Sexuálne zneužívanie detí je čoraz väčším problémom. Ak by krajiny EÚ konali samostatne alebo nekoordinovane, nedokázali by ho účinne riešiť. Jedna krajina EÚ nemôže zabrániť šíreniu materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí na internete bez spolupráce so súkromnými poskytovateľmi online služieb či s internetovými spoločnosťami pôsobiacimi vo viacerých krajinách EÚ. Potrebujeme koherentný systém pre celú EÚ.
Dobrovoľné nahlasovanie sexuálneho zneužívania detí poskytovateľmi online služieb sa líši od spoločnosti k spoločnosti. Niektorí poskytovatelia služieb prijímajú komplexné opatrenia. Niektorí nerobia vôbec nič. Tieto medzery v nahlasovaní znamenajú, že zneužívanie pokračuje neodhalené. Keďže odhaľovanie je dobrovoľné, spoločnosti sa môžu kedykoľvek rozhodnúť zmeniť svoje politiky, čo bráni úsiliu orgánov bojovať proti sexuálnemu zneužívaniu detí.
Cieľom Európskej komisie je prostredníctvom tohto nového právneho predpisu zabezpečiť účinnú verejno-súkromnú spoluprácu v celej EÚ, aby boli deti chránené pred online predátormi, aby sa voči páchateľom vyvodzovala zodpovednosť a aby sa obetiam poskytovala včasná a primeraná podpora.
Poskytovatelia online služieb sú často jedinými, ktorí dokážu zneužívanie odhaliť. Nedochádza k nemu totiž pred očami verejnosti, ale v rámci sietí páchateľov, ktoré môžu zahŕňať státisíce používateľov. Ak to poskytovatelia služieb ignorujú, je pravdepodobné, že nikto nebude schopný obete identifikovať a pomôcť im. V niektorých krajinách EÚ prebieha v súčasnosti až 80 % vyšetrovaní na základe hlásení od poskytovateľov služieb.
Internet poskytol páchateľom nový spôsob, ako sa dostať k deťom. Predátori kontaktujú deti na sociálnych médiách, herných platformách a chatoch a lákajú ich na vytváranie kompromitujúcich fotiek seba samých alebo na offline stretnutia. Deti trávia online viac času ako kedykoľvek predtým, čím sa zvyšuje riziko kontaktu s predátormi online. Väčšina poskytovateľov služieb však nerozlišuje medzi deťmi a dospelými používateľmi. S deťmi sa zaobchádza tak, ako keby boli dospelými odborníkmi na internet, ktorí sa dokážu brániť. Je zjavné, že to tak nie je. Mnohí poskytovatelia služieb ignorujú zneužívanie svojich platforiem na šírenie obrázkov a videí zobrazujúcich sexuálne zneužívanie detí.
Odhaľovanie sexuálneho zneužívania detí bude v prísnom súlade s existujúcimi pravidlami v oblasti ochrany údajov a komunikácie. Osobné údaje sa budú spracúvať v súlade so všeobecným nariadením o ochrane údajov. V navrhovanom právnom predpise sú zakomponované záruky, ktoré sú v súlade s Chartou základných práv Európskej únie a judikatúrou Európskeho súdneho dvora.
V novom návrhu sa stanovuje, že údaje spracúvané na účely odhaľovania sexuálneho zneužívania detí online sa obmedzujú len na to, čo je nevyhnutné. V zásade sa bezodkladne a nenávratne vymazávajú, pokiaľ nie sú nevyhnutne potrebné na účely uvedené v nariadení.
Nariadenie obsahuje záruky na zabezpečenie toho, aby sa systémy odhaľovania používali len na odhaľovanie a nahlasovanie sexuálneho zneužívania detí online, ako aj na zabezpečenie transparentnosti a súdneho prostriedku nápravy. Centrum EÚ na predchádzanie sexuálnemu zneužívaniu detí a boj proti nemu je kľúčovou zárukou, ktorou sa zabezpečí transparentnosť procesu odhaľovania a uľahčí sa prístup k technológii odhaľovania, ktorá najmenej zasahuje do súkromia.
Cieľom predchádzania šíreniu materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí je chrániť súkromie obetí a odstrániť stály zdroj ich traumy.
The companies that receive a detection order by a court will be required to use state-of-the-art technologies that are the least privacy-intrusive, limiting the error rate of false positives to the maximum extent possible.
Technologies that can ensure effective detection without substantially undermining the privacy of electronic communication exist. As there are 3 types of child sexual abuse material to be detected, we will list examples down below for: known material, new material, grooming.
- Detection of known child sexual abuse material relies on Photo DNA technology.
Photo DNA technology consists of converting a previously flagged image into a unique (and non-recoverable) identifier. This process is built on the similar concept of digital fingerprinting as originally developed for application in the detection of malware and copyrighted content. - Detection of new child sexual abuse and grooming relies on artificial intelligence classifiers.
