Niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych jest coraz większym problemem. Kraje UE nie mogą go skutecznie rozwiązać, działając w pojedynkę lub w sposób nieskoordynowany. Bez współpracy z prywatnymi dostawcami usług internetowych i firmami internetowymi działającymi w różnych krajach UE poszczególne kraje UE nie są w stanie zapobiec rozpowszechnianiu w internecie materiałów przedstawiających niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych. Potrzebny jest w tym celu spójny system działający w skali UE.
System dobrowolnego zgłaszania przez dostawców usług internetowych przypadków niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych działa różnie w różnych firmach. Niektóre firmy podejmują kompleksowe działania. Inne nie podejmują żadnych. Tak różne praktyki sprawiają, że przestępstwa nie są wykrywane. Ponieważ wykrywanie jest dobrowolne, firmy mogą w każdej chwili podjąć decyzję o zmianie swojej polityki, co utrudnia władzom walkę z niegodziwym traktowaniem dzieci w celach seksualnych.
Wprowadzając nowe przepisy, Komisja Europejska dąży do zapewnienia skutecznej współpracy publiczno-prywatnej w całej UE, aby zapewnić dzieciom ochronę przed przestępcami seksualnymi w internecie, postawić sprawców przed wymiarem sprawiedliwości oraz zapewnić ofiarom odpowiednie wsparcie w odpowiednim momencie.
Dostawcy usług internetowych są często jedynymi podmiotami zdolnymi do wykrycia nadużyć niewidocznych dla ogółu. Do tego rodzaju nadużyć dochodzi w siatkach przestępczych, w których mogą uczestniczyć setki tysięcy osób. Jeśli dostawcy usług internetowych zignorują to zjawisko, prawdopodobnie nikt nie będzie w stanie zidentyfikować ofiar ani udzielić im pomocy. Już dziś w niektórych krajach UE aż do 80 proc. dochodzeń wszczyna się w następstwie zgłoszeń od dostawców usług internetowych.
Internet oferuje przestępcom nowe możliwości nawiązywania kontaktu z dziećmi. Przestępcy seksualni kontaktują się z dziećmi w mediach społecznościowych, na platformach do gier i na czatach. Nakłaniają je do robienia kompromitujących zdjęć lub zwabiają na spotkania w świecie realnym. Obecnie dzieci spędzają w internecie dużo więcej czasu niż kiedykolwiek wcześniej, co zwiększa ryzyko kontaktu z przestępcami seksualnymi online. Niestety większość serwisów internetowych nie stosuje różnego statusu użytkownika dla dorosłego i dziecka, przez co traktuje dzieci jak dorosłych, którzy są obeznani z internetem i potrafią się obronić. A to nieprawda. Wiele serwisów przymyka oko na sytuacje, gdy ich platformy są wykorzystywane do rozpowszechniania zdjęć i nagrań wideo przedstawiających niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych.
Wykrywanie niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych będzie ściśle zgodne z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony danych i prywatności komunikacji. Dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych. Proponowane przepisy obejmują zabezpieczenia zgodne z Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej oraz orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Nowy wniosek ustawodawczy stanowi, że dane przetwarzane w celu wykrywania niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych w internecie ograniczają się wyłącznie do tego, co jest konieczne. Co do zasady dane te są natychmiast i na zawsze usuwane, chyba że są absolutnie niezbędne do celów wymienionych w rozporządzeniu.
Rozporządzenie zawiera zabezpieczenia zapewniające, aby systemy wykrywania były wykorzystywane wyłącznie do wykrywania i zgłaszania niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych w internecie, a także do zapewnienia przejrzystości i możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej. Unijne centrum ds. zapobiegania niegodziwemu traktowaniu dzieci w celach seksualnych i zwalczania go będzie gwarancją, która zapewni przejrzystość procesu wykrywania i ułatwi dostęp do jak najmniej inwazyjnych technologii wykrywania.
Ponadto zapobieganie obiegowi materiałów przedstawiających niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych ma na celu ochronę prywatności ofiar i usunięcie z internetu stałego źródła ich traumy.
The companies that receive a detection order by a court will be required to use state-of-the-art technologies that are the least privacy-intrusive, limiting the error rate of false positives to the maximum extent possible.
Technologies that can ensure effective detection without substantially undermining the privacy of electronic communication exist. As there are 3 types of child sexual abuse material to be detected, we will list examples down below for: known material, new material, grooming.
- Detection of known child sexual abuse material relies on Photo DNA technology.
Photo DNA technology consists of converting a previously flagged image into a unique (and non-recoverable) identifier. This process is built on the similar concept of digital fingerprinting as originally developed for application in the detection of malware and copyrighted content. - Detection of new child sexual abuse and grooming relies on artificial intelligence classifiers.
