Tettekkel a gyermekkori szexuális zaklatás növekvő tendenciájának megfordításáért
A gyermekek szexuális bántalmazása valós és egyre nagyobb veszélyt jelent. A bántalmazók egyre gyakrabban használják az internetet abból a célból, hogy kommunikáljanak egymással, anyagokat osszanak meg másokkal, és kapcsolatba kerüljenek gyerekekkel. A ragadozók fényképeket és videókat készítenek bűntetteikről, majd azokat megosztják az interneten. Megfélemlítéssel és zsarolással arra kényszerítenek gyerekeket, hogy szexuális cselekményeket kövessenek el, ami megengedhetetlen és törvénytelen. Ehhez számos eszközt igénybe vesznek: webkamerát, mobiltelefont, a közösségi médiát és más online platformokat.
Az interneten rengeteg olyan fényképet és videófelvételt osztanak meg, amelyek gyermekek szexuális bántalmazását ábrázolják. 2021-ben 85 millió ilyen képről és videóról érkezett bejelentés internetes platformoktól.
„Elviselhetetlen a tudat, hogy ezeket a rólam készült förtelmes képeket több száz ember megnézi, és eközben ki tudja, mit művel.”
Gyermekkori szexuális bántalmazás túlélője, Hollandia
A bántalmazásnak és a kizsákmányolásnak nem állják útját a határok. Az egyik országban elkövetett bűncselekményekről készült képeket a világ már országaiban is terjesztik és nézik. Az áldozatok ritkán tesznek feljelentést. A bántalmazók sokszor azok közül kerülnek ki, akik iránt a gyermek bizalommal viseltetik, a bántalmazás színhelye pedig gyakran a gyermek otthona.
„Hosszú időbe telt, mire találtam egy terapeutát, aki nem söpörte félre, amit mondtam, azzal, hogy hazudok. Az, hogy valami hihetetlenül borzalmas, még nem feltétlenül jelenti, hogy nem is igaz.
Gyermekkori szexuális bántalmazás túlélője, Svédország
Sokszor csak akkor szerzünk tudomást a bántalmazásról, ha az interneten fény derül az elkövető tetteire. Az online szolgáltatókra rendkívül fontos szerep hárul a tekintetben, hogy jelentsék a gyermekek online szexuális bántalmazását. Sajnálatos módon az önkéntes jelentéstétel jelenlegi rendszere nem elég hatékony. Pillanatnyilag a bejelentések 95%-a egyetlen szolgáltatótól, a Metától származik. Társadalmi érdek, hogy minden európai technológiai vállalat számára kötelezővé tegyük a gyermekek online szexuális bántalmazásának felderítését és hatóságoknak történő bejelentését.
Világszintű problémáról van szó, melynek megoldása érdekében az EU olyan jogszabályra tett javaslatot, amely segíteni fogja a gyermekek online szexuális bántalmazásának felderítését, bejelentését és megelőzését, valamint az áldozatok támogatását. Mindannyian felelősek vagyunk azért, hogy gyermekeinket megvédjük a szexuális ragadozóktól.
Több mint 90 gyermekjogi szervezet nyílt levélben állt ki a gyermekek szexuális bántalmazással szembeni védelmét célzó uniós jogszabályjavaslat mellett. A levél aláírói időszerűnek és mind európai, mind globális viszonylatban történelmi jelentőségűnek nevezik az új jogszabályt. Sok olyan európai és nemzetközi szervezet támogatja a jogszabályt, amely vezető szerepet játszik a gyermekek biztonságának védelme és előmozdítása terén. Ezek közé tartozik a Missing Children Europe (a gyermekek eltűnése és szexuális kizsákmányolása ellen küzdő európai szövetség), a Eurochild (európai gyermekjogi és gyermekjóléti hálózat), a Deutsche Kinderhilfswerk (német gyermekjótékonysági szervezet), az ECPAT (a gyermekek szexuális bántalmazása ellen küzdő nemzetközi szervezet), a Thorn (a gyermekek szexuális bántalmazása ellen technológiai eszközökkel fellépő szervezet) és a sort még hosszan folytathatnánk.
A gyermekek szexuális bántalmazása elleni új uniós szabályok
A Bizottság új uniós jogszabály elfogadását javasolja, amely abban hivatott segíteni az uniós országoknak, hogy:
- felderítsék és jelentsék a gyermekek online szexuális bántalmazását;
- megelőzzék a gyermekek szexuális bántalmazását;
- támogassák az áldozatokat.
A javasolt jogszabály kötelezővé teszi a szolgáltatók számára, hogy jelentsék, ha a platformjaikon gyermekek online szexuális bántalmazására kerül sor, és figyelmeztessék a hatóságokat annak érdekében, hogy a ragadozókat bíróság elé lehessen állítani. A javaslat értelmében a szolgáltatóknak a gyermekcsábítási eseteket is jelenteniük kell – vagyis amikor a szexuális ragadozók bizalmi és érzelmi kapcsolatot alakítanak ki gyermekekkel azzal a céllal, hogy manipulálhassák, kihasználhassák és bántalmazhassák őket.
További információk a jogszabályjavaslatról a „Gyakran feltett kérdések” oldalon
Mi történik, ha a jogszabályt nem hagyják jóvá?
