Walka z coraz powszechniejszym zjawiskiem niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych
Niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych jest realnym zagrożeniem, którego skala przez cały czas rośnie. Sprawcy coraz częściej wykorzystują internet do komunikowania się, przekazywania sobie materiałów i nawiązywania kontaktów z dziećmi. W realnym życiu fotografują i filmują popełniane przez siebie przestępstwa, a następnie rozpowszechniają je przez internet. Korzystają z kamer internetowych, telefonów komórkowych, mediów społecznościowych lub innych platform internetowych, aby nakłaniać dzieci do niewłaściwych i nielegalnych czynów seksualnych lub je szantażować.

Zdjęcia i nagrania wideo, na których dzieci są ofiarami niegodziwego traktowania w celach seksualnych, są udostępniane w internecie na masową skalę. W 2021 r. przedsiębiorstwa internetowe zgłosiły 85 mln takich zdjęć i filmów.
Ciężko mi żyć ze świadomością, że gdzieś w sieci są takie moje okropne zdjęcia, że setki osób mogą je zobaczyć i wykorzystać do nie wiadomo czego.
Ofiara wykorzystywania seksualnego, Holandia
Nadużycia i wykorzystywanie odbywają się w skali międzynarodowej. Obrazy przestępstw popełnionych w jednym kraju są rozpowszechniane i oglądane na całym świecie. Ofiary rzadko zgłaszają się po pomoc. Wykorzystywania często dopuszcza się osoba należąca do kręgu zaufanych osób dziecka, a do przestępstwa dochodzi często w domu rodzinnym.
Bardzo długo to trwało, zanim pojawił się psychoterapeuta, który uwierzył w moje słowa. Wcześniej uważano, że kłamię, bo prawda była po prostu zbyt okrutna.
Ofiara wykorzystywania seksualnego, Szwecja
W wielu przypadkach przestępstwo wychodzi na jaw dopiero wtedy, kiedy działania sprawcy zostaną wykryte w internecie. Dostawcy usług internetowych odgrywają zasadniczą rolę w zgłaszaniu niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych. Niestety obecny system dobrowolnego zgłaszania nadużyć nie jest wystarczająco skuteczny. Obecnie 95 proc. wszystkich zgłoszeń pochodzi od jednego usługodawcy (Meta). Jako społeczeństwo musimy zobowiązać wszystkie przedsiębiorstwa technologiczne w Europie do wykrywania i zgłaszania władzom niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych w internecie.

Aby rozwiązać ten globalny problem, UE zaproponowała przepisy, które pomogą nam w wykrywaniu przypadków niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych w internecie, zgłaszaniu takich przypadków i zapobieganiu im oraz w zapewnieniu pomocy ofiarom. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, by chronić dzieci przed przestępcami seksualnymi.

