Upozorenje koje je u SIS unijela jedna zemlja postaje dostupno u stvarnom vremenu u svim drugim zemljama koje upotrebljavaju SIS kako bi nadležna tijela u cijelom EU-u mogla pronaći upozorenje.
Tehnički, SIS se sastoji od sljedećih komponenti:
- središnjeg sustava
- nacionalnih sustava SIS-a u svim zemljama koje koriste SIS
- mreže između sustava
Svaka zemlja koja koristi SIS odgovorna je za uspostavu, rad i održavanje svojeg nacionalnog sustava i struktura. Europska komisija odgovorna je za opći nadzor, evaluaciju sustava i donošenje provedbenih i delegiranih akata o funkcioniranju SIS-a i SIRENE. Agencija EU-a za opsežne informacijske sustave (eu-LISA) odgovorna je za operativno upravljanje središnjim sustavom i mrežom.
Upozorenja u SIS-u i prava pojedinca
Upozorenje u SIS-u sadržava informacije o određenim osobama ili predmetima i upute tijelima o tome što poduzeti pri njihovu pronalasku.
Specijalizirani nacionalni uredi SIRENE smješteni u svakoj zemlji služe kao jedinstvene kontaktne točke za razmjenu dodatnih informacija i koordinaciju aktivnosti povezanih s upozorenjima u SIS-u.
Svi ispitanici imaju pravo:
- pristupiti podacima koji se odnose na njih
- ispraviti netočne podatke ili izbrisati podatke nezakonito pohranjene u sustavu
Svaka osoba na koju se odnosi upozorenje o vraćanju ili odbijanju ulaska i boravka ima pravo biti obaviještena o upozorenju.
Svi ispitanici imaju pravo pokrenuti postupak pred sudovima ili nadležnim tijelima radi pristupa, ispravljanja ili brisanja podataka ili dobivanja naknade za štetu nastalu zbog kršenja zakona o zaštiti podataka u bilo kojoj zemlji koja koristi SIS.
Obnovljeni sustav
Vremenski okvir za promjene u SIS-u
- Prosinac 2016.
Komisija je predstavila tri prijedloga uredbi za poboljšanje i proširenje upotrebe SIS-a, koje obuhvaćaju uspostavu, rad i korištenje sustava za:
- upravljanje granicama
- policijsku suradnju i pravosudnu suradnju u kaznenim stvarima
- vraćanje državljana trećih zemalja s nezakonitim boravkom
- Studeni 2018.
Donesene su tri predložene uredbe iz 2016.:
- Uredba (EU) 2018/1860 o upotrebi Schengenskog informacijskog sustava za vraćanje državljana trećih zemalja s nezakonitim boravkom
- Uredba (EU) 2018/1861 o uspostavi, radu i upotrebi Schengenskog informacijskog sustava (SIS) u području granične kontrole
- Uredba (EU) 2018/1862 o o uspostavi, radu i upotrebi Schengenskog informacijskog sustava (SIS) u području policijske suradnje i pravosudne suradnje u kaznenim stvarima
- Prosinac 2018.
Uredbe su stupile na snagu 28. prosinca 2018.
- 2023.
Obnovljeni sustav SIS bit će pokrenut i u potpunosti operativan.
Funkcije SIS-a od 2023.
Razmjena informacija
Nove kategorije upozorenja i više podataka razmjenjivat će se putem SIS-a, čime će se osigurati da su potpunije i pouzdanije informacije dostupne tijelima u zemljama koje upotrebljavaju SIS.
Biometrijski podaci
SIS će sadržavati sljedeće vrste biometrijskih podataka za potvrđivanje i provjeru identiteta osoba registriranih u sustavu:
- fotografije
- otiske dlanova
- otiske prstiju
- otiske prstiju nepoznatog podrijetla
- otiske dlanova nepoznatog podrijetla
- evidenciju DNK uzoraka (samo u vezi s nestalim osobama)
Otisci prstiju, otisci dlanova te otisci prstiju i dlanova nepoznatog podrijetla upotrebljavat će se za biometrijska pretraživanja putem sustava automatske identifikacije otisaka prstiju u SIS-u.
