Az egyik ország által a SIS-be bevitt figyelmeztető jelzés valós időben elérhetővé válik az összes többi, SIS-t használó országban, így az illetékes hatóságok EU-szerte megtalálhatják a figyelmeztető jelzést.
Technikai szempontból a SIS a következő elemekből áll:
- a központi rendszer
- nemzeti SIS-rendszerek a SIS-t használó valamennyi országban
- a rendszerek közötti hálózat
A SIS-t használó országok saját maguk felelősek a nemzeti rendszerük és struktúráik létrehozásáért, működtetéséért és fenntartásáért. Az Európai Bizottság felelős az általános felügyeletért, a rendszer értékeléséért, valamint a SIS és a SIRENE működésének módjára vonatkozó végrehajtási és felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadásáért. A nagyméretű informatikai rendszerekkel foglalkozó uniós ügynökség (eu-LISA) felel a központi rendszer és a hálózat üzemeltetési igazgatásáért.
A SIS-t használó országok
A SIS a legtöbb uniós országban és a schengeni társult országokban (Svájcban, Norvégiában, Liechtensteinben és Izlandon) működik.
A SIS 2023 márciusától működő funkciói
Információ-megosztás
Új figyelmeztetőjelzés-kategóriák és több adat kerül megosztásra a SIS-en keresztül, így a rendszert használó országok hatóságai teljesebb körű és megbízhatóbb információkhoz juthatnak.
Biometrikus azonosítás
2023 márciusától a SIS a következő biometrikus azonosítókat tartalmazza a rendszerben nyilvántartott személyek személyazonosságának megerősítése és ellenőrzése céljából:
- fényképek, fotók
- tenyérnyomatok
- ujjnyomatok
- ujjnyomok
- tenyérnyomok
- DNS-adatok (csak eltűnt személyekkel kapcsolatban)
Ujjnyomatokat, tenyérnyomatokat, ujjnyomokat és tenyérnyomokat használnak az automatikus ujjnyomat-azonosító rendszeren keresztül a SIS-ben végzett biometrikus lekérdezésekhez.
A SIS továbbra sem használ fénykép- és arcképfelismerő technológiát. Ennek bevezetése előtt a Bizottságnak jelentést kell készítenie az ilyen technológia rendelkezésre állásáról, készenlétéről és megbízhatóságáról A Bizottság a jelentésre vonatkozóan konzultációt folytat majd az Európai Parlamenttel. Amint ez a technológia bevezetésre kerül a SIS-be, a SIS-t használó országok az állandó határátkelőhelyeken alkalmazhatják a szóban forgó eszközöket. Ezt követően a Bizottság felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadhat el, amelyekben meghatározza, hogy milyen egyéb körülmények fennállása esetén használhatók fel fényképek és arcképmások személyek azonosítására.
A terrorizmus elleni küzdelem
Több információ kerül megosztásra a terrorizmushoz kapcsolódó tevékenységekben érintett személyekkel és tárgyakkal kapcsolatban, ami lehetővé teszi a nemzeti hatóságok számára a súlyos bűncselekmények és a terrorizmus hatékonyabb üldözését és megelőzését.
2021 márciusa óta a SIS-t használó országok megosztják az Europollal a terrorista bűncselekményekre vonatkozó SIS figyelmeztető jelzésekkel kapcsolatos egyező adatokat. Az Europol a SIRENE-irodákon keresztül kiegészítő információkat cserél a SIS-t használó országokkal a terrorista bűncselekményekre vonatkozó SIS figyelmeztető jelzésekről.
Veszélyeztetett személyek
Az illetékes hatóságok az eltűnt személyekre vonatkozóan kiegészítő adatokat tartalmazó figyelmeztető jelzéseket adhatnak ki. Megelőző figyelmeztető jelzéseket is bevihetnek a rendszerbe a kiszolgáltatott személyek bizonyos kategóriáinak (a jogellenes elvitel kockázatának kitett gyermekek, vagy a terrorizmus, az emberkereskedelem, a nemi alapú erőszak vagy a fegyveres konfliktusok/összetűzések potenciális áldozatai) védelme érdekében.
Irreguláris migráció
A kiutasítási határozatok szintén bekerülnek a rendszerben megosztott információk közé, hogy javítsák e határozatok végrehajtásának hatékonyságát. A SIS-t használó országoknak beutazási vagy tartózkodási tilalmat elrendelő figyelmeztető jelzést kell bevinniük az EU-ban jogellenesen tartózkodó személyek esetében, akikkel szemben a visszatérési irányelvvel összhangban beutazási tilalmat rendeltek el.
