Přejít na hlavní obsah
Migration and Home Affairs
4. června 2024

Legislativní návrhy v kostce

Pakt o migraci a azylu

Nařízení o řízení azylu a migrace

Nařízení o řízení azylu a migrace nahrazuje stávající „nařízení Dublin III“ a:

  • zlepšuje systém určování, který členský stát je odpovědný za posuzování žádostí o azyl tím, že se zvýší účinnost a stabilita tohoto systému a zabrání druhotnému pohybu.
  • zavádí povinný, avšak flexibilní systém solidarity pro členské státy, které čelí migračnímu tlaku

Nařízení o azylovém řízení (včetně nařízení o řízení o navracení na hranicích)

Nařízení o azylovém řízení zavádí společný, spravedlivý a účinný postup pro rozhodování o žádostech o azyl a zároveň omezuje zneužívání a odstraňuje pobídky k druhotnému pohybu po EU. Spolu s nařízením o řízení o navracení na hranicích zavádí také povinné řízení na hranicích pro azylový proces i proces navracení na vnější hranici. Podobu návratové části řízení na hranicích stanoví samostatné nařízení z právních důvodů, aby se zohlednila skutečnost, že pravidla navracení na úrovni EU vycházejí ze schengenských pravidel.

Nařízení o krizových situacích a zásazích vyšší moci

Nařízení o řešení krizových situací a zásazích vyšší moci se zabývá krizovými situacemi, včetně účelového využívání migrantů, a vyšší mocí a stanoví odchylky a solidární opatření pro členské státy.

Nařízení o Eurodacu

Přepracované znění nařízení o Eurodacu přemění stávající databázi Eurodac z azylové databáze na plnohodnotnou databázi v oblasti azylu a migrace. Nová databáze podpoří azylový systém a pomůže řídit nelegální migraci a podpoří provádění nařízení o přesídlování a směrnice o dočasné ochraně. Databáze bude začleněna do rámce interoperability, aby se plynule propojila s dalšími databázemi EU.

Nařízení o prověřování

Nové nařízení o prověřování stanoví jednotná pravidla zajišťující kontroly a řádnou registraci nelegálních migrantů a žadatelů o azyl vstupujících do EU a plynulé propojení s následnými návratovými nebo azylovými řízeními.

Kvalifikační nařízení

Kvalifikační nařízení nahrazuje kvalifikační směrnici. Začleňuje Ženevskou úmluvu do práva EU a jejím cílem je zajistit, aby členské státy uplatňovaly společná kritéria ke kvalifikaci osob jako osob požívajících mezinárodní ochrany. Vymezuje rovněž obsah práv a povinností osob požívajících mezinárodní ochrany.

Směrnice o podmínkách přijímání

Revidovaná směrnice o podmínkách přijímání stanoví minimální normy pro pomoc žadatelům o azyl ze strany členských států a zajistí přiměřenou životní úroveň pro osoby, které přicházejí do EU a žádají o mezinárodní ochranu.

Rámec Unie pro přesídlování

Nařízení o rámci Unie pro přesídlování a humanitární přijímání (rámec Unie) posiluje bezpečné a legální cesty do EU pro osoby, které potřebují ochranu, a přispívá k posílení mezinárodních partnerství se zeměmi mimo EU, které poskytují útočiště velkému počtu uprchlíků.