Ne, SIS neobsahuje osobní údaje o všech evropských občanech a rezidentech.
Systém obsahuje pouze údaje o osobách a věcech hledaných příslušnými veřejnými orgány v zemích EU a v zemích přidružených k Schengenu. Právní předpisy EU upravují, které osobní údaje mohou být uchovávány a pro jaké účely. Právo EU rovněž upravuje dobu, po kterou mohou být údaje v SIS uchovávány a kdy musí být údaje vymazány.
Máte-li podezření, že jsou vaše osobní údaje v SIS nebo prostřednictvím centrál SIRENE zpracovávány protiprávně, můžete požádat, aby byly tyto údaje vymazány, a můžete požádat o soudní nápravu u příslušných soudních orgánů v kterékoli ze zemí, které SIS používají. K dispozici je vám Příručka SIS pro výkon práva na přístup k údajům.
Jste-li státním příslušníkem třetí země, kterému bylo právě vydáno rozhodnutí o navrácení nebo příkaz k odepření vstupu a pobytu, máte právo být informováni o tom, zda o vás bude vložen záznam v SIS, a rovněž máte právo na informace o uchovávání vašich údajů. Toto právo na informace může být omezeno, zejména za účelem zajištění národní bezpečnosti, obrany, veřejné bezpečnosti a prevence, odhalování, vyšetřování a stíhání trestných činů.
Pokud se domníváte, že o vás mohl být v SIS pořízen záznam protiprávně, máte právo požádat o přístup k údajům a rovněž požádat o jejich výmaz.
Pokud se domníváte, že byly do SIS vloženy nesprávné údaje o vás, máte právo požádat o přístup k údajům a rovněž požádat o jejich opravu nebo výmaz.
Kterékoli z výše uvedených práv můžete uplatnit v kterékoli ze zemí využívajících SIS. Vnitrostátní postupy a kontaktní místa pro žádosti o přístup pro každou zemi jsou k dispozici v Příručce pro výkon práva na přístup a jsou rovněž k dispozici na internetových stránkách evropského inspektora ochrany údajů.
Právo na informace se vztahuje pouze na osobní údaje vložené do SIS jako součást záznamů o rozhodnutích o navrácení nebo jako součást záznamů o odepření vstupu a pobytu. Na tyto údaje se vztahují pravidla obecného nařízení o ochraně údajů (GDPR) a zvláštní pravidla ochrany údajů obsažená v nařízeních upravujících záznamy SIS týkající se rozhodnutí o navrácení a záznamy SIS o odepření vstupu a pobytu (nařízení (EU) 2018/1860 a nařízení (EU) 2018/1861). Tyto informace jsou zpravidla obsaženy v v daném rozhodnutí nebo oznámeny subjektu údajů v okamžiku, kdy je této osobě doručeno rozhodnutí o navrácení nebo příkaz k odepření vstupu a pobytu. Každý, kdo je předmětem takového rozhodnutí, příkazu nebo záznamu, má právo požádat o tyto informace.
Údaje v SIS lze kontrolovat pouze v případech, kdy právo EU umožňuje jejich použití. Údaje v systému mohou vnitrostátní orgánykontrolovat při výkonu funkcí souvisejících se správou hranic a veřejnou bezpečností nebo funkcí, které souvisejí s volným pohybem osob.
SIS je vysoce zabezpečená a chráněná databáze, která je přístupná výhradně oprávněným uživatelům v rámci příslušných orgánů, kteří jsou odpovědní za:
- ochranu hranic v souladu se Schengenským hraničním kodexem
- provádění policejních a celních kontrol v dané zemi, jakož i koordinaci těchto kontrol určenými orgány
- prevenci, odhalování, vyšetřování či stíhání teroristických trestných činů nebo jiných závažných trestných činů nebo výkon trestů na území dané země členského státu, pokud se na ně vztahuje směrnice (EU) o ochraně údajů 2016/680
- posouzení podmínek a přijímání rozhodnutí týkajících se: i) vstupu a pobytu státních příslušníků třetích zemí v zemích schengenského prostoru, včetně povolení k pobytu a dlouhodobých víz a ii) navracení státních příslušníků třetích zemí, jakož i provádění kontrol státních příslušníků třetích zemí, kteří neoprávněně vstupují do zemí schengenského prostoru nebo v nich neoprávněně pobývají
- bezpečnostních kontrol státních příslušníků třetích zemí, kteří žádají o mezinárodní ochranu (pokud orgány provádějící kontroly nejsou „rozhodujícími orgány“ ve smyslu čl. 2 bodu f) směrnice o společných řízeních pro přiznávání a odnímání statusu mezinárodní ochrany), a případně poskytování poradenství v souladu s nařízením Rady o vytvoření sítě styčných úředníků pro přistěhovalectví
- posuzování žádostí o víza a rozhodování ohledně těchto žádostí, včetně rozhodnutí o prohlášení víza za neplatné, zrušení víza nebo prodloužení jeho platnosti, v souladu s vízovým kodexem EU
- ověření různých totožností a potírání podvodného zneužívání totožnosti v souladu s kapitolou V nařízení o interoperabilitě