A nyilvántartó hatóságok közötti együttműködés kiterjesztése a hajók, repülőgépek és tűzfegyverek nyilvántartásba vételére
A hajók, légi járművek és tűzfegyverek nyilvántartásba vételéért felelős nemzeti szolgálatok lekérdezhetik a SIS-t annak érdekében, hogy ellenőrizzék a nyilvántartásba vételre előterjesztett tárgyak jogi helyzetét.
- A hajókat lajstromba vevő szolgálatok csak a hajókra és a hajómotorokra vonatkozó SIS figyelmeztető jelzésekhez férhetnek hozzá.
- A légi járműveket lajstromba vevő szolgálatok csak a légi járművekre és a légijármű-motorokra vonatkozó SIS figyelmeztető jelzésekhez férhetnek hozzá.
- A tűzfegyvereket nyilvántartásba vevő szolgálatok csak az átadási vagy kiadatási letartóztatás céljából kiadott figyelmeztető jelzésekhez, a rejtett ellenőrzésre, kikérdezésre vagy célzott ellenőrzésre vonatkozó figyelmeztető jelzésekhez, valamint a lefoglalandó vagy bizonyítékként felhasználandó tűzfegyverekre vonatkozó figyelmeztető jelzésekhez férhetnek hozzá.
Az uniós ügynökségek jobb hozzáférése
Az Europol a SIS valamennyi figyelmeztetőjelzés-kategóriájához hozzáféréssel rendelkezik, és megosztja a hatáskörébe tartozó bűncselekményekkel kapcsolatos figyelmeztető jelzésekre vonatkozó kiegészítő információkat a SIS-t használó országokkal. Folyamatban van a megvalósítás, melynek eredményeképpen az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség operatív csoportjai hozzá fognak férni a SIS-hez.
Egyéb folyamatban lévő frissítések
Az Európai Parlament és a Tanács 2022. július 6-án új rendeletet fogadott el, amely értelmében az Europol javasolhatja, hogy az uniós országok nem uniós országokból származó információk alapján vigyenek be a SIS-be terroristagyanús személyekre és bűnözőkre vonatkozó figyelmeztető jelzéseket. A rendelet 2022. augusztus 1-jén lépett hatályba. Ennek az új funkciónak a megvalósítása folyamatban van.
A SIS módosításainak ütemterve
- 2023. március
Életbe lépett és teljes mértékben működőképessé vált a megújított SIS.
- 2018. december
A rendeletek 2018. december 28-án léptek hatályba.
- 2018. november
A 2016-ban javasolt alábbi három rendelet elfogadásra került:
- (EU) 2018/1860 rendelet a Schengeni Információs Rendszernek a jogellenesen tartózkodó harmadik országbeli állampolgárok visszaküldése céljából történő használatáról
- (EU) 2018/1861 rendelet a Schengeni Információs Rendszer (SIS) határforgalom-ellenőrzéseinek létrehozásáról, működéséről és használatáról
- (EU) 2018/1862 rendelet a büntetőügyekben folytatott rendőrségi és igazságügyi együttműködés terén a Schengeni Információs Rendszer (SIS) létrehozásáról, működéséről és használatáról
- 2016. december
A Bizottság három rendeletjavaslatot terjesztett elő a SIS használatának javítása és kiterjesztése érdekében. A javaslatok a rendszer alábbi célokból történő létrehozását, működtetését és használatát irányozzák elő:
- határigazgatás
- rendőrségi együttműködés és büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés
- jogellenesen tartózkodó harmadik országbeli állampolgárok visszaküldése
A SIS figyelmeztető jelzések és az egyének jogai
A SIS figyelmeztető jelzés konkrét személyekkel vagy tárgyakkal kapcsolatos információkat, valamint az illetékes hatóságoknak szóló utasításokat tartalmaz arra nézve, hogy mi a teendő az adott személy vagy tárgy megtalálása esetén.
Az egyes országokban található szakosodott nemzeti SIRENE-irodák egyedüli kapcsolattartó pontként szolgálnak a kiegészítő információk cseréje és a SIS figyelmeztető jelzésekkel kapcsolatos tevékenységek koordinálása terén.
Minden érintettnek joga van ahhoz, hogy:
- hozzáférjen a rá vonatkozó adatokhoz,
- helyesbítse a téves adatokat vagy törölje a rendszerben jogellenesen tárolt adatokat.
