Skip to main content
Migration and Home Affairs
Artikkel22 november 2022Rände ja siseasjade peadirektoraat

Kuidas laste seksuaalset väärkohtlemist käsitlev aruanne aitas päästa 140 last

How a child sexual abuse report helped rescue 140 children

Ühe internetipõhiste teenuste osutaja hiljutise teate põhjal vahistati Uus-Meremaal 46 lasteahistajat ja tuvastati kogu ELis üle 100 kahtlusaluse. Selle tulemusena päästeti seksuaalsest väärkohtlemisest üle 140 lapse üle kogu maailma. See juhtum näitab, kuidas ainult üks teade võib olukorda muuta ja päästa seksuaalsest väärkohtlemisest sadu lapsi. Sellised teated võivad sageli olla ainus võimalus avastada väärkohtlemist, mida võib olla raske märgata isegi lapse kõige lähedasematel inimestel.

2019. aastal teatas internetipõhiste teenuste osutaja hulgast inimestest, kes kasutasid tema platvormi, et vahetada häirivaid fotosid, sealhulgas selliseid, mis kujutasid laste ja väikelaste sadistlikku seksuaalset väärkohtlemist. Pärast seda teadet algatati Uus-Meremaa siseministeeriumi juhtimisel rahvusvaheline uurimine. Uurimist toetasid Europol, Interpol ning Austraalia, Austria, Kanada, Horvaatia, Tšehhi, Kreeka, Ungari, Sloveenia, Hispaania, Ühendkuningriigi ja Ameerika Ühendriikide õiguskaitseasutused.

Selle tulemusena avastati 32 GB laste seksuaalset väärkohtlemist kujutavat materjali. Uurimise käigus avati üle kogu maailma rohkem kui 830 juhtumit. Silma torkas paar iseäranis häirivat juhtumit – kaks kahtlusalust Austriast ja Ungarist kuritarvitasid omaenda lapsi, kes olid vastavalt kuus ja kaheksa aastat vanad. Mõlema lapse turvalisus on nüüd tagatud. Lisaks leiti, et üks kahtlusalune Hispaaniast omas ja jagas laste seksuaalset väärkohtlemist kujutavat materjali lisaks täiskasvanute alasti- ja seksivideotele, mis olid filmitud ilma nende nõusolekuta. Suur hulk uurimisi on kogu ELis veel pooleli.

Uued laste seksuaalse väärkohtlemise vastased ELi õigusnormid

Hoolimata sellest inspireerivast näitest ei teata sellistest juhtumitest sugugi mitte kõik internetipõhiste teenuste osutajad. 2022. aasta mais tegi Euroopa Komisjon ettepaneku võtta vastu õigusakt, millega muudetakse tehnoloogiaettevõtetele kohustuslikuks laste seksuaalse väärkohtlemise ennetamine ja tuvastamine oma platvormidel. See hõlmab ka ka peibutamist – see on teguviis, mille puhul ahistajad loovad lastega sideme, et neid oma tahte järgi mõjutada, ära kasutada ja väärkohelda.

ELi eesmärk on saada see õigusakt valmis 2024. aasta augustiks. Kui õigusakti selleks ajaks vastu ei võeta, aegub kehtiv ELi määrus ning ahistajatel on tagajärgi kartmata lihtsam lapsi seksuaalselt väärkohelda.

Lisateave selle kohta, kuidas EL kavatseb laste seksuaalsele väärkohtlemisele lõpu teha.

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
22 november 2022
Autor
Rände ja siseasjade peadirektoraat