Skip to main content
Eiropas Komisijas logotips
Migration and Home Affairs
Raksts par jaunumiem1 decembris 2022Migrācijas un iekšlietu ģenerāldirektorāts

Internetā pastrādātas seksuālas vardarbības pret bērniem atklāšanas sistēmas ir uzticamas un glābj dzīvības

Detection systems of online child sexual abuse are reliable and save lives

2022. gada maijā Eiropas Komisija ierosināja tiesību aktu, kas pakalpojumu sniedzējiem noteiks par pienākumu novērtēt savās platformās pret bērniem pastrādātas seksuālas vardarbības risku un vajadzības gadījumā īstenot preventīvus pasākumus. Ja prevencija neļautu samazināt būtisku risku, no pakalpojumu sniedzējiem varētu arī prasīt, lai viņi veic savu produktu un pakalpojumu mērķtiecīgas pārbaudes attiecībā uz seksuālu vardarbību pret bērniem un ziņo par attiecīgajiem gadījumiem jaunam specializētam ES centram. Daudzās situācijās pakalpojumu sniedzēji ir vienīgie, kas var atklāt vardarbību, jo bērns ir pārāk mazs vai pārāk baidīts, lai par to ziņotu, un viņu vecāki vai aprūpētāji vai nu neko par to nezina, vai arī paši ir šīs vardarbības autori. Ja seksuāla vardarbība pret bērniem tiek atklāta internetā, policija var vieglāk identificēt un glābt upurus, gādāt, ka attiecīgie šīs vardarbības attēli un video tiek ātri izņemti, un seksuālie varmākas tiek saukti pie atbildības. Citiem vārdiem sakot, šīs tiesību normas palīdzēs aizsargāt bērnus, atbalstīt upurus un glābt dzīvības.

Pašreizējās tiesību normas nav pietiekamas

Šim tiesību aktam ir izšķiroša nozīme seksuālas vardarbības pret bērniem novēršanā un apkarošanā, jo pašreizējā brīvprātīgās novēršanas, atklāšanas un ziņošanas sistēma, ko ieviesuši daži tiešsaistes pakalpojumu sniedzēji, nav efektīva. Daži uzņēmumi veic visaptverošus pasākumus, bet lielā vairuma uzņēmumu rīcība nav pietiekama vai vispār izpaliek. Šīs bezdarbības dēļ var rīkoties vardarbības autori, bērni ir apdraudēti un vardarbība joprojām netiek atklāta. Pašlaik uzņēmumi var brīvi izlemt jebkurā laikā mainīt savu politiku, kas var būtiski ietekmēt bērnus.

Kā darbojas internetā pastrādātas seksuālas vardarbības pret bērniem atklāšana?

Tehnoloģija, kas atklāj seksuālu vardarbību pret bērniem internetā, visā pasaulē tiek izmantota jau vairāk nekā 10 gadus. Tā ir izrādījusies veiksmīga, efektīva un precīza. Šī tehnoloģija nelasa ziņojumus un neuzrauga fotoattēlus un videomateriālus. Tā visu saturu pārvērš kodā un salīdzina to ar kodu, kurš atbilst iepriekš ziņotam seksuālas vardarbības pret bērniem saturam, un ar citiem rādītājiem, kas ļauj identificēt šo vardarbību. Atbilstības gadījumā saturs tiek bloķēts un paziņots. Tāpat kā policijas suns, kas meklē narkotikas ceļasomā, tehnoloģija meklē nelegālas vielas un nepievēršot uzmanību pārējam ceļasomas saturam vai tās īpašnieka identitātei.

Jaunie ES noteikumi par cīņu pret seksuālu vardarbību, kas pastrādāta pret bērniem internetā, aizsargās visu lietotāju privātumu un palīdzēs upuriem atjaunot privāto dzīvi, apturot viņu ļaunākos brīžus atspoguļojošu attēlu un videomateriālu apriti internetā. Pret bērniem pastrādātas seksuālas vardarbības atklāšana notiks saskaņā ar noteikumiem datu aizsardzības un saziņas konfidencialitātes jomā. Turklāt attiecīgās tiesību normas nodrošinās, ka atklāšanas sistēmas tiek izmantotas tikai tam, lai atklātu seksuālu vardarbību, kas pastrādāta pret bērniem internetā, un ziņotu par to.

Kopīgojiet šo informāciju

ES mērķis ir līdz 2024. gada augustam padarīt šīs tiesību normas par realitāti. Ja līdz tam laikam attiecīgais tiesību akts netiks pieņemts, spēkā esošā ES regula zaudēs spēku, un līdz ar to internetā pastrādātas seksuālas vardarbības pret bērniem atklāšana vairs nebūs iespējama un varmākām būs vieglāk bez kādām sekām seksuāli izmantot bērnus.

Uzziniet vairāk par ES tiesību normām, kuru mērķis ir novērst un apkarot seksuālu vardarbību pret bērniem un palīdziet mums kopīgot šo vēstījumu.

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
1 decembris 2022
Autors
Migrācijas un iekšlietu ģenerāldirektorāts