Сексуалното насилие над деца е все по-голям проблем и ако държавите от ЕС действат самостоятелно или некоординирано, те не могат да се справят ефективно с него. Нито една страна от ЕС не може сама да предотврати разпространението в интернет на материали, съдържащи сексуално насилие над деца, без да си сътрудничи с частни доставчици на онлайн услуги или интернет компании, работещи в няколко държави от ЕС. Нуждаем се от съгласувана система за целия ЕС.
Между отделните доставчици на онлайн услуги съществуват различия по отношение на доброволното докладване за сексуално насилие над деца. Някои доставчици на услуги предприемат всеобхватни действия. Други не предприемат никакви действия. Тези различия по отношение на докладването означават, че случаи на насилие остават неразкрити. Тъй като откриването е доброволно, дружествата могат да решат да променят своите политики по всяко време, което възпрепятства усилията на органите за борба със сексуалното насилие над деца.
С това ново законодателство Европейската комисия има за цел да гарантира ефективно сътрудничество между публичния и частния сектор в целия ЕС, за да се предпазят децата от онлайн хищници, да се изправят пред съда нарушителите и да се предоставя навременна и адекватна подкрепа на жертвите.
Доставчиците на онлайн услуги често са единствените, които са в състояние да откриват злоупотреби, извършвани тайно от обществото, сред мрежи от нарушители, които могат да включват стотици хиляди потребители. Ако доставчиците на услуги не обърнат внимание на това, вероятно никой няма да може да идентифицира жертвите и да им окаже помощ. Дори и в момента в някои държави от ЕС до 80 % от разследванията започват след сигнали от доставчици на услуги.
Интернет предостави на насилниците нов начин да влизат в контакт с децата. Те се свързват с деца в социалните медии, платформите за игри и чатовете и ги примамват да създават компрометиращи изображения за себе си или да се срещат с тях офлайн. Децата прекарват повече време онлайн от всякога, което увеличава риска от контакт с онлайн хищници. При все това повечето доставчици на услуги не правят разграничение между деца и възрастни потребители, третирайки децата като добре запознати с интернет възрастни, които могат да се защитят, а това очевидно не е така. При много услуги не се обръща внимание на използването на техните платформи за споделяне на изображения и видеоматериали, показващи сексуално насилие над деца.
При откриването на сексуално насилие над деца ще се следват стриктно съществуващите правила за защита на данните и поверителност на комуникацията. Личните данни ще бъдат обработвани в съответствие с Общия регламент относно защитата на данните. Предложеното законодателство съдържа предпазни мерки в съответствие с Хартата на основните права на Европейския съюз и съдебната практика на Съда на Европейския съюз.
В новото предложение се посочва, че данните, обработвани с цел откриване на сексуално насилие над деца онлайн, са ограничени само до необходимото. По принцип те се заличават незабавно и завинаги, освен ако не са абсолютно необходими за целите, посочени в регламента.
Регламентът включва предпазни мерки, за да се гарантира, че системите за откриване се използват само за откриване и докладване на сексуално насилие над деца онлайн, както и за да се осигурят прозрачност и средства за съдебна защита. Центърът на ЕС за предотвратяване и борба със сексуалното насилие над деца ще играе ключова роля за гарантиране на прозрачността на процеса на откриване и за улесняване на достъпа до технологии за откриване, които нарушават в най-малка степен неприкосновеността на личния живот.
И накрая, предотвратяването на разпространението на материали, съдържащи сексуално насилие над деца, има за цел да се защити неприкосновеността на личния живот на жертвите и да се премахне постоянен източник на травми за тях.
The companies that receive a detection order by a court will be required to use state-of-the-art technologies that are the least privacy-intrusive, limiting the error rate of false positives to the maximum extent possible.
Technologies that can ensure effective detection without substantially undermining the privacy of electronic communication exist. As there are 3 types of child sexual abuse material to be detected, we will list examples down below for: known material, new material, grooming.
- Detection of known child sexual abuse material relies on Photo DNA technology.
Photo DNA technology consists of converting a previously flagged image into a unique (and non-recoverable) identifier. This process is built on the similar concept of digital fingerprinting as originally developed for application in the detection of malware and copyrighted content. - Detection of new child sexual abuse and grooming relies on artificial intelligence classifiers.
