A gyermekek szexuális bántalmazása egyre nagyobb problémát jelent, és ha az uniós országok egyedül vagy összehangolatlan módon lépnek fel, nem tudják hatékonyan kezelni azt. Egyetlen uniós ország sem tudja megakadályozni a gyermekek szexuális bántalmazását ábrázoló anyagok internetes terjesztését anélkül, hogy együttműködne a több uniós országban működő online magánszolgáltatókkal//internetcégekkel. Az egész EU-ra kiterjedő koherens rendszerre van szükségünk.
A gyermekek szexuális bántalmazásának online szolgáltatók általi önkéntes bejelentése vállalkozásonként eltérő. Egyes szolgáltatók átfogó intézkedéseket hoznak, míg mások egyáltalán nem tesznek lépéseket. A jelentéstételi hiányosságoknak köszönhetően a visszaélések észrevétlenül maradnak. Mivel a felderítés önkéntes, a vállalatok bármikor dönthetnek úgy, hogy megváltoztatják irányelveiket, ami akadályozza a hatóságokat a gyermekek szexuális bántalmazása elleni küzdelemben.
Ezzel a jogszabályjavaslattal az Európai Bizottság azt szeretné elérni, hogy EU-szerte a köz- és magánszféra eredményesen együttműködjön a gyermekek online ragadozókkal szembeni védelme, az elkövetők bíróság elé állítása és az áldozatok időben történő, megfelelő támogatása terén.
Gyakran az online szolgáltatók az egyetlenek, amelyek képesek felderíteni a visszaélést, amely a nyilvánosság elől rejtve történik, az elkövetők hálózatai között, amelyek több százezer felhasználót is magukban foglalhatnak. Ha a szolgáltatók figyelmen kívül hagyják a visszaélést, valószínű, hogy senki sem lesz képes azonosítani és segíteni az áldozatokat. Egyes uniós országokban már ma is a vizsgálatok 80%-át a szolgáltatók jelentései miatt indítják el.
Az internet új módot adott az elkövetőknek arra, hogy gyermekekkel lépjenek kapcsolatba. A ragadozók a közösségi médiában, játékplatformokon, csevegőfórumokon kapcsolatba lépnek a gyermekekkel, és megkísérlik rávenni őket, hogy készítsenek magukról kompromittáló képeket, illetve menjenek el személyes találkozóra. A gyermekek több időt töltenek az interneten, mint valaha, ami növeli az online ragadozókkal való kapcsolat kockázatát. A legtöbb szolgáltatás azonban nem tesz különbséget a kiskorú és a felnőtt felhasználók között, és úgy kezeli a gyermekeket, mintha az interneten járatos, önmagukat megvédeni képes személyek lennének, ami nyilvánvalóan nem igaz. Számos szolgáltató szemet huny afelett, hogy platformjaikon felhasználók gyermekek szexuális bántalmazását ábrázoló képeket és videókat osztanak ott meg.
A gyermekek szexuális bántalmazásának felderítése szigorúan az online kommunikációra vonatkozó hatályos adat- és magánélet-védelmi szabályokon fog alapulni. A személyes adatok kezelése az általános adatvédelmi rendelettel összhangban fog történni. A javasolt jogszabály az Európai Unió Alapjogi Chartájával és az Európai Bíróság ítélkezési gyakorlatával összhangban beépített biztosítékokat tartalmaz.
Az új javaslat megállapítja, hogy a gyermekek online szexuális bántalmazásának felderítése érdekében feldolgozott adatok a szükséges mértékre korlátozódnak. Elvben azonnal és örökre törölni kell az adatokat, kivéve, ha a rendeletben felsorolt célok eléréséhez feltétlenül szükség van rájuk.
A rendelet biztosítékokat tartalmaz arra, hogy a felderítési rendszereket kizárólag a gyermekek online szexuális bántalmazásának felderítésére és bejelentésére, valamint az átláthatóság és a bírósági jogorvoslat biztosítására használják. A gyermekek szexuális bántalmazásának megelőzésével és az ellene való küzdelemmel foglalkozó uniós központ kulcsfontosságú eszköz, amely biztosítani fogja a felderítési folyamat átláthatóságát, és meg fogja könnyíteni a hozzáférést a magánélet védelmét legkevésbé sértő felderítési technológiához.
Végezetül pedig, a gyermekek szexuális bántalmazását ábrázoló anyagok terjesztésének megakadályozása az áldozatok magánéletének védelmét és a trauma állandó forrásának megszüntetését célozza.
The companies that receive a detection order by a court will be required to use state-of-the-art technologies that are the least privacy-intrusive, limiting the error rate of false positives to the maximum extent possible.
Technologies that can ensure effective detection without substantially undermining the privacy of electronic communication exist. As there are 3 types of child sexual abuse material to be detected, we will list examples down below for: known material, new material, grooming.
- Detection of known child sexual abuse material relies on Photo DNA technology.
Photo DNA technology consists of converting a previously flagged image into a unique (and non-recoverable) identifier. This process is built on the similar concept of digital fingerprinting as originally developed for application in the detection of malware and copyrighted content. - Detection of new child sexual abuse and grooming relies on artificial intelligence classifiers.
