Kodėl reikia įpareigoti interneto platformas nustatyti seksualinę prievartą prieš vaikus internete, pranešti apie ją ir pašalinti su ja susijusią medžiagą
Nors kai kurie internetinių paslaugų teikėjai aktyviai kovoja su seksualine prievarta prieš vaikus, kiti į šią kovą įsitraukia mažiau. Dėl to atsiranda spragų, o tai reiškia, kad prievarta ir toliau gali būti neatskleista. Be to, bendrovės gali bet kada pakeisti savo politiką, todėl institucijoms sunku užkirsti kelią seksualinei prievartai prieš vaikus ir kovoti su ja.
Seksualinės prievartos prieš vaikus internete atvejų nustatymas ir pranešimas apie juos ES šiuo metu daugiausia priklauso nuo JAV. ES priklauso nuo JAV įsikūrusio Nacionalinio dingusių ir išnaudojamų vaikų centro ir nuo JAV teisės aktų, pagal kuriuos paslaugų teikėjai apie tokį turinį turi pranešti ne teisėsaugai, o šiam centrui. Šiuo metu ES nėra tokios centrinės organizacijos, kuriai paslaugų teikėjai galėtų siųsti pranešimus. Dėl to pranešimai apie prievartą ES pirmiausia siunčiami JAV ir tik tada atgal ES teisėsaugos institucijoms.
ES centru siekiama supaprastinti šį procesą. ES centras priims ir paskirstys pranešimus apie seksualinę prievartą prieš vaikus ir taip gerokai sutrumpins pranešimams identifikuoti ir filtruoti skiriamą laiką. Šiuo metu tai yra rimta problema, nes gaunama daug pranešimų.
Šiuo metu, be šio laikinojo reglamento nuostatų, beveik nevykdoma savanoriškų pastangų nustatyti seksualinę prievartą prieš vaikus internete priežiūra.
ES centras rinks duomenis skaidrumo ataskaitoms rengti, teiks aiškią informaciją apie priemonių naudojimą ir padės vykdyti duomenų ir procesų auditą. Centras taip pat užtikrins, kad teisėtas turinys nebūtų pašalintas per klaidą, ir kad bendrovės nepiktnaudžiautų paieškos priemonėmis ar netinkamai jomis naudotųsi.
ES centras atliks tarpininko vaidmenį, kad padėtų užtikrinti veiksmingesnį paslaugų teikėjų ir ES valstybių narių bendravimą. Dėl centro veiklos taip pat labai sumažės duomenų nutekėjimo rizika vykstant ES valstybių narių ir paslaugų teikėjų bendravimui, o tai svarbu atsižvelgiant į neskelbtiną informacijos, kuria keičiamasi, pobūdį.
ES valstybės narės padarė pažangą vykdydamos seksualinės prievartos prieš vaikus prevenciją ir remdamos nukentėjusiuosius. Tačiau dar daug ką reikėtų pagerinti, ypač kai kalbama apie keitimąsi geriausia patirtimi ir žiniomis tarp skirtingų valstybių narių. Tam, kad esamų ES valstybių narių informacijos mainų tinklų veikla būtų išties sėkminga, reikia pagrindinio tarpininko. Šis tarpininkas rems ir struktūrizuos keitimąsi geriausia patirtimi, informacija ir tyrimais, organizuos susitikimus ir teiks vertimo paslaugas.
Šis centras veiks kaip žinių centras, kad padėtų ES valstybėms narėms įgyvendinti veiksmingas prevencijos iniciatyvas ir teikti visapusišką pagalbą nukentėjusiesiems.
Centras bendradarbiaus su ES valstybių narių paslaugų teikėjais ir teisėsaugos institucijomis, siekdamas užtikrinti, kad nukentėjusieji laiku gautų pagalbą, o nusikaltėliai būtų patraukti baudžiamojon atsakomybėn.
Centras tvarkys duomenų bazę, kurioje bus pateikiami žinomos seksualinės prievartos prieš vaikus medžiagos, naujos medžiagos ir vaikų viliojimo rodikliai, kad padėtų bendrovėms savo sistemose nustatyti prievartos prieš vaikus atvejus pagal ES duomenų apsaugos taisykles. Vienas iš mūsų svarbiausių prioritetų – užtikrinti centro atskaitomybę ir skaidrumą.
Kad centras galėtų atlikti tarpininko vaidmenį, svarbu, kad jis būtų nepriklausomas nuo galimai viršesnių privačių ir politinių interesų. Centras nebus tiesiogiai susijęs su paslaugų teikėjais ir teisėsauga.
Centras padės ES valstybėms narėms įgyvendinti visapusiškas, patikrintas ir veiksmingas prevencijos priemones, kad ES būtų sumažintas seksualinės prievartos prieš vaikus atvejų skaičius. Centras padės ES valstybėms narėms vykdyti prevencijos veiksmus (tiek nukreiptus į vaikus, tiek į potencialius nusikaltėlius) ir palengvins jų įgyvendinimą.
Centras taip pat užtikrins, kad būtų išvengta veiksmų dubliavimo. Jis palengvins keitimąsi geriausia patirtimi ES ir už jos ribų. Centras paskatins visų susijusių suinteresuotųjų subjektų dialogą ir padės plėtoti pažangiausius tyrimus ir žinias.
Centras glaudžiai bendradarbiaus su nacionalinėmis institucijomis ir pasaulio ekspertais, siekdamas užtikrinti, kad nukentėjusieji gautų paramą, kaip reikalaujama Direktyvoje dėl kovos su seksualine prievarta prieš vaikus ir Nusikaltimų aukų teisių direktyvoje.
Centras taip pat padės nukentėjusiesiems pašalinti vaizdus ir vaizdo įrašus su jais, kad apsaugotų jų privatumą, ir sukurs internetinę platformą, kurioje jie galės rasti naudingų išteklių.
Galiausiai centras atliks tyrimus, kad paremtų faktiniais duomenimis pagrįstą pagalbos nukentėjusiesiems politiką.