Preskoči na glavno vsebino
Migration and Home Affairs
4. junij 2024

Na kratko o zakonodajnih dokumentih

Pakt o migracijah in azilu

Uredba o upravljanju azila in migracij

Uredba o upravljanju azila in migracij nadomešča sedanjo uredbo Dublin III in:

  • izboljšuje sistem za določitev države članice, odgovorne za obravnavo prošenj za azil, saj zagotavlja, da je ta učinkovitejši in stabilnejši ter preprečuje sekundarna gibanja,
  • vzpostavlja obvezen, a prožen sistem solidarnosti za države članice, ki se soočajo z migracijskim pritiskom.

Uredba o azilnem postopku (vključno z uredbo o postopku vračanja na meji)

Z uredbo o azilnem postopku se vzpostavlja skupen, pravičen in učinkovit postopek za odločanje o prošnji za azil, hkrati pa se omejujejo zlorabe in odpravljajo spodbude za sekundarna gibanja po EU. Uredba skupaj z uredbo o postopku vračanja na meji določa tudi obvezen postopek na meji za azilni postopek in postopek vračanja na zunanji meji. Del postopka na meji, ki se nanaša na vračanje, je iz pravnih razlogov določen v ločeni uredbi, ker se tako upošteva dejstvo, da pravila o vračanju na ravni EU temeljijo na schengenskih pravilih.

Uredba o ravnanju v kriznih razmerah in primeru višje sile

V uredbi o ravnanju v kriznih razmerah in primeru višje sile so obravnavane krizne razmere, vključno z instrumentalizacijo, in višja sila, ter določena odstopanja in solidarnostni ukrepi za države članice.

Uredba Eurodac

S prenovitvijo uredbe Eurodac se bo obstoječa podatkovna zbirka Eurodac iz zbirke podatkov o azilu spremenila v celovito zbirko podatkov o azilu in migracijah. Nova podatkovna zbirka bo podpirala azilni sistem in olajšala upravljanje nedovoljenih migracij ter podpirala izvajanje uredbe o preselitvi in direktive o začasni zaščiti. Podatkovna zbirka bo vključena v okvir interoperabilnosti in tako nemoteno povezana z drugimi podatkovnimi zbirkami EU.

Uredba o preverjanju

Nova uredba o preverjanju določa enotna pravila, ki zagotavljajo preverjanje in ustrezno registracijo migrantov brez urejenega statusa in prosilcev za azil, ki vstopajo v EU, ter nemoteno povezavo s postopki vračanja ali azilnimi postopki, ki temu sledijo.

Uredba o pogojih za azil

Uredba o pogojih za azil nadomešča direktivo o pogojih za azil. Uredba v pravo EU vključuje Ženevsko konvencijo, da bi se med državami članicami zagotovila uporaba skupnih meril, ki jih morajo izpolnjevati osebe, da so upravičene do mednarodne zaščite. Poleg tega določa vsebino pravic do mednarodne zaščite in obveznosti upravičencev do mednarodne zaščite.

Direktiva o pogojih za sprejem

Revidirana direktiva o pogojih za sprejem bo določala minimalne standarde pomoči za prosilce za azil v državah članicah, s čimer bo zagotovljen ustrezen življenjski standard osebam, ki prihajajo v EU in prosijo za mednarodno zaščito.

Okvir Unije za preselitev

Z uredbo o okviru Unije za preselitev in humanitarni sprejem (v nadaljnjem besedilu: okvir Unije) se izboljšujejo varne in zakonite poti v EU za ljudi, ki potrebujejo zaščito, ter prispeva h krepitvi mednarodnih partnerstev z državami nečlanicami EU, ki gostijo veliko število beguncev.