Skip to main content
Symbol graficzny Komisji Europejskiej
Migration and Home Affairs
Artykuł prasowy22 listopad 2022Dyrekcja Generalna ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych

W jaki sposób zgłoszenie niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych pomogło uratować 140 dzieci

How a child sexual abuse report helped rescue 140 children

Niedawne zgłoszenie dostawcy usług online doprowadziło do aresztowania w Nowej Zelandii 46 sprawców nadużyć względem dzieci oraz do zidentyfikowania ponad 100 podejrzanych w całej UE. W wyniku tego uratowanych zostało ponad 140 dzieci na całym świecie. Sprawa ta pokazuje, jak ważne jest nawet pojedyncze zgłoszenie i jak dzięki niemu można uratować setki dzieci. Tego rodzaju zgłoszenia często stanowią jedyny sposób wykrycia nadużyć, z których mogą nie zdawać sobie sprawy nawet osoby z najbliższego otoczenia dziecka.

W 2019 r. ten dostawca usług internetowych zgłosił dużą liczbę osób używających jego platformy do wymiany szokujących zdjęć, w tym sadystycznych aktów niegodziwego traktowania niemowląt i dzieci w celach seksualnych. W następstwie tego zgłoszenia wszczęto międzynarodowe dochodzenie, którym kierował Departament Spraw Wewnętrznych Nowej Zelandii. Dochodzenie poparły Europol, Interpol i organy ścigania z Australii, Austrii, Kanady, Chorwacji, Czech, Grecji, Węgier, Słowenii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Doprowadziło to do wykrycia 32 GB materiałów przedstawiających niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych. W toku dochodzenia wszczęto ponad 830 spraw na całym świecie. Kilka spraw okazało się szczególnie szokujących – dwóch podejrzanych z Austrii i Węgier wykorzystywało własne dzieci, w wieku sześciu i ośmiu lat. Dzieci są teraz bezpieczne. Inny podejrzany, z Hiszpanii, posiadał i udostępniał materiały przedstawiające niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych, a także nagrywał bez ich zgody dorosłych w intymnych i seksualnych ujęciach. Wiele dochodzeń prowadzonych w całej UE jest nadal w toku.

Nowe unijne przepisy służące zwalczaniu niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych

Niestety, nie wszyscy dostawcy usług online podążają za tym przykładem i dokonują zgłoszeń. W maju 2022 r. Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy, które nałożą na firmy z branży technologicznej obowiązek zapobiegania niegodziwemu traktowaniu dzieci w celach seksualnych i wykrywania go na ich platformach. Obejmuje to nagabywanie dzieci do celów seksualnych, czyli sytuację, w której przestępca buduje z dzieckiem relację, aby następnie móc nim manipulować i je wykorzystywać.

Celem UE jest wprowadzenie tych przepisów do sierpnia 2024 r. Jeżeli nie zostaną przyjęte do tego czasu, obecne rozporządzenie UE wygaśnie, w wyniku czego przestępcom będzie łatwiej bezkarnie wykorzystywać dzieci.

Więcej informacji o tym, jak UE zamierza położyć kres niegodziwemu traktowaniu dzieci w celach seksualnych

Informacje szczegółowe

Data publikacji
22 listopad 2022
Autor
Dyrekcja Generalna ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych