Pereiti prie pagrindinio turinio
Migration and Home Affairs
Naujienų straipsnis2022 m. spalio 26 d.Migracijos ir vidaus reikalų generalinis direktoratasSkaitymo laikas: 3 min

Kaip naujasis ES kovos su seksualine prievarta prieš vaikus teisės aktas padės pakeisti padėtį?

How the new EU law to tackle child sexual abuse will make a difference

Europos Sąjunga (ES) rengia seksualinės prievartos prieš vaikus prevencijos ir kovos su ja priemones. 2024 m. rugpjūčio 3 d. nustos galioti ES teisės aktas, kuriuo paslaugų teikėjams leidžiama toliau savanoriškai nustatyti seksualinės prievartos prieš vaikus internete medžiagą, apie ją pranešti ir ją šalinti.

Šiuo metu paslaugos ne visada kuriamos atsižvelgiant į vaikų saugumą ir daugelis technologijų įmonių neatlieka patikrinimų, siekdamos rasti seksualinės prievartos prieš vaikus medžiagos, o jos radusios apie tai nepraneša. Taip yra todėl, kad kiekvienai įmonei palikta veiksmų laisvė. Siekiant veiksmingai kovoti su piktnaudžiavimu internetinėmis paslaugomis seksualinės prievartos prieš vaikus tikslais, reikia aiškių taisyklių. Dabar ES ketina nustatyti, kad prevencija, nustatymas, pranešimų teikimas ir medžiagos šalinimas būtų privalomi. Tai padės policijai rasti daugiau seksualinės prievartos prieš vaikus įrodymų ir užtikrinti, kad jie būtų greitai pašalinami.

Kas turi vykdyti patikrinimus?

Trumpai tariant, bet kuris interneto paslaugų teikėjas vykdys patikrinimus, kad nustatytų, ar seksualinės prievartos prieš vaikus rizika jų sistemose yra pakankamai didelė. Priėmus siūlomą teisės aktą, bus nustatyti griežti su šiuo procesu susiję teisiniai veiksmai.

Jei nustatoma didelė rizika, technologijų įmonės pirmiausia sumažins žalos riziką imdamosi atitinkamų priemonių. Šiuo tikslu jos privalės koordinuojančiajai institucijai (pvz., nacionalinei vyriausybei) pateikti prievartos prieš vaikus rizikos savo paslaugų srityje vertinimą. Jei rizika yra pakankamai didelė, koordinuojančioji institucija parengs prašymą dėl nurodymo nustatyti turinį, pagal kurį reikalaujama, kad įmonė parengtų planą, pagal kurį būtų pradėtos taikyti priemonės, kuriomis būtų nustatoma seksualinė prievarta prieš vaikus, kuo labiau gerbiant naudotojų privatumą.

Be to, technologijų įmonė parengs minėto nurodymo įgyvendinimo planą, pagal kurį ji turės atlikti poveikio duomenų apsaugai vertinimą. Visa tai turės peržiūrėti ir nacionalinė duomenų apsaugos institucija, ir kompetentinga institucija. Galiausiai sprendimą dėl nurodymo nustatyti turinį priims teisminė institucija. Priimant sprendimą turi būti atsižvelgiama į nurodymo būtinumą (seksualinės prievartos prieš vaikus rizikos lygį tam tikroje platformoje) ir apsaugos priemonių, kuriomis ribojamas priemonių invaziškumas, veiksmingumą.

Kaip nustatoma seksualinė prievarta prieš vaikus?

Technologijų įmonės medžiagą nustato pačios naudodamosi specializuotomis technologijomis, prieigą prie kurių galėtų palengvinti ES centras. Šis centras taip pat prisidės prie visų būsimų technologijų vertinimo ir padės užtikrinti, kad jomis būtų saugu naudotis. Šios technologijos veikia panašiai kaip tarnybiniai šunys, kurie pagal kvapą nustato narkotikus ar sprogmenis. Šiuo atveju technologijos atpažįsta tam tikras vadinamąsias maišos reikšmes (angl. „hashes“) ir dirbtinio intelekto rodiklius (angl. „AI indicators“), kad būtų galima nustatyti seksualinės prievartos prieš vaikus atvejus.

Kaip apie nustatytą medžiagą pranešama?

Šiuo metu pranešimus gauna ir tikrina Jungtinių Valstijų nacionalinis dingusių ir išnaudojamų vaikų centras (privati ne pelno organizacija). Pagal naująjį teisės aktą tai darys naujas ES centras. Radusios medžiagos, kurioje užfiksuota prievarta, technologijų įmonės turės apie ją pranešti ES centrui. ES centras patikrins šiuos pranešimus ir išfiltruos bet kokią medžiagą, kuri nėra neteisėta, kad policiją pasiektų tik patvirtinti pranešimai.

Kas nustato, ką reikia pašalinti ir kaip greitai?

Šiuo metu turinio šalinimas gali užtrukti ilgai ir dažnai priklauso nuo atskirų technologijų įmonių noro. Ateityje, jei toks turinys nebus pašalintas savanoriškai, teisminė institucija technologijų įmonei pateiks nurodymą neteisėtą medžiagą pašalinti per 24 valandas.

Ką daryti?

Šis teisės aktas labai padės dar labiau apsaugoti vaikus nuo gresiančios seksualinės prievartos internete. Jis padės apsaugoti vaikus, remti aukas ir gelbėti gyvybes. Įvairios vaikų teisių organizacijos jau palankiai įvertino technologijų įmonėms taikomą privalomą reikalavimą aktyviai identifikuoti turinį, apie jį pranešti ir jį šalinti. Palaikykite jas – skleiskite informaciją apie tai, kaip naujasis teisės aktas padės pakeisti padėtį.

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2022 m. spalio 26 d.
Autorius
Migracijos ir vidaus reikalų generalinis direktoratas