These classifiers are trained on databases of known child sexual abuse material and confirmed grooming conversations and develop the capacity to identify analogous images, videos or conversations. Artificial intelligence classifiers are set to detect material that corresponds to new child sexual abuse material or grooming with a predetermined rate of likelihood. Therefore, it is perfectly possible to instruct them to only detect material that has an extremely high chance of being CSA. - The flagging of potential grooming conversations would occur based on artificial intelligence classifiers trained on confirmed grooming.
Grooming detection exists already and has proven reliable. Grooming detection will be subject to strict performance safeguards in particular in terms of the accuracy rate. Technologies are currently at the basis of content moderation and are already widely used, for example on gaming sites, where adult offenders often target children.
All reports sent by service providers would be reviewed at the level of the EU Centre, so that providers are given feedback on inaccurate detection and can further refine their detection tools.
Центърът ще работи с дружествата и правоприлагащите органи, за да им помага да обменят информация и добри практики, като осигурява надзор, прозрачност и отчетност. Центърът ще подкрепя:
- компаниите, като им предоставя база данни с показатели за откриване на сексуално насилие над деца онлайн
- правоприлагащите органи, за да могат да действат по сигнали и да спасяват деца
- държавите от ЕС, за да предотвратяват сексуалното насилие над деца онлайн и да помагат на жертвите
Центърът ще работи също така в тясно сътрудничество с партньори извън ЕС, включително подобни центрове в САЩ, Канада и Австралия.
Научете повече за ролята на центъра на ЕС за предотвратяване и борба със сексуалното насилие над деца.
Директивата има за цел хармонизиране на наказателното законодателство на държавите от ЕС, а предложеният регламент ще бъде пряко приложим, като определя отговорностите на доставчиците на цифрови услуги. В това отношение няма припокриване между двата инструмента.
С новото предложение се подкрепя прилагането на мерките за превенция и подкрепа, включени в директивата. Това ще бъде една от основните роли на центъра на ЕС за предотвратяване и борба със сексуалното насилие над деца.
Научете повече за ролята на центъра на ЕС за предотвратяване и борба със сексуалното насилие над деца.
Eвропейската комисия ще работи съвместно със съответните заинтересовани страни от публичния и частния сектор за засилване на сътрудничеството и обмена на добри практики в рамките на мрежата за превенция от практикуващи специалисти и изследователи. Центърът на ЕС за предотвратяване и борба със сексуалното насилие над деца ще играе ключова роля за засилване на усилията за превенция. Центърът ще си сътрудничи с мрежата за превенция, но също така ще действа като партньор за подобни центрове по света.
Работим и за подобряване на защитата на децата по света от сексуално насилие, като си сътрудничим с Световния алианс WeProtect.
Освен това ще продължим да финансираме инициативи за подобряване на превенцията.
Заедно със законодателното предложение Комисията ще приеме и обновена стратегия за по-добър интернет за децата с цел допълнителна подкрепа и защита на децата онлайн.
Законодателният акт за цифровите услуги има за цел да създаде хармонизирана база за справяне с незаконното съдържание по принцип. Същевременно поради неговия общ и хоризонтален характер, в законодателния акт въпросът за сексуалното насилие над деца е засегнат само частично. На материалите, съдържащи сексуално насилие над деца, и на незаконното онлайн съдържание следва да се реагира впоследствие и в зависимост от конкретния случай. Предотвратяването на разпространението на материали, за които е известно, че показват сексуално насилие над деца, изисква по-систематичен и целенасочен подход.
Ясно е, че доброволният подход не дава резултат. На едно дружество се падат 95 % от всички сигнали за сексуално насилие над деца в световен мащаб, а на пет дружества се падат 99 % от всички сигнали. Междувременно само в Националния център за изчезнали и експлоатирани деца са регистрирани над 1600 дружества.
Задължителното откриване има за цел да се подобри борбата срещу сексуалното насилие над деца не само в ЕС, но и по света. Това също така е възможност да се определи минималната информация, която трябва да бъде включена в сигналите, така че те да могат да бъдат използвани от правоприлагащите органи. Това би могло да доведе до подобряване на стандартите за подаване на сигнали в световен мащаб.