- naturalizaci, jak je stanoveno ve vnitrostátním právu, pro účely posouzení žádosti o udělení státního občanství
- zahájení trestního stíhání a vyšetřování před podáním obžaloby v rámci plnění jejich úkolů podle vnitrostátního práva a v rámci činnosti jejich koordinačních orgánů
- vydávání osvědčení o registraci vozidel, jak je uvedeno ve směrnici Rady o registračních dokladech vozidel, výhradně za účelem ověření, zda vozidla a doprovodná osvědčení o registraci vozidel a registrační značky vozidel, které jim byly předloženy k registraci, nebyly odcizeny, neoprávněně užívány, pohřešovány, považovány za takový doklad, byť jsou nepravdivé nebo hledané za účelem zajištění důkazů v trestním řízení
- vydávání osvědčení o registraci nebo zajišťování řízení provozu plavidel, včetně lodních motorů, a letadel, včetně leteckých motorů, výhradně za účelem kontroly, zda plavidla, včetně lodních motorů, a letadla, včetně leteckých motorů, která jim byla předložena k registraci nebo která podléhají řízení provozu, nebyla odcizena, neoprávněně užívána, pohřešována nebo zda nejsou hledaná za účelem zajištění důkazů v trestním řízení
- vydávání osvědčení o registraci střelných zbraní, ověření, zda osoba požadující registraci není hledaná za účelem zatčení a předání nebo vydání nebo pro účely skrytých, dotazovacích nebo zvláštních kontrol nebo zda střelné zbraně předložené k registraci nejsou hledané za účelem zabavení nebo za účelem zajištění důkazů v trestním řízení
- manuální zpracování žádostí ETIAS národní jednotkou ETIAS podle článku 8 nařízení, kterým se zřizuje evropský systém pro cestovní informace a povolení (ETIAS)
Do SIS mají rovněž přístup:
- Europol, pokud je přístup nezbytný k plnění jeho mandátu
- národní členové Eurojustu a jejich asistenti, pokud je přístup nezbytný k plnění jejich mandátu
- příslušníci jednotek agentury Frontex, pokud je přístup nezbytný k plnění jejich úkolu a je vyžadován operačním plánem pro konkrétní operaci
Tyto orgány mohou mít přístup pouze k těm údajům SIS, které potřebují k plnění svých úkolů. Seznam příslušných vnitrostátních orgánů s přístupem do SIS se každoročně zveřejňuje v Úředním věstníku Evropské unie.
Když lidé cestují, jsou jejich údaje zpracovávány v různých systémech v závislosti na jejich přistěhovaleckém statusu, cílové destinaci a zvoleném způsobu dopravy. Údaje o cestujících v letecké dopravě lze například zkontrolovat v systému SIS a jiných systémech v souladu se směrnicí EU o jmenné evidenci cestujících (PNR) a směrnicí o předběžných informacích o cestujících (API) a právními předpisy, které je provádějí na vnitrostátní úrovni.
Údaje státních příslušníků třetích zemí, kteří žádají o vízum, povolení k pobytu nebo občanství v některé zemi EU, se kontrolují podle SIS v souladu s platnými právními předpisy EU nebo vnitrostátními právními předpisy. Při vstupu do schengenského prostoru nebo jeho opouštění jsou vaše údaje zkontrolovány v SIS během hraniční kontroly. Vaše údaje jsou rovněž kontrolovány v SIS pokaždé, když vás kontrolují pracovníci donucovacích orgánů v kterékoli ze zemí, které systém používají.
Údaje zaznamenané v SIS mohou být v systému uchovávány pouze po dobu nezbytnou k dosažení účelu daného záznamu. Jakmile jej bylo dosaženo, musí země, která záznam pořídila, údaje neprodleně vymazat. Právo EU vyžaduje, aby vydávající země pravidelně přezkoumávaly údaje uchovávané v systému.
V závislosti na druhu záznamu platí různé lhůty pro přezkum a uchovávání:
- Záznamy za účelem zatčení a záznamy o pohřešovaných osobách musí být přezkoumány do pěti let.
- Záznamy týkající se rozhodnutí o navrácení a záznamů o odepření vstupu a pobytu musí být rovněž přezkoumány do pěti let.
- Záznamy o osobách hledaných za účelem zajištěné jejich spolupráce v soudních řízeních a záznamy o neznámých hledaných osobách musí být přezkoumány do tří let.
- Záznamy pro účely skrytých, dotazovacích nebo zvláštních kontrol a záznamy o dětech, kterým hrozí únos, nebo o ohrožených zranitelných osobách musí být přezkoumány do jednoho roku.
- Záznamy o věcech za účelem zabavení nebo za účelem zajištění důkazů musí být přezkoumány do deseti let nebo (u určitých druhů věcí je lhůta kratší).
Země mohou prodloužit dobu uchovávání záznamu, pokud je to nezbytné a přiměřené pro dosažení účelu záznamu.
Unijní právo stanoví, že v určitých situacích mohou být údaje získané ze systému uchovávány na vnitrostátní úrovni v souladu s vnitrostátním právem.