SIS još ne upotrebljava tehnologiju prepoznavanja fotografija i prikaza lica. Komisija mora dostaviti izvješće o dostupnosti, spremnosti i pouzdanosti takve tehnologije prije njezina uvođenja. O izvješću se savjetuje s Europskim parlamentom. Nakon što se ta tehnologija uvede u SIS, zemlje će moći upotrebljavati te alate na redovitim graničnim prijelazima. Nakon toga Komisija može donijeti delegirane akte kojima se određuju druge okolnosti u kojima se fotografije i prikazi lica mogu upotrebljavati za identifikaciju osoba.
Borba protiv terorizma
Razmjenjivat će se više informacija o osobama i predmetima uključenima u aktivnosti povezane s terorizmom, čime će se nacionalnim tijelima omogućiti djelotvorniji progon i sprečavanje teških kaznenih djela i djela terorizma.
Od ožujka 2021. zemlje s Europolom dijele podudarnosti s upozorenjima u SIS-u povezanima s kaznenim djelima terorizma. Europol putem ureda SIRENE razmjenjuje sa zemljama dopunske informacije o upozorenjima u SIS-u povezanima s kaznenim djelima terorizma.
Ranjive osobe
Nadležna tijela izdaju upozorenja o nestalim osobama koja uključuju dodatne podatke. U sustav mogu unijeti i preventivna upozorenja kako bi se zaštitile određene kategorije ranjivih osoba (djeca izložena riziku od otmice ili potencijalne žrtve terorizma, trgovanja ljudima, rodno uvjetovanog nasilja ili oružanih sukoba/neprijateljstva).
Nezakonite migracije
Odluke o vraćanju bit će dio informacija koje se razmjenjuju u sustavu kako bi se poboljšalo učinkovito izvršenje tih odluka. Zemlje moraju unijeti upozorenja o odbijanju ulaska ili boravka za osobe za koje je utvrđeno da nezakonito borave u EU-u i kojima je zabranjen ulazak u skladu s Direktivom o vraćanju.
Suradnja među tijelima za registraciju uključuje i registraciju plovila, zrakoplova i vatrenog oružja
Nacionalne službe odgovorne za registraciju plovila, zrakoplova i vatrenog oružja pretraživat će SIS kako bi provjerile pravni status predmeta koji su im podneseni na registraciju.
- Službe za registraciju plovila imaju pristup samo upozorenjima u SIS-u o plovilima i motorima plovila.
- Službe za registraciju zrakoplova imaju pristup samo upozorenjima u SIS-u o zrakoplovima i motorima zrakoplova.
- Službe za registraciju vatrenog oružja imaju pristup samo upozorenjima za uhićenje radi predaje ili izručenja, upozorenjima za skrivene, obavijesne i posebne provjere te upozorenjima o vatrenom oružju radi oduzimanja ili upotrebe kao dokaza.
Bolji pristup za agencije EU-a
Europol ima pristup svim kategorijama upozorenja u SIS-u i počeo je razmjenjivati sa zemljama dopunske informacije o upozorenjima povezanima s kaznenim djelima u svojoj nadležnosti. Operativnim timovima Agencije za europsku graničnu i obalnu stražu odobren je pristup SIS-u u svrhu obavljanja zadaća u žarišnim točkama.
Ostala ažuriranja u pripremi
Trenutačno se pregovara o novoj uredbi kako bi Europol mogao predložiti da zemlje koje upotrebljavaju SIS unose upozorenja o osumnjičenim teroristima i kriminalcima u SIS na temelju informacija iz trećih zemalja. Provedba te nove značajke započet će nakon njezinog donošenja.
Zemlje koje upotrebljavaju SIS
SIS je operativan u većini zemalja EU-a i zemljama pridruženima Schengenu (Švicarska, Norveška, Lihtenštajn i Island).
Povezani dokumenti
- Uredba (EU) 2018/1860 o upotrebi Schengenskog informacijskog sustava za vraćanje državljana trećih zemalja s nezakonitim boravkom
- Uredba (EU) 2018/1861 o uspostavi, radu i upotrebi Schengenskog informacijskog sustava (SIS) u području granične kontrole
- Uredba (EU) 2018/1862 o o uspostavi, radu i upotrebi Schengenskog informacijskog sustava (SIS) u području policijske suradnje i pravosudne suradnje u kaznenim stvarima
Obnovljeni SIS – prezentacija hrvatski
| Obnovljeni SIS – digitalna brošura hrvatski
|