Ponad 90 organizacji działających na rzecz praw dziecka podpisało list otwarty popierający zaproponowane przez UE przepisy chroniące dzieci przed niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych. Autorzy listu podkreślają, że te przepisy są przełomowe i że zaproponowano je w momencie, kiedy są szczególnie potrzebne w Europie i na świecie. Poparcie dla nowych przepisów wyraziły największe europejskie i międzynarodowe organizacje walczące o bezpieczeństwo dzieci. Należą do nich: Missing Children Europe, Eurochild, Niemiecki Fundusz na rzecz Dzieci, ECPAT International, Thorn i wiele innych.
Nowe unijne przepisy dotyczące walki z niegodziwym traktowaniem dzieci w celach seksualnych
Komisja proponuje nowe unijne przepisy, które pomogą krajom UE:
- wykrywać i zgłaszać przypadki niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych w internecie
- zapobiegać niegodziwemu traktowaniu dzieci w celach seksualnych
- pomagać ofiarom niegodziwego traktowania.
Przepisy te nakładają na dostawców usług internetowych obowiązek zgłaszania przypadków niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych w internecie na swoich platformach oraz powiadamiania właściwych organów, tak aby przestępcy seksualni mogli zostać ukarani. Dostawcy usług internetowych będą również zobowiązani do zgłaszania przypadków nagabywania. Nagabywanie to sytuacja, w której przestępca buduje z dzieckiem relację zaufania i więź emocjonalną, aby następnie móc nim manipulować i je wykorzystywać.
Więcej informacji o proponowanych przepisach – najczęściej zadawane pytania
Co się stanie, jeżeli przepisy te nie zostaną zatwierdzone?
3 sierpnia 2024 r. utracą ważność przepisy UE, które umożliwiają dostawcom usług internetowych dalsze dobrowolne wykrywanie i zgłaszanie niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych w internecie oraz usuwanie materiałów przedstawiających niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych. Jeśli te przepisy utracą ważność, przedsiębiorstwa technologiczne nie będą już w stanie wykrywać, zgłaszać ani usuwać nielegalnych treści w usługach komunikacyjnych, które są obecnie najczęściej wykorzystywanym kanałem rozpowszechniania materiałów przedstawiających niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych i uwodzenia dzieci: 80 proc. zgłoszeń w zeszłym roku pochodziło z usług łączności elektronicznej. Ułatwi to przestępcom wykorzystywanie seksualne dzieci i zapewni im bezkarność.
Jeżeli wprowadzone zostaną nowe przepisy, przedsiębiorstwa technologiczne będą miały obowiązek chronić dzieci. Zadbajmy o to, by wprowadzono te przepisy do 3 sierpnia 2024 r.
Więcej informacji na temat nowych przepisów można znaleźć w artykułach poniżej.
Wykrywanie, zgłaszanie i usuwanie treści
Celem nowych unijnych przepisów jest sprecyzowanie obowiązków dostawców usług internetowych w zakresie wyszukiwania i zgłaszania materiałów przedstawiających niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych oraz nagabywania dzieci w przestrzeni cyfrowej, w której działają dostawcy.
Prewencja
Zapobieganie niegodziwemu traktowaniu dzieci w celach seksualnych ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa. Rządy i firmy w UE i na całym świecie muszą skutecznie współpracować, aby poprawić prewencję.
Pomoc dla ofiar
Naszym celem jest ochrona, wspieranie i wzmacnianie pozycji ofiar.
Unijne centrum ds. zapobiegania niegodziwemu traktowaniu dzieci w celach seksualnych i zwalczania go
Aby chronić dzieci w Europie i na świecie, Komisja proponuje utworzenie europejskiego centrum, które będzie zapobiegać niegodziwemu traktowaniu dzieci w celach seksualnych, zwalczać je oraz wspierać ofiary. Zadania centrum:
- koordynacja działań na rzecz walki z niegodziwym traktowaniem dzieci w celach seksualnych: zapobiegania, wykrywania, zgłaszania oraz pomagania ofiarom
- zapewnienie krajom UE wiedzy fachowej na temat prewencji oraz pomocy dla ofiar
- wspieranie organów ścigania w podejmowaniu działań w związku ze zgłoszeniami i w ratowaniu dzieci
- zapewnienie firmom wskaźników umożliwiających wyszukiwanie i zgłaszanie niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych w internecie
- ścisła współpraca z partnerami spoza UE, w tym z podobnymi ośrodkami w USA, Kanadzie i Australii.
Centrum będzie współpracować z firmami, instytutami badawczymi i organami ścigania, aby pomóc im w wymianie informacji i najlepszych praktyk, zapewniając nadzór, przejrzystość i rozliczalność.
Podobne strony
- COVID-19: porady na temat bezpieczeństwa w internecie dla rodziców i opiekunów
- Strategia UE w zakresie unii bezpieczeństwa
- Strategia UE na rzecz skuteczniejszej walki z niegodziwym traktowaniem dzieci w celach seksualnych
- Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 26 listopada 2019 r. w sprawie praw dziecka z okazji 30. rocznicy przyjęcia Konwencji ONZ o prawach dziecka, 2019/2876(RSP)
- Europejska strategia na rzecz lepszego internetu dla dzieci
- Informacje dla ofiar niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych i ich rodzin
- Informacje dla osób przejawiających zainteresowanie seksualne dziećmi potrzebujących specjalistycznej pomocy
Najnowsze wiadomości o zapobieganiu niegodziwemu traktowaniu dzieci w celach seksualnych
EU Internet Forum: Unified action needed in the fight against child abuse online and terrorist content online
On 7 December Commissioner for Home Affairs, Ylva Johansson hosted the 8th Ministerial Meeting of the EU Internet Forum. The event gathered EU Member states, industry, academia, law enforcement, European agencies and international partners.
Systemy wykrywania niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych w internecie są niezawodne i ratują życie
W maju 2022 r. Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy, które nałożą na dostawców usług obowiązek oceny ryzyka niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych na ich platformach oraz, w razie potrzeby, wdrożenia środków zapobiegawczych.
W jaki sposób zgłoszenie niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych pomogło uratować 140 dzieci
Niedawne zgłoszenie dostawcy usług online doprowadziło do aresztowania w Nowej Zelandii 46 sprawców nadużyć względem dzieci oraz do zidentyfikowania ponad 100 podejrzanych w całej UE. W wyniku tego uratowanych zostało ponad 140 dzieci na całym świecie.
W jaki sposób nowe przepisy UE służące zwalczaniu niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych pomogą w walce z tym procederem
Unia Europejska (UE) pracuje obecnie nad środkami mającymi na celu zapobieganie niegodziwemu traktowaniu dzieci w celach seksualnych i zwalczanie go. 3 sierpnia 2024 r. utracą ważność przepisy UE, które umożliwiają dostawcom usług internetowych dalsze dobrowolne wykrywanie, zgłaszanie i usuwanie materiałów przedstawiających niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych.
Charytatywne organizacje broniące praw dziecka na całym świecie wyrażają poparcie dla „historycznych” przepisów chroniących młode osoby
Ponieważ w zastraszającym tempie rośnie liczba zgłoszeń wykorzystywania dzieci, ponad 70 organizacji działających na rzecz praw dziecka podpisało list otwarty popierający zaproponowane przez UE przepisy chroniące dzieci przed niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych. Autorzy listu podkreślają, że te przepisy są przełomowe i że zaproponowano je w momencie, kiedy są szczególnie potrzebne w Europie i na świecie.