2024. augusztus 3-án hatályát veszti az az uniós jogszabály, amely lehetővé teszi a szolgáltatók számára, hogy önkéntes alapon felderítsék, bejelentsék és eltávolítsák a gyermekek szexuális zaklatását ábrázoló anyagokat. Ha nem születik új jogszabály, az online kommunikációs szolgáltatásokat nyújtó technológiai vállalatok nem fogják tudni felderíteni, bejelenteni és eltávolítani a jogellenes tartalmakat. Márpedig napjainkban elsősorban ezek révén a kommunikációs szolgáltatások révén terjesztik az elkövetők a gyermekek szexuális bántalmazását ábrázoló anyagokat, és környékezik meg a gyermekeket: tavaly a bejelentések 80%-a az elektronikus kommunikáció területéről érkezett.
Megfelelő szabályozás hiányában a szexuális ragadozók könnyebben tudják büntetlenül bántalmazni a gyermekeket.
Ha az új jogszabály hatályba lép, a technológiai vállalatok kötelesek lesznek megvédeni a gyermekeket. Gondoskodni kell arról, hogy ez 2024. augusztus 3. előtt megtörténjen.
Tematikus áttekintés a jogszabály legfőbb céljairól
A javasolt uniós jogszabály arra irányul, hogy meghatározza, milyen kötelezettségek hárulnak a szolgáltatókra a gyermekek szexuális bántalmazását ábrázoló anyagok és az online gyermekcsábítás felderítése és hatóságoknak történő bejelentése tekintetében.
A gyermekek szexuális bántalmazásának megelőzése elengedhetetlen gyermekeink biztonsága szempontjából. A kormányoknak és a vállalkozásoknak hatékonyan együtt kell működniük a megelőzés javítása érdekében – az Európai Unión belül és kívül egyaránt.
Célunk az áldozatok védelme, támogatása és helyzetük javítása.
A Gyermekek Szexuális Bántalmazása Elleni Uniós Központ
Annak érdekében, hogy a gyermekek Európában és világszerte is védelemben részesüljenek, a Bizottság európai központ létrehozását szorgalmazza a gyermekek szexuális bántalmazásának megelőzése és felszámolása, valamint az áldozatok támogatása céljából. A központ a következő feladatokat fogja ellátni:
- összehangolja a gyermekek szexuális bántalmazása elleni küzdelmet célzó intézkedéseket, a felderítéstől és bejelentésig, illetve a megelőzéstől az áldozatok megsegítéséig;
- szakértői segítséget biztosít az uniós országok számára a megelőzés és az áldozatok támogatása terén;
- támogatja, hogy a bűnüldöző hatóságok a bejelentések nyomán intézkedjenek, és megmentsék a veszélyben lévő gyermekeket;
- mutatókat biztosít a cégek számára a gyermekek online szexuális bántalmazásának felderítéséhez és bejelentéséhez;
- szorosan együttműködik az EU-n kívüli partnerekkel, ideértve az USA-ban, Kanadában és Ausztráliában működő hasonló központokat.
A központ együtt fog működni a cégekkel, a kutatóintézetekkel és a bűnüldöző szervekkel, hogy segítse köztük az információcserét, valamint a bevált módszerek átadását és átvételét, ezenfelül pedig felügyeletet, átláthatóságot és elszámoltathatóságot biztosít majd.
A Bizottság részletes elemzést készített arról, hogyan fog megvalósulni a központ, az Europol és a koordináló hatóságok tevékenységének összehangolása.
Kapcsolódó dokumentumok
- Javaslat – Rendelet a gyermekek szexuális bántalmazásának megelőzéséről és az ellene folytatott küzdelemről
- A javaslat és a releváns jogszabályok közötti kapcsolat elemzése
- Szabályozói Ellenőrzési Testület: Kedvező vélemény
- A Bizottság szervezeti egységeinek a Szabályozói Ellenőrzési Testület észrevételeire adott válaszai, melyek további magyarázatokkal szolgálnak a javaslattal kapcsolatban
- A javaslat előterjesztését követően a Bizottságnak feltett kérdések
- A Bizottság szervezeti egységeinek észrevételei az ideiglenes rendelet hatályvesztése, illetve a gyermekek szexuális bántalmazásának megelőzésére és az ellene folytatott küzdelemre vonatkozó szabályok megállapításáról szóló rendeletjavaslat elfogadása közötti időszakra vonatkozóan
- A Bizottság szervezeti egységeinek észrevételei az európai adatvédelmi biztos és az Európai Adatvédelmi Testület közös véleményének néhány elemével kapcsolatban
- A Bizottság szervezeti egységeinek észrevételei a javaslatra vonatkozó végleges kiegészítő hatásvizsgálat tervezetének egyes elemeivel kapcsolatban
- A biztonsági unióra vonatkozó uniós stratégia
- A gyermekek szexuális bántalmazása elleni hatékonyabb küzdelmet célzó uniós stratégia
- Az Európai Parlament 2019. november 26-i állásfoglalása a gyermek jogairól szóló ENSZ-egyezmény 30. évfordulója kapcsán a gyermekek jogairól (2019/2876(RSP))
- A gyermekbarát internet európai stratégiája
Kapcsolódó linkek
- Nyilvános konzultáció: A gyermekek szexuális bántalmazása elleni küzdelem: a jogellenes online tartalmak felderítése, eltávolítása és bejelentése
- Covid19 – Szülőknek és gondviselőknek szóló általános tanácsok az online biztonság témájában
- Támogatási szolgáltatások a gyermekkori szexuális zaklatás túlélői és családtagjaik számára
- Hasznos linkek a gyermekek iránt szexuális érdeklődést tanúsító és problémás viselkedésük kezeléséhez segítséget kereső személyek számára