów mogą być przeprowadzane w dowolnym miejscu w UE i strefie Schengen.
Od 1995 r. system SIS pomaga utrzymać bezpieczeństwo w Europie mimo braku kontroli na granicach wewnętrznych.
W 2013 r. wprowadzono drugą generację systemu SIS (SIS II) oferującą nowe opcje, takie jak możliwość dodania do wpisów odcisków palców i fotografii.
W marcu 2023 r. SIS został odnowiony i uzupełniony o nowe wpisy, zaktualizowane dane i usprawnione opcje.
Dowiedz się, jak przebiega wymiana informacji na temat osób i przedmiotów między krajami UE w systemie SIS i jak z upływem lat zmienił się ten system.
SIS zawiera tylko wpisy dotyczące osób lub przedmiotów należących do wcześniej ustalonych kategorii.
Przykłady udanej współpracy między organami krajowymi dzięki wymianie informacji w systemie SIS.
Obowiązują rygorystyczne wymogi dotyczące jakości i ochrony danych w SIS. Dostęp do systemu mają tylko upoważnieni użytkownicy we właściwych organach, takich jak służby graniczne, policja czy organy celne.
Biura SIRENE to ośrodki zajmujące się koordynacją wymiany informacji dotyczących wpisów w SIS w poszczególnych krajach lub organizacjach. Każde państwo korzystające z SIS ustanowiło krajowe biuro SIRENE.
Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące SIS