These classifiers are trained on databases of known child sexual abuse material and confirmed grooming conversations and develop the capacity to identify analogous images, videos or conversations. Artificial intelligence classifiers are set to detect material that corresponds to new child sexual abuse material or grooming with a predetermined rate of likelihood. Therefore, it is perfectly possible to instruct them to only detect material that has an extremely high chance of being CSA. - The flagging of potential grooming conversations would occur based on artificial intelligence classifiers trained on confirmed grooming.
Grooming detection exists already and has proven reliable. Grooming detection will be subject to strict performance safeguards in particular in terms of the accuracy rate. Technologies are currently at the basis of content moderation and are already widely used, for example on gaming sites, where adult offenders often target children.
All reports sent by service providers would be reviewed at the level of the EU Centre, so that providers are given feedback on inaccurate detection and can further refine their detection tools.
Az uniós központ együtt fog működni a vállalatokkal és a bűnüldöző szervekkel, hogy segítse őket az információk és a bevált gyakorlatok cseréjében, biztosítva a felügyeletet, az átláthatóságot és az elszámoltathatóságot. A központ támogatni fogja:
- a vállalatokat a gyermekek online szexuális bántalmazásának felderítésére szolgáló mutatók adatbázisának rendelkezésre bocsátásával;
- a bűnüldöző szerveket, hogy felléphessenek a bejelentések alapján, és megmenthessék a gyermekeket;
- az uniós országokat a gyermekek online szexuális bántalmazásának megelőzésében és az áldozatok megsegítésében.
A központ szorosan együtt fog működni az EU-n kívüli partnerekkel is, így az USA-ban, Kanadában, illetve Ausztráliában működő hasonló központokkal.
Tudjon meg többet a gyermekek szexuális bántalmazásának megelőzésével és az ellene folytatott küzdelemmel foglalkozó uniós központról.
Az irányelv célja az uniós tagállamok büntetőjogi jogszabályainak harmonizálása, míg a javasolt rendelet közvetlenül alkalmazandó lesz, meghatározva a digitális szolgáltatók felelősségi körét. E tekintetben nincs átfedés a két eszköz között.
Az új javaslat támogatja az irányelvben foglalt megelőző és támogató intézkedések végrehajtását. Ez lesz a gyermekek szexuális bántalmazásának megelőzésével és az ellene folytatott küzdelemmel foglalkozó uniós központ egyik fő szerepe.
Tudjon meg többet a gyermekek szexuális bántalmazásának megelőzésével és az ellene folytatott küzdelemmel foglalkozó uniós központról.
Az Európai Bizottság együtt fog működni a köz- és magánszektorbeli érdekelt felekkel annak érdekében, hogy a gyakorlati szakemberek és kutatók prevenciós hálózata révén fokozódjon a közös fellépés és a bevált gyakorlatok cseréje. A gyermekek szexuális bántalmazásának megelőzésével és az ellene folytatott küzdelemmel foglalkozó uniós központ kulcsszerepet fog játszani a megelőzésre irányuló erőfeszítések növelésében. A központ együttműködik a prevenciós hálózattal, de világszerte hasonló központokkal is partneri kapcsolatokat fog fenntartani.
A WeProtect Globális Szövetséggel is együttműködünk azért, hogy világszerte javítsuk a gyermekek szexuális bántalmazással szembeni védelmét.
Emellett továbbra is finanszírozni fogjuk a megelőzés fokozására irányuló kezdeményezéseket.
A jogalkotási javaslattal együtt a Bizottság el fogja fogadni a gyermekbarát internet megújult európai stratégiáját is a gyermekek online támogatása és védelme érdekében.
A digitális szolgáltatásokról szóló, még elfogadásra váró jogszabály célja, hogy általánosságban véve a jogellenes tartalmak elleni fellépés egységes jogi kereteként működjön. Tág hatályából adódóan azonban csak részben foglalkozik a gyermekek szexuális bántalmazásának kérdésével. A gyermekek szexuális bántalmazását ábrázoló anyagokat és a jogellenes online tartalmakat reaktív módon, eseti alapon kell kezelni. A gyermekek szexuális bántalmazását ábrázoló ismert anyagok terjesztésének megakadályozásához szisztematikusabb és célzottabb megközelítésre van szükség.
Egyértelmű, hogy az önkéntes megközelítés nem működik. A gyermekek szexuális bántalmazásáról szóló globális jelentések 95%-át egy vállalat, az összes bejelentés 99%-át pedig öt vállalat teszi ki. Eközben csak az Eltűnt és Kizsákmányolt Gyermekek Nemzeti Központjában több mint 1600 vállalat van bejegyezve.
A kötelező felderítés célja a gyermekek szexuális bántalmazása elleni küzdelem javítása nemcsak az EU-ban, hanem világszerte is. Ez egyben lehetőséget kínál azoknak a minimuminformációknak a meghatározására is, amelyeket a bejelentéseknek tartalmazniuk kell annak érdekében, hogy a bűnüldöző szervek felléphessenek. Ez globálisan javíthatná a jelentéstételi normákat.