Pereiti prie pagrindinio turinio
Migration and Home Affairs

Seksualinės prievartos prieš vaikus prevencijos ir kovos su ja teisės aktas

Sustabdyti kylančią seksualinės prievartos prieš vaikus bangą

Seksualinė prievarta prieš vaikus yra realus ir didėjantis pavojus. Vis dažniau smurtaujantys asmenys tarpusavyje bendrauja, medžiaga dalijasi ir kontaktą su vaikais mezga naudodamiesi internetu. Seksualiniai grobuonys fotografuoja ir filmuoja savo vykdomą prievartą realiame gyvenime ir dalijasi ta medžiaga internetu. Jie naudojasi internetinėmis vaizdo kameromis, mobiliaisiais telefonais, socialiniais tinklais ar kitomis interneto platformomis, kad priverstų vaikus atlikti netinkamus ir neteisėtus lytinius veiksmus arba juos šantažuotų.

Legislation to prevent and combat child sexual abuse

Seksualinę prievartą patiriančių vaikų nuotraukomis ir vaizdo įrašais internete dalijamasi plačiai. 2021 m. interneto bendrovės pranešė apie 85 mln. tokių nuotraukų ir vaizdo įrašų.

Žinoti, kad yra tokių siaubingų mano nuotraukų, kurias mato šimtai žmonių ir daro su jomis ką nori, yra nepakeliama.

Vaikystėje seksualinę prievartą patyręs asmuo (Nyderlandai)

Piktnaudžiavimas ir išnaudojimas nepaiso sienų. Vienoje šalyje įvykdytų nusikaltimų vaizdai platinami ir stebimi visame pasaulyje. Aukos pagalbos kreipiasi retai. Prievartautojas dažnai būna vaiko pasitikėjimą įgijęs asmuo, nusikaltimas dažnai vykdomas paties vaiko namuose.

Ilgai užtruko, kol patekau pas terapeutą, patikėjusį manimi. Nemanykite, kad tai netiesa, vien todėl, kad baisu patikėti.

Vaikystėje seksualinę prievartą patyręs asmuo (Švedija)

Daugeliu atvejų prievarta išaiškėja tik tada, kai nusikaltimų vykdytojų veiksmai nustatomi internete. Interneto paslaugų teikėjai atlieka svarbų vaidmenį pranešant apie seksualinę prievartą prieš vaikus internete. Deja, dabartinė savanoriško pranešimo sistema nėra pakankamai veiksminga. Šiuo metu 95 proc. visų pranešimų teikia vienas paslaugų teikėjas („Meta“). Mūsų visuomenė turi įpareigoti visas technologijų įmones Europoje nustatyti seksualinės prievartos prieš vaikus internete atvejus ir apie juos pranešti valdžios institucijoms.

Legislation to prevent and combat child sexual abuse

Siekdama spręsti šią pasaulinę problemą, ES pasiūlė teisės aktą, kuris padės nustatyti seksualinės prievartos prieš vaikus internete atvejus, apie juos pranešti, užkirsti jiems kelią ir padėti aukoms. Visi esame atsakingi už tai, kad mūsų vaikai būtų apsaugoti nuo seksualinių grobuonių.

Legislation to prevent and combat child sexual abuse

Daugiau kaip 90 vaiko teisių organizacijų pasirašė atvirą laišką, kuriuo pritariama siūlomam ES teisės aktui, kuriuo siekiama apsaugoti vaikus nuo seksualinės prievartos. Laiške minėtas teisės aktas vadinamas savalaikiu istorinės svarbos teisės aktu, kuris reikšmingas ne tik Europai, bet ir visam pasauliui. Teisės aktą remia pagrindinės Europos ir tarptautinės organizacijos, siekiančios užtikrinti vaikų saugą ir saugumą. Tarp jų – „Missing Children Europe“, „Eurochild“, Vokietijos vaikų fondas, „ECPAT International“, „Thorn“ ir daug kitų.

Naujos ES kovos su seksualine prievarta prieš vaikus taisyklės

Komisija siūlo naują ES teisės aktą, kuriuo siekiama padėti ES šalims:

  • nustatyti seksualinės prievartos prieš vaikus internete atvejus ir apie juos pranešti;
  • užkirsti kelią seksualinei prievartai prieš vaikus;
  • padėti aukoms.

Pagal šį teisės aktą paslaugų teikėjai privalės pranešti apie seksualinę prievartą prieš vaikus savo interneto platformose ir perspėti valdžios institucijas, kad seksualiniai grobuonys galėtų būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Paslaugų teikėjai taip pat turės pranešti apie vaikų viliojimo atvejus – praktiką, kai seksualiniai grobuonys kuria santykius, siekia įgyti vaikų pasitikėjimą ir užmegzti emocinį ryšį su jais, kad galėtų manipuliuoti vaikais ir juos išnaudoti.

Daugiau informacijos apie siūlomą teisės aktą – dažnai užduodamų klausimų skyrelyje

Kas nutiks, jei šis teisės aktas nebus patvirtintas?

Sužinokite, ko šiuo teisės aktu siekiama toliau išvardytose srityse.

CSA campaign - detection

Siūlomu ES teisės aktu siekiama nustatyti paslaugų teikėjų atsakomybę, susijusią su seksualinės prievartos prieš vaikus medžiagos ir viliojimo atvejų paieška jų valdomose skaitmeninėse erdvėse ir pranešimu apie juos.

CSA campaign - prevention

Siekiant užtikrinti vaikų saugumą, labai svarbu užkirsti kelią seksualinei prievartai prieš vaikus. Vyriausybės ir bendrovės visoje ES ir už jos ribų turi veiksmingai bendradarbiauti, kad pagerintų prevenciją.

CSA campaign - support

Mūsų tikslas – apsaugoti, remti ir įgalėti aukas.

ES seksualinės prievartos prieš vaikus prevencijos ir kovos su ja centras

Siekdama apsaugoti vaikus Europoje ir visame pasaulyje, Komisija siūlo įsteigti Europos seksualinės prievartos prieš vaikus prevencijos ir kovos su ja bei paramos aukoms centrą. Šis centras turėtų:

  • koordinuoti kovos su seksualine prievarta prieš vaikus veiksmus: nuo seksualinės prievartos atvejų aptikimo ir pranešimo apie juos iki prevencijos ir paramos aukoms;
  • teikti ES šalims ekspertines žinias apie prevenciją ir paramą aukoms;
  • remti teisėsaugą, kad ji imtųsi veiksmų dėl pranešimų ir gelbėtų vaikus;
  • pateikti įmonėms rodiklius, pagal kuriuos būtų galima rasti seksualinės prievartos prieš vaikus internete atvejus ir apie juos pranešti;
  • glaudžiai bendradarbiauti su partneriais už ES ribų, įskaitant panašius centrus JAV, Kanadoje ir Australijoje.

Centras bendradarbiaus su bendrovėmis, mokslinių tyrimų institutais ir teisėsaugos institucijomis, kad padėtų jiems dalytis informacija ir geriausia patirtimi, užtikrindamas priežiūrą, skaidrumą ir atskaitomybę.

Komisija parengė išsamią centro, Europolo ir koordinavimo institucijų veiklos koordinavimo analizę.

Daugiau informacijos apie Europos centrą

Susiję dokumentai

Su seksualinės prievartos prieš vaikus prevencija susijusios naujienos