These classifiers are trained on databases of known child sexual abuse material and confirmed grooming conversations and develop the capacity to identify analogous images, videos or conversations. Artificial intelligence classifiers are set to detect material that corresponds to new child sexual abuse material or grooming with a predetermined rate of likelihood. Therefore, it is perfectly possible to instruct them to only detect material that has an extremely high chance of being CSA. - The flagging of potential grooming conversations would occur based on artificial intelligence classifiers trained on confirmed grooming.
Grooming detection exists already and has proven reliable. Grooming detection will be subject to strict performance safeguards in particular in terms of the accuracy rate. Technologies are currently at the basis of content moderation and are already widely used, for example on gaming sites, where adult offenders often target children.
All reports sent by service providers would be reviewed at the level of the EU Centre, so that providers are given feedback on inaccurate detection and can further refine their detection tools.
Centrum EÚ bude spolupracovať so spoločnosťami a orgánmi presadzovania práva s cieľom pomôcť im pri výmene informácií a najlepších postupov, pričom bude vykonávať dohľad a zameriavať sa na transparentnosť a zodpovednosť. Centrum bude podporovať:
- spoločnosti tým, že im poskytne databázu ukazovateľov na odhaľovanie sexuálneho zneužívania detí online,
- presadzovanie práva, aby bolo možné konať vo veci hlásení a chrániť deti,
- krajiny EÚ pri predchádzaní sexuálnemu zneužívaniu detí online a pomoci obetiam.
Centrum bude takisto úzko spolupracovať s partnermi mimo EÚ vrátane podobných centier v USA, Kanade a Austrálii.
Viac informácií o centre EÚ na predchádzanie sexuálnemu zneužívaniu detí a boj proti nemu.
Cieľom smernice je harmonizácia trestnoprávnych predpisov krajín EÚ, zatiaľ čo navrhované nariadenie bude priamo uplatniteľné a bude vymedzovať povinnosti poskytovateľov digitálnych služieb. Tieto dva nástroje sa teda neprekrývajú.
Nový návrh podporuje vykonávanie preventívnych a podporných opatrení uvedených v smernici. Bude to jedna z hlavných úloh centra EÚ na predchádzanie sexuálnemu zneužívaniu detí a boj proti nemu.
Viac informácií o centre EÚ na predchádzanie sexuálnemu zneužívaniu detí a boj proti nemu.
Európska komisia bude spolupracovať s príslušnými zainteresovanými stranami z verejného a súkromného sektora s cieľom zintenzívniť spoluprácu a výmenu najlepších postupov v rámci siete odborníkov z praxe a výskumných pracovníkov v oblasti prevencie. Centrum EÚ na predchádzanie sexuálnemu zneužívaniu detí a boj proti nemu bude zohrávať kľúčovú úlohu pri podpore úsilia v oblasti prevencie. Centrum bude spolupracovať so sieťou v oblasti prevencie, ale bude pôsobiť aj ako partner podobných centier na celom svete.
Pracujeme aj na zlepšení ochrany detí pred sexuálnym zneužívaním na celom svete, a to formou spolupráce s Globálnou alianciou WeProtect.
Okrem toho budeme naďalej financovať iniciatívy na zlepšenie prevencie.
Spolu s predmetným legislatívnym návrhom Komisia prijme aj obnovenú stratégiu vytvárania lepšieho internetu pre deti na účely ďalšej podpory a ochrany detí online.
Ak bude akt o digitálnych službách prijatý, jeho cieľom bude vytvoriť harmonizovaný základ pre riešenie akéhokoľvek nezákonného obsahu ako takého. Vzhľadom na svoju všeobecnú a horizontálnu povahu však problém sexuálneho zneužívania detí rieši len čiastočne. Materiál obsahujúci sexuálne zneužívanie detí a nezákonný obsah online by sa mali riešiť reaktívnym spôsobom a od prípadu k prípadu. Predchádzanie šíreniu a obehu známeho materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí si vyžaduje systematickejší a cielenejší prístup.
Je jasné, že dobrovoľný prístup nefunguje. Na jednu spoločnosť pripadá 95 % všetkých hlásení týkajúcich sa sexuálneho zneužívania detí na celom svete. Na päť spoločností pripadá 99 % všetkých hlásení. Treba poznamenať, že len v Národnom centre pre nezvestné a vykorisťované deti je zaregistrovaných viac ako 1 600 spoločností.
Cieľom povinného odhaľovania je zlepšiť boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí nielen v EÚ, ale aj na celom svete. Je to aj príležitosť určiť minimálny rozsah informácií, ktoré sa majú v hláseniach uvádzať, aby mohli orgány presadzovania práva na ich základe konať. Tým by sa mohli zlepšiť štandardy nahlasovania na celom svete.