Przejdź do treści głównej
Migration and Home Affairs
Artykuł prasowy26 października 2022Dyrekcja Generalna ds. Migracji i Spraw WewnętrznychCzas na przeczytanie: 3 min

W jaki sposób nowe przepisy UE służące zwalczaniu niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych pomogą w walce z tym procederem

How the new EU law to tackle child sexual abuse will make a difference

Unia Europejska (UE) pracuje obecnie nad środkami mającymi na celu zapobieganie niegodziwemu traktowaniu dzieci w celach seksualnych i zwalczanie go. 3 sierpnia 2024 r. utracą ważność przepisy UE, które umożliwiają dostawcom usług internetowych dalsze dobrowolne wykrywanie, zgłaszanie i usuwanie materiałów przedstawiających niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych.

Obecnie usługi nie zawsze są projektowane z myślą o bezpieczeństwie dzieci, a wiele firm z branży technologicznej nie przeprowadza kontroli służących wykryciu materiałów przedstawiających niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych ani nie zgłasza ich, jeśli zostaną wykryte. Dzieje się tak dlatego, że swobodę decyzji pozostawia się firmom. Aby skutecznie przeciwdziałać niewłaściwemu wykorzystywaniu usług online do celów niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych, konieczne są jasne zasady. Obecnie UE zamierza wprowadzić obowiązek zapobiegania takim procederom, ich wykrywania i zgłaszania oraz usuwania takich materiałów. Ułatwi to policji znajdowanie większej liczby dowodów niegodziwego traktowanie dzieci w celach seksualnych i zagwarantuje szybkie usuwanie tego rodzaju materiałów.

Kto musi przeprowadzać kontrole?

W skrócie, każdy dostawca usług online będzie przeprowadzać kontrole w celu ustalenia poziomu ryzyka niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych w udostępnianych przez siebie systemach. Na mocy proponowanych przepisów proces ten będzie przebiegał zgodnie z rygorystycznie określonymi krokami prawnymi.

Jeśli ryzyko uznane zostanie za wysokie, firmy z branży technologicznej będą musiały w pierwszej kolejności ograniczyć ryzyko szkód. W tym celu będą musiały przedłożyć ocenę ryzyka organowi koordynującemu (np. rządowi krajowemu), aby ustalić, czy oferowane usługi wiążą się ze znaczącym ryzykiem niegodziwego traktowania dzieci. Jeżeli ryzyko okaże się wysokie, organ koordynujący sporządzi wniosek o nakaz wykrywania, który zobowiąże firmę do przygotowania planu wprowadzenia środków służących wykrywaniu niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych, przy jednoczesnym poszanowaniu w jak największym stopniu prywatności użytkowników.

Następnie firma ta opracuje plan wdrożenia nakazu, który będzie się wiązał z koniecznością przeprowadzenia oceny skutków dla ochrony danych. Zostanie to poddane przeglądowi zarówno przez krajowy organ ochrony danych, jak i właściwy organ. Na koniec o wydaniu nakazu wykrywania zadecyduje organ sądowy. Decyzja ta musi uwzględniać konieczność wydania nakazu (poziom ryzyka niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych na danej platformie) oraz skuteczność zabezpieczeń ograniczających inwazyjność środków.

W jaki sposób wykrywa się niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych?

Firmy z branży technologicznej będą same wykrywać tego rodzaju procedery przy użyciu specjalistycznej technologii, do której dostęp ułatwi unijne centrum ds. zapobiegania niegodziwemu traktowaniu dzieci w celach seksualnych i jego zwalczania. Centrum będzie również brało udział w ocenie wszelkich przyszłych technologii tego rodzaju i zapewnieniu ich bezpiecznego stosowania. Technologia ta działa w ten sam sposób, jak psy tropiące, które wyszukują narkotyki lub materiały wybuchowe, rozpoznając określony zapach. W tym przypadku technologia rozpoznaje konkretne aspekty (haszowanie i sztuczna inteligencja), które umożliwiają zidentyfikowanie przypadków niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych.

W jaki sposób nadużycia są zgłaszane?

Obecnie zgłoszenia otrzymuje i sprawdza amerykańskie Krajowe Centrum ds. Zaginionych i Wykorzystywanych Dzieci (prywatna organizacja nienastawiona na zysk). Zgodnie z proponowanymi przepisami do tego celu powołane zostanie nowe unijne centrum ds. zapobiegania niegodziwemu traktowaniu dzieci w celach seksualnych i jego zwalczania. Kiedy firmy z branży technologicznej znajdą materiały przedstawiające niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych, będą musiały zgłosić je temu centrum. Centrum zbada zgłoszenia i przefiltruje je pod kątem wszelkich materiałów, które nie są nielegalne, tak aby jedynie potwierdzone sprawy trafiły w ręce policji.

Kto ustala, co należy usunąć i jak szybko?

Obecnie doprowadzenie do usunięcia treści zajmuje dużo czasu i często zależy od dobrej woli poszczególnych firm z branży technologicznej. W przyszłości jeżeli takie treści nie zostaną dobrowolnie usunięte, organ sądowy wyda nakaz usunięcia ich przez firmę w ciągu 24 godzin.

Co mogę zrobić?

Nowe przepisy stanowią zasadniczy krok w kierunku zapewnienia dzieciom większej ochrony przed zagrożeniami związanymi z niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych. Pomoże to chronić dzieci, nieść wsparcie ofiarom i ratować życie ludzkie. Szereg organizacji broniących praw dziecka pozytywnie wypowiedziało się na temat obowiązku aktywnego identyfikowania, zgłaszania i usuwania treści przez firmy z branży technologicznej. Wesprzyj działalność tych organizacji – rozpowszechnij informacje o tym, w jaki sposób nowe przepisy zmienią sytuację

Informacje szczegółowe

Data publikacji
26 października 2022
Autor
Dyrekcja Generalna ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych