Přejít na hlavní obsah
Migration and Home Affairs
21. května 2024

Pakt o migraci a azylu

Společný systém EU pro řízení migrace

Co obsahuje Pakt o migraci a azyl?

Pakt o migraci a azylu je soubor nových pravidel pro řízení migrace a zavedení společného azylového systému na úrovni EU, který přináší výsledky a zároveň zůstává založen na našich evropských hodnotách.

Vychází z předchozích reformních návrhů v oblasti migrace, pozměňuje je a nabízí při tom komplexní přístup, jehož cílem je posílit a integrovat klíčové politiky EU v oblasti migrace, azylu, správy hranic a integrace. Je postaven na přísných, ale spravedlivých pravidlech a je koncipován tak, aby zajistil dlouhodobé řízení a normalizaci migrace a jednotlivým zemím EU poskytl flexibilitu při řešení konkrétních výzev, jimž čelí, a nezbytné záruk v zájmu ochrany lidí v nouzi.

Dne 10. dubna 2024 hlasoval Evropský parlament pro nová pravidla v oblasti migrace. Poté následovalo jejich formální přijetí Radou EU dne 14. května 2024, což EU umožnilo řešit složité otázky s potřebnou rozhodností a vynalézavostí. Tím se zajistí, že Unie bude mít silné a bezpečné vnější hranice, že budou zaručena práva občanů a že žádná země EU nebude muset čelit tlaku sama.

Zobrazit vizuál v plné velikosti 

Čtyři pilíře nové migrační a azylové politiky

Bezpečné vnější hranice

Důkladné prověřování: Osoby, které nesplňují podmínky pro vstup do EU, budou registrovány a budou podléhat identifikačním, bezpečnostním a zdravotním kontrolám.

Azylová a migrační databáze Eurodac: Nařízení o Eurodacu mění stávající databázi v plnohodnotnou databázi v oblasti azylu a migrace, která zajišťuje jasnou identifikaci každého, kdo vstupuje do EU jako žadatel o azyl nebo nelegální migrant.

Řízení na hranicích a navracení: Na žadatele o azyl, kteří pravděpodobně nebudou potřebovat ochranu, uvádějí orgány v omyl nebo představují bezpečnostní riziko, se bude vztahovat povinné řízení na hranicích. Na osoby, které nebudou způsobilé pro mezinárodní ochranu, se bude vztahovat účinný postup navracení s podporou reintegrace.

Krizové protokoly a opatření proti účelovému využívání migrantů: Nařízení o krizových situacích stanoví rychlé krizové protokoly s operativní podporou a financováním v mimořádných situacích.

Infopřehled – Bezpečné vnější hranice

Rychlé a účinné postupy

Jasná azylová pravidla: Podle nařízení o řízení azylu a migrace se bude jasně určovat, která země EU je příslušná pro vyřízení žádosti o azyl.

Zaručení práv žadatelům: Směrnice o podmínkách přijímání stanoví harmonizované normy pro celou EU, které zajišťují odpovídající životní podmínky pro žadatele o azyl a zároveň posilují práva a záruky a zlepšují integrační procesy.

Normy EU pro přiznání postavení uprchlíka: Kvalifikační nařízení posiluje a harmonizuje kritéria pro mezinárodní ochranu a objasňuje práva a povinnosti osob požívajících ochrany.

Prevence zneužívání: Nařízení o azylovém řízení stanoví jasné povinnosti spolupráce pro žadatele o azyl a stanoví důsledky v případě jejich nedodržení.

Infopřehled – Rychlé a účinné postupy

Účinný systém solidarity a odpovědnosti

Stálý rámec solidarity: Nový rámec zajišťuje, aby se zemím EU dostalo potřebné solidarity. Země EU si zvolí, jakým způsobem se budou účastnit (relokace, finanční příspěvky, operativní podpora, žádosti o snížení příspěvků, tzv. kompenzace v oblasti příslušnosti).

Operativní a finanční podpora: Příslušné agentury EU a specializované fondy EU budou země EU podporovat ve všech fázích postupu.

Jasnější pravidla odpovědnosti za žádosti o azyl: Nová pravidla vylepšují kritéria příslušnosti, podle nichž se určuje členský stát příslušný k posouzení žádosti o azyl.

Prevence druhotného pohybu: Žadatelé o azyl musí požádat o mezinárodní ochranu v zemi prvního vstupu do EU a zůstat tam, dokud není určena země příslušná pro jejich žádost.

Infopřehled – Účinný systém solidarity a odpovědnosti

Začlenění problematiky migrace do mezinárodních partnerství

Předcházení nelegálnímu vycestování: Posílení kapacit orgánů správy hranic v prioritních partnerských zemích, mimo jiné prostřednictvím posílené spolupráce s agenturou Frontex.

Boj proti převaděčství migrantů: Specializovaná a individuálně uzpůsobená operativní protipřevaděčská partnerství s partnerskými zeměmi a agenturami OSN řešící převaděčství na klíčových místech.

Spolupráce v oblasti zpětného přebírání osob: Rozvoj legální migrace jde ruku v ruce s posílenou spoluprací v oblasti navracení a zpětného přebírání osob.

Podpora legálních možností migrace: Rezervoár talentů EU zřizuje první celounijní platformu, která má usnadnit mezinárodní nábor pracovníků, zatímco talentová partnerství umožňují občanům zemí mimo EU pracovat, studovat a školit se v EU.

Infopřehled – Začlenění problematiky migrace do mezinárodních partnerství

Jak chápat Pakt o migraci a azyl

Chronologický přehled a hlavní dosažené výsledky

Political agreement on the key pillars of the New Pact on Migration and Asylum

Aktuálně