Miért kell kötelezni a platformokat arra, hogy derítsék fel, jelentsék be és távolítsák el a gyermekek online szexuális bántalmazásának minősülő tartalmakat?
Míg egyes online szolgáltatók aktív szerepet vállalnak a gyermekek szexuális bántalmazása elleni küzdelemben, más vállalkozások kevésbé vesznek részt benne. Emiatt a visszaélések egy része felderítetlen marad. Emellett a vállalatok bármikor megváltoztathatják belső szabályaikat, megnehezítve ezzel a hatóságok munkáját a gyermekek szexuális bántalmazásának megelőzése és leküzdése terén.
Elsősorban az Amerikai Egyesült Államok szerepe meghatározó abból a szempontból, hogy az EU-ban mennyire lehet eredményes a gyermekek szexuális bántalmazásának felderítése és bejelentése. Az USA-beli szabályok értelmében a szolgáltatóknak a gyermekek szexuális bántalmazásának felderített eseteit nem a bűnüldöző szerveknek, hanem az Eltűnt és Kizsákmányolt Gyermekek Nemzeti Központjának (National Centre for Missing and Exploited Children) kell jelenteniük. Jelenleg nincs olyan központi uniós szervezet, amelynek a szolgáltatók elküldhetnék jelentéseiket. Ezért az EU-ban elkövetett visszaélésekről szóló jelentéseket elküldik az Egyesült Államoknak, majd azokat visszaküldik az uniós bűnüldöző hatóságoknak.
A létrehozandó uniós központ célja, hogy egyszerűsítse ezt a folyamatot. Az uniós központ fogja fogadni és továbbítani a gyermekek szexuális zaklatásáról szóló jelentéseket, ami jelentősen csökkenteni fogja a bejelentések azonosítására és szűrésére fordított időt. Jelenleg ez komoly problémát jelent a beérkezett jelentések nagy száma miatt.
Jelenleg a gyermekek online szexuális bántalmazásának felderítésére irányuló önkéntes erőfeszítéseknek nem elégséges a felügyelete, ettől az ideiglenes rendelettől eltekintve.
A létrehozandó uniós központ adatokat fog gyűjteni az átláthatósági jelentésekhez, világos tájékoztatást fog nyújtani az eszközök használatáról, valamint segíteni fogja az adatok és folyamatok ellenőrzését. A központ azt is biztosítja majd, hogy a jogszerű tartalmakat ne távolítsák el tévedésből, és hogy a vállalatok ne éljenek vissza a keresőeszközökkel, illetve ne használják azokat helytelenül.
Az uniós központ közvetítő szerepet fog betölteni, hatékonyabbá téve a szolgáltatók és az uniós országok közötti kommunikációt. A központ emellett nagymértékben csökkenteni fogja az adatszivárgás kockázatát az uniós országok és a szolgáltatók közötti kommunikáció során, ami az információcsere érzékeny jellege miatt fontos.
Az uniós országok fontos eredményeket értek el a gyermekek szexuális zaklatásának megelőzése és az áldozatok támogatása terén. Sokkal többet lehetne azonban tenni, különösen a bevált gyakorlatok és az ismeretek országok közötti cseréje terén. Ahhoz, hogy az uniós országok közötti információcserét szolgáló, meglévő hálózatok valóban sikeresek legyenek, egy központi közvetítőre van szükség. Ez a közvetítő támogatni és strukturálni fogja a bevált gyakorlatok, az információk és a kutatás cseréjét, találkozókat fog szervezni és gondoskodik majd a szükséges fordításokról.
A központ szakértői központként fog működni, hogy támogassa az uniós országokat a hatékony megelőzési kezdeményezések végrehajtásában és az áldozatok átfogó támogatásában.
A gyermekek szexuális bántalmazásának megelőzésével és az ellene folytatott küzdelemmel foglalkozó uniós központ fő céljai
A központ együttműködik az uniós országok szolgáltatóival és bűnüldöző hatóságaival annak biztosítása érdekében, hogy az áldozatok kellő időben támogatást kapjanak, és az elkövetőket bíróság elé állítsák.
A központ adatbázist fog vezetni a gyermekek szexuális bántalmazásának minősülő ismert és új anyagok és a gyermekcsábítási esetek mutatóiról, hogy az uniós adatvédelmi szabályokkal összhangban segítse a vállalatokat a gyermekbántalmazás felderítésében. Elsődleges prioritásunk a központ elszámoltathatóságának és átláthatóságának biztosítása.
Ahhoz, hogy közvetítő szerepet játszhasson, fontos, hogy a központ független legyen az esetlegesen elsőbbséget élvező magán- és politikai érdekektől. A központ nem fog közvetlenül kapcsolódni a szolgáltatókhoz és a bűnüldöző szervekhez.
A központ támogatni fogja az uniós országokat abban, hogy átfogó, tesztelt és hatékony megelőző intézkedéseket vezessenek be a gyermekek szexuális bántalmazásának visszaszorítására. A központ támogatni és segíteni fogja az uniós országokat a megelőzésre irányuló erőfeszítéseikben (mind a gyermekekre, mind a potenciális elkövetőkre összpontosítva).
A központ biztosítani fogja, hogy ne legyenek párhuzamos erőfeszítések. Elő fogja segíteni a bevált gyakorlatok cseréjét az EU-n belül és kívül egyaránt. A központ ösztönözni fogja az érdekelt felek közötti párbeszédet, és segíteni fogja a legkorszerűbb kutatási és ismeretszerzési módszerek térnyerését.
A központ szorosan együtt fog működni a nemzeti hatóságokkal és a globális szakértőkkel annak biztosítása érdekében, hogy az áldozatok támogatást kapjanak, amint azt a gyermekek szexuális bántalmazásáról szóló irányelv és az áldozatok jogairól szóló irányelv előírja.
Segíteni fogja továbbá az áldozatokat abban, hogy a magánéletük védelme érdekében eltávolíttassák a róluk készült képeket és videókat, és létrehoz egy online platformot, ahol hasznos forrásokat találhatnak.
Végezetül a központ kutatásokat fog végezni az áldozatok segítésére vonatkozó, tényeken alapuló szakpolitika támogatása érdekében.