Понастоящем за откриването и докладването на случаи на сексуално насилие над деца онлайн в ЕС се разчита основно на САЩ — на Националния център за изчезнали и експлоатирани деца и на законодателството на САЩ, което изисква от доставчиците на услуги да съобщават за такова съдържание на центъра, а не на правоприлагащите органи. В момента в ЕС няма централна организация, до която доставчиците на услуги могат да изпращат сигнали. В резултат на това сигналите за случаи на насилие в ЕС се изпращат в САЩ, а оттам — на правоприлагащите органи в ЕС.
Центърът на ЕС има за цел да опрости този процес. Той ще получава и разпределя сигнали за сексуално насилие над деца и така значително ще се намали времето за идентифициране и филтриране на сигналите. Понастоящем това е сериозен проблем поради големия брой получавани сигнали.
Понастоящем доброволните усилия за откриване на онлайн съдържание, свързано със сексуално насилие над деца, подлежат на ограничен надзор извън предвиденото в разпоредбите на този временен регламент.
Центърът на ЕС ще събира данни за доклади за прозрачност, ще предоставя ясна информация относно използването на инструменти и ще подпомага одитите на данни и процеси. Центърът също така ще следи за това да не се премахва законно съдържание по погрешка и компаниите да не злоупотребяват с инструментите за търсене.
Центърът на ЕС ще улеснява комуникацията между доставчиците на услуги и държавите от Съюза. Центърът също така значително ще намали риска от изтичане на данни при комуникацията между държавите от ЕС и доставчиците на услуги, което е важно предвид чувствителния характер на обменяната информация.
Държавите от ЕС са постигнали напредък в предотвратяването на сексуалното насилие над деца и оказването на подкрепа на жертвите. Много неща обаче могат да бъдат подобрени, особено когато става въпрос за обмен на добри практики и знания между различните държави. За да бъдат наистина успешни, съществуващите мрежи за обмен на информация между държавите от ЕС се нуждаят от централен посредник. Този посредник ще подкрепя и структурира обмена на добри практики, информация и научни изследвания, ще организира срещи и ще осигурява преводи.
Центърът ще действа като звено за експертен опит, което ще подпомага държавите от ЕС да осъществяват ефективни инициативи за превенция и да предоставят всеобхватна подкрепа на жертвите.