Mindenkinek, aki kiutasításra vonatkozó figyelmeztető jelzés vagy beutazási és tartózkodási tilalmat elrendelő figyelmeztető jelzés hatálya alatt áll, joga van tájékoztatást kapni a figyelmeztető jelzésről.
Minden érintettnek joga van ahhoz, hogy bírósághoz vagy illetékes hatósághoz forduljon az adatokhoz való hozzáférés, azok helyesbítése vagy törlése, illetve a SIS-t használó országokban az adatvédelmi jog megsértése miatt elszenvedett károkért való kártérítés érdekében.
Kapcsolódó dokumentumok
- (EU) 2018/1860 rendelet a Schengeni Információs Rendszernek a jogellenesen tartózkodó harmadik országbeli állampolgárok visszaküldése céljából történő használatáról
- (EU) 2018/1861 rendelet a Schengeni Információs Rendszer (SIS) határforgalom-ellenőrzéseinek létrehozásáról, működéséről és használatáról
- (EU) 2018/1862 rendelet a büntetőügyekben folytatott rendőrségi és igazságügyi együttműködés terén a Schengeni Információs Rendszer (SIS) létrehozásáról, működéséről és használatáról
- Обновена ШИС — представянеLetöltésбългарски
- SIS renovado — presentaciónLetöltésespañol
- Obnovený SIS – prezentaceLetöltésčeština
- Fornyet SIS — præsentationLetöltésdansk
- Erneuertes SIS – PräsentationLetöltésDeutsch
- Uuendatud SIS – tutvustusLetöltéseesti
- Ανανεωμένο SIS - παρουσίασηLetöltésελληνικά
- Renewed SIS - presentationLetöltésEnglish
- Nouveau SIS — présentationLetöltésfrançais
- SIS athnuaite — cur i láthairLetöltésGaeilge
- Obnovljeni SIS – prezentacijaLetöltéshrvatski
- Nuovo SIS — presentazioneLetöltésitaliano
- Atjaunināta SIS — iepazīstināšana arLetöltéslatviešu
- Atnaujinta SIS - pristatymasLetöltéslietuvių
- SIS imġedda — preżentazzjoniLetöltésMalti
- Vernieuwd SIS — presentatieLetöltésNederlands
- Odnowiony SIS – prezentacjaLetöltéspolski
- SIS renovado — apresentaçãoLetöltésportuguês
- SIS reînnoit – prezentareLetöltésromână
- Obnovený SIS – prezentáciaLetöltésslovenčina
- Prenovljen SIS – predstavitevLetöltésslovenščina
- Uudistettu SIS-järjestelmä – esittelyLetöltéssuomi
- Förnyat SIS – presentationLetöltéssvenska
- Обновена ШИС — цифрова брошураLetöltésбългарски
- SIS renovado — folleto digitalLetöltésespañol
- Obnovený SIS – digitální letákLetöltésčeština
- Fornyet SIS — digital folderLetöltésdansk
- Erneuertes SIS – Digitales FaltblattLetöltésDeutsch
- Uuendatud SIS – digitaalne teabelehtLetöltéseesti
- Ανανεωμένο SIS - φυλλάδιο σε ψηφιακή μορφήLetöltésελληνικά
- Renewed SIS - digital leafletLetöltésEnglish
- Nouveau SIS — dépliant numériqueLetöltésfrançais
- SIS Athnuaite — bileog dhigiteachLetöltésGaeilge
- Obnovljeni SIS – digitalna brošuraLetöltéshrvatski
- Nuovo SIS — opuscolo digitaleLetöltésitaliano
- Atjaunināta SIS — digitāls bukletsLetöltéslatviešu
- Atnaujinta SIS - skaitmeninė lankstinukasLetöltéslietuvių
- SIS imġedda — fuljett diġitaliLetöltésMalti
- Vernieuwd SIS — digitale brochureLetöltésNederlands
- Odnowiony SIS – ulotka cyfrowaLetöltéspolski
- SIS renovado — folheto digitalLetöltésportuguês
- SIS reînnoit – broșură digitalăLetöltésromână
- Obnovený SIS – digitálny letákLetöltésslovenčina
- Prenovljen SIS – digitalna letakaLetöltésslovenščina
- Uudistettu SIS – digitaalinen esiteLetöltéssuomi
- Förnyat SIS – digital broschyrLetöltéssvenska