
Ker se število prijav zlorabe otrok na svetovni ravni hitro povečuje, je več kot 70 organizacij za otrokove pravice podpisalo odprto pismo v podporo predlagani zakonodaji EU za zaščito otrok pred spolno zlorabo. V pismu so zakonodajo označile kot časovno primerno in zgodovinsko, in sicer ne samo za Evropo, temveč za cel svet.
Predlagano zakonodajo za preprečevanje in zatiranje spolne zlorabe otrok so podprle najpomembnejše evropske in mednarodne organizacije, ki si prizadevajo za varnost in zaščito otrok. Med njimi so organizacije Missing Children Europe, Eurochild, nemški Sklad za otroke, ECPAT International, Thorn in druge.
Organizacije so v pismu zakonodajo označile za ključni korak pri boljši zaščiti pravic otrok. Prav tako so pozdravile ustanovitev neodvisnega centra EU za preprečevanje in zatiranje spolne zlorabe otrok.
V pismu še navajajo naslednje:
Pozdravljamo tudi splošno obveznost ocenjevanja tveganj in sprejetja preventivnih ukrepov [...], s čimer se podpira vgrajena varnost. Z vzpostavitvijo novega sistema preglednosti med tehnologijo in uporabniki se bodo spodbudili smiselni in merljivi ukrepi za zatiranje gradiva, ki vsebuje spolno zlorabo otrok.
Iain Drennan, izvršni direktor organizacije WeProtect Global Alliance, je dejal:
Kot kaže naša najnovejša svetovna ocena ogroženosti, se otroci danes soočajo s trajno grožnjo spolnega izkoriščanja in zlorabe na spletu. Zakonodaja, kot jo predlaga EU, je ključna za zaščito otrok na spletu, in sicer tako, da se osredotoča na preprečevanje povzročanja škode na spletu in privedbo storilcev kaznivih dejanj pred sodišče.
O predlagani zakonodaji
Predlagano uredbo je 11. maja 2022 predstavila evropska komisarka Ylva Johansson. V skladu z njo morajo tehnološka podjetja v svojih storitvah oceniti tveganje spolne zlorabe otrok. Če je to upravičeno, se lahko od podjetij zahteva, da odkrijejo, prijavijo in odstranijo gradivo o spolni zlorabi otrok. Prav tako bodo morala odkrivati in prijavljati primere navezovanja stikov za spolne namene. S tem se bo končala praksa, po kateri so ti ukrepi večinoma prepuščeni presoji tehnoloških podjetij.
Več informacij
- Datum objave
- 15. julij 2022
- Avtor
- Generalni direktorat za migracije in notranje zadeve