Predloženim zakonodavstvom EU-a nastoje se definirati odgovornosti pružatelja kad je riječ o otkrivanju i prijavljivanju materijala sa seksualnim zlostavljanjem djece i mamljenja u digitalnim prostorima u kojima djeluju.
Većina dojava ne dolazi od zabrinutih susjeda. Zlostavljači djeluju iza zatvorenih vrata, ali na internetu objavljuju dokaze svojih kaznenih djela. Većina istraga temelji se na prijavama poduzeća. Međutim, neka poduzeća aktivno traže materijale sa seksualnim zlostavljanjem djece. Obvezno prijavljivanje osigurat će tijelima kaznenog progona nužne dokaze. U zakonodavstvu se predlaže osnivanje EU-ova centra za sprečavanje i suzbijanje seksualnog zlostavljanja djece koji će primati prijave od poduzeća. Centar će analizirati slučajeve zlostavljanja i upozoriti nadležna tijela u odgovarajućoj državi članici EU-a. Pobrinut će se i da se poštuju temeljna prava te osigurati transparentnost i odgovornost pri otkrivanju seksualnog zlostavljanja djece.
Kako bi ispunili dužnost zaštite djece, pružatelji digitalnih usluga moći će upotrebljavati postojeću naprednu i pristupačnu tehnologiju koja će im omogućiti da ispune potrebne standarde EU-a za zaštitu i privatnost.
EU-ov centar vodit će bazu podataka sa znakovima koji omogućuju otkrivanje zlostavljanja (identifikacijski kontrolni brojevi i pokazatelji umjetne inteligencije) kako bi se pravilno detektirao svaki sadržaj povezan sa seksualnim zlostavljanjem djece. Tijela kaznenog progona država članica provjerit će te pokazatelje kako bi osigurala usklađenost s definicijom EU-a o seksualnom zlostavljanju djece. Stavljanje pokazatelja na raspolaganje relevantnim pružateljima digitalnih usluga bit će napredak u poboljšanju učinkovitosti i transparentnosti postupka otkrivanja.
Doznajte više o EU-ovu centru za sprečavanje i suzbijanje seksualnog zlostavljanja djece.