Glavni sadržaj
Migration and Home Affairs
21. svibnja 2024.

Pakt o migracijama i azilu

Zajednički EU-ov sustav za upravljanje migracijama

Što je pakt o migracijama i azilu?

Pakt o migracijama i azilu skup je novih pravila za upravljanje migracijama i uspostavu zajedničkog sustava azila na razini EU-a koji omogućuje konkretne rezultate, a ujedno je u skladu s europskim vrijednostima.

Nadograđuje i izmjenjuje prethodne prijedloge reformi u području migracija, i to tako što uvodi sveobuhvatan pristup za jačanje i integraciju najvažnijih politika EU-a o migracijama, azilu, upravljanju granicama i integraciji. Njegova stroga, ali pravedna pravila namijenjena su dugoročnom upravljanju migracijama i njihovoj normalizaciji, a zemljama EU-a omogućuju fleksibilnost u rješavanju specifičnih problema s kojima se suočavaju i potrebne mjere za zaštitu osoba kojima treba pomoć.

Europski parlament izglasao je nova pravila 10. travnja 2024., a Vijeće EU-a službeno ih je donijelo 14. svibnja 2024. Ta pravila pomoći će EU-u da složenim pitanjima pristupa odlučno i smišlja inovativna rješenja. Unija će imati otporne i sigurne vanjske granice, građanima će se jamčiti njihova prava, a nijedna zemlja EU-a neće se s pritiskom suočavati sama.
Pact - four parts

Potpuna infografika 

Četiri stupa nove migracijske politike i politike azila

Sigurne vanjske granice

Stroga dubinska provjera: osobe koje ne ispunjavaju uvjete za ulazak u EU bit će registrirane i za njih će se provesti provjera identiteta, sigurnosna provjera i zdravstveni pregled.

Baza podataka o azilu i migracijama Eurodac: na temelju Uredbe o Eurodacu postojeća baza podataka postaje potpuno funkcionalna baza podataka o azilu i migracijama, čime se osigurava pouzdana identifikacija svih koji u EU uđu kao tražitelji azila ili nezakoniti migranti.

Postupak na granici i vraćanja: obvezni postupak na granici primijenit će se na tražitelje azila kojima zaštita vjerojatno nije potrebna, koji pokušaju obmanuti nadležna tijela ili koji predstavljaju sigurnosni rizik. Oni koji ne ispunjavaju uvjete za međunarodnu zaštitu bit će učinkovito vraćeni i pružit će im se potpora za reintegraciju.

Krizni protokoli i mjere protiv instrumentalizacije: Uredbom o kriznim situacijama predviđaju se krizni protokoli, uz operativnu potporu i financiranje, u izvanrednim situacijama.

Informativni članak – Sigurne vanjske granice

Brzi i učinkoviti postupci

Jasna pravila o azilu: na temelju Uredbe o upravljanju azilom i migracijama djelotvorno se utvrđuje koja je zemlja EU-a odgovorna za obradu zahtjeva za azil.

Jamčenje ljudskih prava: Direktivom o uvjetima prihvata na razini cijelog EU-a uvode se usklađeni standardi kojima se osiguravaju odgovarajući životni uvjeti za tražitelje azila, jačaju zaštitne mjere i jamstva te poboljšava proces integracije.

Standardi EU-a za kvalifikaciju za status izbjeglice: Uredbom o kvalifikaciji učvršćuju se i usklađuju kriteriji za međunarodnu zaštitu i objašnjavaju prava i obveze korisnika.

Sprečavanje zlouporaba: Uredbom o postupku azila za tražitelje azila utvrđuju se jasne obveze suradnje i predviđaju posljedice za njihovo nepridržavanje.

Informativni članak – Brzi i učinkoviti postupci

Djelotvoran sustav solidarnosti i odgovornosti

Trajni okvir solidarnosti: zahvaljujući novom okviru solidarno će se odgovarati na potrebe zemalja EU-a. Zemlje EU-a odabiru način na koji će sudjelovati: u obliku premještanja, financijskih doprinosa, operativne potpore, traženja smanjenja doprinosa i „kompenzacije u pogledu odgovornosti”.

Operativna i financijska potpora: relevantne agencije EU-a i namjenski fondovi EU-a podupirat će zemlje EU-a u svakom koraku.

Jasnija pravila o odgovornosti za zahtjeve za azil: u novim propisima razrađuju se kriteriji za utvrđivanje zemlje EU-a koja je odgovorna za razmatranje zahtjeva za azil.

Sprečavanje sekundarnih kretanja: tražitelji azila moraju podnijeti zahtjev za međunarodnu zaštitu u zemlji EU-a prvog ulaska i ostati ondje dok se ne utvrdi zemlja odgovorna za njihov zahtjev.

Informativni članak – Djelotvoran sustav solidarnosti i odgovornosti

Uključivanje migracija u međunarodna partnerstva

Sprečavanje nezakonitih odlazaka: jačanje kapaciteta tijela za upravljanje granicama u prioritetnim partnerskim zemljama, među ostalim u okviru intenzivnije suradnje s Frontexom.

Borba protiv krijumčarenja migranata: posebna i prilagođena operativna partnerstva za borbu protiv krijumčarenja s partnerskim zemljama i agencijama UN-a kako bi se krijumčarenje suzbijalo na ključnim lokacijama.

Suradnja u području ponovnog prihvata: razvoj zakonitih migracija usko je povezan s intenzivnom suradnjom u području vraćanja i ponovnog prihvata.

Promicanje zakonitih načina za dolazak: baza talenata EU-a prva je platforma na razini EU-a za lakše međunarodno zapošljavanje, a partnerstva za traženje talenata omogućuju građanima trećih zemalja da u EU-u rade, studiraju i osposobljavaju se.

Informativni članak – Uključivanje migracija u međunarodna partnerstva

Pregled pakta o migracijama i azilu

Vremenski okvir i glavna postignuća

Political agreement on the key pillars of the New Pact on Migration and Asylum

Novosti