Przejdź do treści głównej
Migration and Home Affairs
4 czerwca 2024

Akty ustawodawcze w skrócie

Pakt o migracji i azylu

Rozporządzenie w sprawie zarządzania azylem i migracją

Rozporządzenie w sprawie zarządzania azylem i migracją zastępuje obecne „rozporządzenie Dublin III” oraz:

  • usprawnia system ustalania, które państwo członkowskie odpowiada za wnioski o udzielenie azylu, przez co zwiększa skuteczność i stabilność systemu, oraz zapobiega wtórnym przepływom osób ubiegających się o azyl,
  • ustanawia obowiązkowy, ale elastyczny system solidarności wobec państw członkowskich stojących w obliczu presji migracyjnej.

Rozporządzenie w sprawie procedury azylowej (w tym rozporządzenie w sprawie ustanowienia powrotowej procedury granicznej)

W rozporządzeniu w sprawie procedury azylowej ustanowiono wspólną, sprawiedliwą i skuteczną procedurę podejmowania decyzji dotyczących wniosków o udzielenie azylu, przy jednoczesnym ograniczeniu nadużyć i wyeliminowaniu zachęt do wtórnych przepływów w UE. Wraz z rozporządzeniem w sprawie ustanowienia powrotowej procedury granicznej określa ono również obowiązkową procedurę graniczną dotyczącą zarówno udzielania azylu, jak i egzekwowania powrotów na granicy zewnętrznej. Powrotową część procedury granicznej określono w odrębnym rozporządzeniu ze względów prawnych, aby odzwierciedlić fakt, że przepisy dotyczące powrotów na szczeblu UE opierają się na przepisach Schengen.

Rozporządzenie w sprawie reagowania na sytuacje kryzysowe i sytuacje spowodowane działaniem siły wyższej

Rozporządzenie w sprawie reagowania na sytuacje kryzysowe i sytuacje spowodowane działaniem siły wyższej dotyczy sytuacji kryzysowych, w tym instrumentalizacji, oraz sytuacji spowodowanych działaniem siły wyższej, a także przewiduje odstępstwa i środki solidarnościowe dla państw członkowskich.

Rozporządzenie Eurodac

Przekształcenie rozporządzenia Eurodac sprawi, że istniejąca baza danych Eurodac zmieni się z bazy danych azylowych w pełnoprawną bazę danych dotyczących azylu i migracji. Nowa baza danych będzie wspomagać system azylowy i pomagać w zarządzaniu migracją nieuregulowaną, a także wspierać wdrażanie rozporządzenia w sprawie przesiedleń i dyrektywy w sprawie tymczasowej ochrony. Baza danych zostanie włączona do ram interoperacyjności w celu sprawnego połączenia z innymi bazami danych UE.

Rozporządzenie w sprawie kontroli przesiewowej

W nowym rozporządzeniu w sprawie kontroli przesiewowej ustanowiono jednolite przepisy zapewniające kontrolę i właściwą rejestrację migrantów o nieuregulowanym statusie i osób ubiegających się o azyl wjeżdżających do UE oraz płynne powiązanie z wynikającymi z nich procedurami dotyczącymi powrotu lub azylu.

Rozporządzenie o kwalifikowaniu

Rozporządzenie o kwalifikowaniu zastępuje dyrektywę w sprawie kwalifikowania. Włącza ono konwencję genewską do prawa UE i ma na celu zapewnienie, aby państwa członkowskie stosowały wspólne kryteria kwalifikowania osób jako korzystających z ochrony międzynarodowej. Określono w nim również zakres ochrony międzynarodowej oraz prawa i obowiązki osób korzystających z ochrony międzynarodowej.

Dyrektywa w sprawie warunków przyjmowania

Zmieniona dyrektywa w sprawie warunków przyjmowania zapewni minimalne normy pomocy udzielanej przez państwa członkowskie osobom ubiegającym się o azyl, gdyż zagwarantuje odpowiedni poziom życia osobom przybywającym do UE i składającym wnioski o ochronę międzynarodową.

Unijne ramy przesiedleń

Rozporządzenie ustanawiające unijne ramy przesiedleń i przyjmowania ze względów humanitarnych zwiększa liczbę bezpiecznych i legalnych dróg migracji do UE dla osób potrzebujących ochrony oraz przyczynia się do wzmocnienia partnerstw międzynarodowych z państwami spoza UE przyjmującymi dużą liczbę uchodźców.