These classifiers are trained on databases of known child sexual abuse material and confirmed grooming conversations and develop the capacity to identify analogous images, videos or conversations. Artificial intelligence classifiers are set to detect material that corresponds to new child sexual abuse material or grooming with a predetermined rate of likelihood. Therefore, it is perfectly possible to instruct them to only detect material that has an extremely high chance of being CSA. - The flagging of potential grooming conversations would occur based on artificial intelligence classifiers trained on confirmed grooming.
Grooming detection exists already and has proven reliable. Grooming detection will be subject to strict performance safeguards in particular in terms of the accuracy rate. Technologies are currently at the basis of content moderation and are already widely used, for example on gaming sites, where adult offenders often target children.
All reports sent by service providers would be reviewed at the level of the EU Centre, so that providers are given feedback on inaccurate detection and can further refine their detection tools.
Unijne centrum będzie współpracować z firmami i organami ścigania, aby pomóc im w wymianie informacji i najlepszych praktyk, zapewniając nadzór, przejrzystość i rozliczalność. Centrum będzie wspierać:
- firmy poprzez udostępnienie im bazy danych zawierającej wskaźniki służące wykrywaniu niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych w internecie
- organy ścigania w podejmowaniu działań w związku ze zgłoszeniami i w ratowaniu dzieci
- kraje UE w zapobieganiu niegodziwemu traktowaniu dzieci w celach seksualnych i udzielaniu pomocy ofiarom.
Centrum będzie również ściśle współpracować z partnerami spoza UE, w tym z podobnymi ośrodkami w USA, Kanadzie i Australii.
Więcej informacji o unijnym centrum ds. zapobiegania niegodziwemu traktowaniu dzieci w celach seksualnych i zwalczania go
Dyrektywa ma na celu harmonizację przepisów prawa karnego państw UE, natomiast proponowane rozporządzenie będzie stosowane bezpośrednio i będzie określało obowiązki dostawców usług internetowych. W tym względzie te dwa instrumenty nie nakładają się na siebie.
Nowy wniosek wspiera wdrażanie środków prewencyjnych i wspierających zawartych w dyrektywie. Będzie to jeden z najważniejszych celów unijnego centrum ds. zapobiegania niegodziwemu traktowaniu dzieci w celach seksualnych i zwalczania go.
Więcej informacji o unijnym centrum ds. zapobiegania niegodziwemu traktowaniu dzieci w celach seksualnych i zwalczania go
Komisja Europejska będzie współpracować z odpowiednimi zainteresowanymi stronami z sektora publicznego i prywatnego w celu zacieśnienia współpracy i wymiany najlepszych praktyk w ramach sieci prewencyjnej zrzeszającej praktyków i naukowców. Unijne centrum ds. zapobiegania niegodziwemu traktowaniu dzieci w celach seksualnych i zwalczania go będzie odgrywać kluczową rolę we wzmacnianiu działań prewencyjnych. Centrum będzie współpracować z siecią prewencyjną i będzie również odpowiednikiem podobnych ośrodków na całym świecie.
We współpracy ze światowym sojuszem WeProtect chronimy dzieci przed niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych na całym świecie.
Ponadto będziemy nadal finansować inicjatywy na rzecz lepszej prewencji.
Wraz z wnioskiem ustawodawczym Komisja przyjmie również zaktualizowaną strategię na rzecz lepszego internetu dla dzieci w celu dalszego wspierania i ochrony dzieci w internecie.
Akt o usługach cyfrowych, o ile zostanie przyjęty, ma na celu stworzenie zharmonizowanego poziomu odniesienia dla wszystkich nielegalnych treści w ogóle. Jednak ze względu na swój ogólny i horyzontalny charakter ten akt jedynie częściowo odnosi się do kwestii niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych. Materiały przedstawiające niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych oraz nielegalne treści w internecie powinny być rozpatrywane w sposób reaktywny i indywidualnie dla każdego przypadku. Zapobieganie rozpowszechnianiu i obiegowi znanych materiałów przedstawiających niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych wymaga bardziej systematycznego i ukierunkowanego podejścia.
Oczywiste jest, że podejście oparte na zasadzie dobrowolności nie działa. 95 proc. zgłoszeń przypadków niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych na całym świecie pochodzi z jednej firmy, a 99 proc. od pięciu firm. Tymczasem w samym krajowym centrum ds. zaginionych i wykorzystywanych dzieci zarejestrowanych jest ponad 1600 przedsiębiorstw.
Obowiązkowe wykrywanie ma na celu skuteczniejszą walkę z niegodziwym traktowaniem dzieci w celach seksualnych nie tylko w UE, ale również na całym świecie. Wprowadzenie tego obowiązku jest również okazją do określenia minimum informacji, które należy zawrzeć w zgłoszeniu, tak aby organy ścigania mogły w oparciu o nie podejmować działania. Może to pomóc w poprawie standardów dotyczących zgłaszania takich przestępstw na całym świecie.