Glavni sadržaj
Migration and Home Affairs
Novinski članak1. prosinca 2022.Glavna uprava za migracije i unutarnje poslovePredviđeno vrijeme čitanja: 2 min

Sustavi za otkrivanje seksualnog zlostavljanja djece na internetu pouzdani su i spašavaju živote

Find out how we can keep our children safe from sexual abuse

U svibnju 2022. Europska komisija predložila je propis kojim će se pružatelji usluga obvezati na provođenje procjene rizika od seksualnog zlostavljanja djece na svojim platformama i, prema potrebi, na provođenje preventivnih mjera. Ako se prevencijom ne može smanjiti znatan rizik, pružateljima usluga moglo bi se naložiti i da na svojim proizvodima i uslugama ciljano provjeravaju postoje li slučajevi seksualnog zlostavljanja djece te da takve slučajeve prijavljuju novom posebnom centru EU-a. U mnogim situacijama pružatelji usluga jedini su koji mogu otkriti zlostavljanje jer je dijete premlado ili previše ustrašeno da bi ga prijavilo, a njegovi roditelji ili skrbnici nisu toga svjesni ili su i sami zlostavljači. Kad se seksualno zlostavljanje djece otkrije na internetu, to pomaže policiji u identifikaciji i spašavanju žrtava, osiguravanju brzog uklanjanja slika i videozapisa o njihovu zlostavljanju te privođenju seksualnih predatora pravdi. Ukratko, ovaj će propis pomoći u zaštiti djece, potpori žrtvama i spašavanju života.

Postojeći propisi nisu dovoljni

Ovaj je propis ključan za prevenciju i borbu protiv seksualnog zlostavljanja djece jer postojeći sustav dobrovoljnog sprečavanja, otkrivanja i prijavljivanja koje primjenjuju neki pružatelji internetskih usluga nije učinkovit. Neka poduzeća poduzimaju sveobuhvatne mjere, dok većina njih poduzima malo ili ništa u tom pogledu. Zbog toga postoji slobodan prostor za zlostavljače, kao i rizici za djecu, a zlostavljanje se i dalje ne otkriva. Poduzeća trenutačno mogu slobodno odlučiti o promjeni svojih politika u bilo kojem trenutku, što može imati znatan utjecaj na djecu.

Kako funkcionira otkrivanje seksualnog zlostavljanja djece na internetu

Tehnologija za otkrivanje seksualnog zlostavljanja djece na internetu upotrebljava se u cijelom svijetu već više od 10 godina. Pokazala se uspješnom, učinkovitom i točnom. Tehnologija ne čita poruke i ne prati fotografije ni videozapise. Umjesto toga, sav sadržaj pretvara se u kodove i uspoređuje s kodovima prethodno prijavljenih sadržaja sa seksulanim zlostavljanjem djece te s drugim pokazateljima za utvrđivanje seksualnog zlostavljanja djece. Ako postoji podudaranje, sadržaj se blokira i prijavljuje. Baš kao i pas tragač koji u potrazi za drogom u kovčegu traži samo nezakonite tvari i ne mari za ostali sadržaj ni za identitet njegova vlasnika.

Novim pravilima EU-a o borbi protiv seksualnog zlostavljanja djece na internetu zaštitit će se privatnost svih korisnika te će se žrtvama pomoći da vrate dostojanstvo tako što će se sprečavati optjecaj slika i videozapisa njihovih najgorih trenutaka na internetu. Otkrivanje seksualnog zlostavljanja djece bit će u skladu s važećim pravilima o zaštiti podataka i pravilima o privatnosti komunikacije. Osim toga, propisom će se osigurati da se sustavi za otkrivanje upotrebljavaju samo za otkrivanje i prijavljivanje seksualnog zlostavljanja djece na internetu.

Proširite poruku

Cilj je EU-a da propis postane stvarnost do kolovoza 2024. Ako propis do tada ne bude donesen, postojeća uredba EU-a prestat će važiti, čime će se onemogućiti otkrivanje većine slučajeva seksualnog zlostavljanja djece na internetu te će se stoga predatorima olakšati seksualno zlostavljanje djece bez posljedica.

Doznajte više o EU-ovom zakonodavstvu za sprečavanje i suzbijanje seksualnog zlostavljanja djece i proširite poruku.

Pojedinosti

Datum objave
1. prosinca 2022.
Autor
Glavna uprava za migracije i unutarnje poslove