Pāriet uz galveno saturu
Migration and Home Affairs
2024. gada 4. jūnijs

Īsumā par leģislatīviem dokumentiem

Migrācijas un patvēruma pakts

Patvēruma un migrācijas pārvaldības regula

Ar Patvēruma un migrācijas pārvaldības regulu (PMPR) aizstāj pašreizējo Dublinas III regulu un:

  • uzlabo par patvēruma pieteikumiem atbildīgās dalībvalsts noteikšanas sistēmu, padarot to efektīvāku un stabilāku un novēršot sekundāro kustību;
  • izveido obligātu, taču elastīgu solidaritātes sistēmu dalībvalstīm, kuras saskaras ar migrācijas radīto spiedienu.

Patvēruma procedūras regula (tostarp Atgriešanas robežprocedūras regula)

Ar Patvēruma procedūras regulu tiek izveidota vienota, taisnīga un efektīva procedūra, lai lemtu par patvēruma pieteikumiem, vienlaikus ierobežojot ļaunprātīgu izmantošanu un likvidējot stimulus sekundārajai kustībai pa visu ES. Kopā ar Atgriešanas robežprocedūras regulu ar to arī izveido obligātu robežprocedūru gan patvēruma, gan atgriešanas procesam pie ārējās robežas. Robežprocedūras atgriešanas daļa juridisku iemeslu dēļ ir izklāstīta atsevišķā regulā, lai atspoguļotu to, ka atgriešanas noteikumi ES līmenī ir balstīti uz Šengenas noteikumiem.

Krīzes un nepārvaramas varas situāciju regula

Krīzes un nepārvaramas varas situāciju regula attiecas uz krīzes situācijām, tostarp instrumentalizāciju, un nepārvaramas varas situācijām, kā arī paredz atkāpes un solidaritātes pasākumus dalībvalstīm.

Eurodac regula

Ar Eurodac regulas pārstrādāto versiju esošā Eurodac datubāze tiks pārveidota no patvēruma meklētāju datubāzes par pilnvērtīgu patvēruma meklētāju un migrācijas datubāzi. Jaunā datubāze atbalstīs patvēruma sistēmu un palīdzēs pārvaldīt neatbilstīgu migrāciju, kā arī palīdzēs īstenot Pārmitināšanas regulu un Pagaidu aizsardzības direktīvu. Datubāze tiks integrēta sadarbspējas sistēmā, lai to varētu netraucēti savienot ar citām ES datubāzēm.

Skrīninga regula

Jaunajā Skrīninga regulā ir paredzēti vienoti noteikumi, kas nodrošina ES ieceļojošo neatbilstīgo migrantu un patvēruma meklētāju pārbaudes un atbilstīgu reģistrāciju, kā arī nepārtrauktu saikni ar turpmākām atgriešanas vai patvēruma procedūrām.

Kvalifikācijas regula

Ar Kvalifikācijas regulu aizstāj Kvalifikācijas direktīvu. Ar to ES tiesību aktos tiek iekļauta Ženēvas konvencija, un tās mērķis ir nodrošināt, ka dalībvalstis piemēro vienotus kritērijus, lai kvalificētu personas kā starptautiskās aizsardzības saņēmējas. Tajā ir arī noteikts starptautiskās aizsardzības tiesību saturs un starptautiskās aizsardzības saņēmēju pienākumi.

Uzņemšanas nosacījumu direktīva

Pārskatītajā Uzņemšanas nosacījumu direktīvā būs paredzēti minimālie standarti attiecībā uz dalībvalstu palīdzību patvēruma meklētājiem, nodrošinot atbilstīgus dzīves apstākļus tiem, kas ierodas ES un meklē starptautisko aizsardzību.

Savienības pārmitināšanas sistēma

Ar Savienības pārmitināšanas un humanitārās uzņemšanas sistēmas (Savienības sistēma) regulu uzlabo drošus un likumīgus ceļus uz ES tiem cilvēkiem, kam nepieciešama aizsardzība, un palīdz stiprināt starptautiskās partnerības ar trešām valstīm, kuras uzņem lielu bēgļu skaitu.