Preskoči na glavno vsebino
Migration and Home Affairs
  • 21. maj 2024

Pakt o migracijah in azilu

Skupni sistem EU za upravljanje migracij

Kaj je pakt o migracijah in azilu?

Pakt o migracijah in azilu je sklop novih pravil za upravljanje migracij in vzpostavitev skupnega azilnega sistema na ravni EU, ki prinaša rezultate, ob tem pa še vedno temelji na naših evropskih vrednotah.

Opira se na prejšnje predloge reform na področju migracij in jih spreminja, pri čemer ponuja celovit pristop, katerega cilj je krepitev in povezovanje ključnih politik EU na področju migracij, azila, upravljanja meja in vključevanja. Pakt, ki vsebuje stroga, a pravična pravila, je zasnovan z namenom dolgoročnega upravljanja in normalizacije migracij, državam EU pa zagotavlja prožnost pri obravnavanju posebnih izzivov, s katerimi se soočajo, in potrebne zaščitne ukrepe za zaščito ljudi v stiski.

Evropski parlament je nova pravila o migracijah izglasoval 10. aprila 2024, Svet pa jih je uradno sprejel 14. maja 2024. Ta pravila bodo EU omogočila, da se reševanja zapletenih vprašanj loti odločno in iznajdljivo. Tako bo Unija imela močne in varne zunanje meje, zagotovljene bodo človekove pravice in nobena država EU pod pritiskom ne bo prepuščena sama sebi.
Pact - four parts

Oglejte si sliko v polni velikosti 

Štirje stebri nove migracijske in azilne politike

Varne zunanje meje

Zanesljivo preverjanje: Osebe, ki ne izpolnjujejo pogojev za vstop v EU, bodo registrirane in opravile bodo ugotavljanje istovetnosti, varnostno preverjanje in zdravstveni pregled.

Podatkovna zbirka Eurodac na področju azila in migracij: Z uredbo Eurodac se obstoječa podatkovna zbirka spreminja v celovito zbirko podatkov o azilu in migracijah, ki omogoča jasno identifikacijo vsake osebe, ki vstopa v EU kot prosilec za azil ali migrant brez urejenega statusa.

Postopek na meji in vračanje: Obvezen postopek na meji se bo uporabljal pri prosilcih za azil, pri katerih je malo verjetno, da potrebujejo zaščito, ki zavajajo organe ali predstavljajo varnostno tveganje. Za prosilce, ki niso upravičeni do mednarodne zaščite, bo veljala učinkovita vrnitev s podporo pri reintegraciji.

Krizni protokoli in ukrepi proti instrumentalizaciji: Uredba o ravnanju v kriznih razmerah določa hitre krizne protokole z operativno podporo in financiranjem v izrednih razmerah.

Informativni pregled – Varne zunanje meje

Hitri in učinkoviti postopki

Jasna pravila o azilu: Z uredbo o upravljanju azila in migracij je zagotovljeno učinkovito določanje, katera država EU je odgovorna za obravnavanje prošnje za azil.

Zagotavljanje pravic osebam: Direktiva o pogojih za sprejem določa usklajene standarde po vsej EU, ki prosilcem za azil zagotavljajo ustrezne življenjske pogoje, hkrati pa krepijo zaščitne ukrepe in jamstva ter izboljšujejo procese vključevanja.

Standardi EU za priznanje statusa begunca: Z uredbo o pogojih za azil se krepijo in usklajujejo merila za mednarodno zaščito ter pojasnjujejo pravice in obveznosti upravičencev.

Preprečevanje zlorab Uredba o azilnem postopku določa jasne obveznosti sodelovanja za prosilce za azil, pa tudi posledice v primeru njihovega neizpolnjevanja.

Informativni pregled – Hitri in učinkoviti postopki

Učinkovit sistem solidarnosti in odgovornosti

Stalni solidarnostni okvir: Z novim okvirom se zagotavlja, da bo državam EU zagotovljena potrebna solidarnost. Države EU izberejo, kako bodo sodelovale, izbirajo pa lahko med premestitvami, finančnimi prispevki, operativno podporo, zahtevki za zmanjšanje prispevka in „poravnavo obveznosti“.

Operativna in finančna podpora Ustrezne agencije EU in namenska sredstva EU bodo državam EU zagotavljala podporo na vsakem koraku.

Jasnejša pravila o odgovornosti za prošnje za azil: Nova pravila prinašajo izboljšana merila za določanje države EU, ki je odgovorna za obravnavanje prošnje za azil.

Preprečevanje sekundarnih gibanj: Prosilci za azil morajo zaprositi za mednarodno zaščito v državi EU prvega vstopa in tam ostati, dokler se ne določi država, ki je odgovorna za njihove prošnje.

Informativni pregled – Učinkovit sistem solidarnosti in odgovornosti

Vključevanje migracij v mednarodna partnerstva

Preprečevanje nedovoljenih odhodov: Okrepljene zmogljivosti organov za upravljanje meja v prednostnih partnerskih državah, tudi z okrepljenim sodelovanjem z agencijo Frontex.

Boj proti tihotapljenju migrantov: Tihotapljenje na ključnih lokacijah obravnavajo namenska in prilagojena operativna partnerstva za boj proti tihotapljenju s partnerskimi državami in agencijami ZN.

Sodelovanje na področju ponovnega sprejema Razvoj zakonitih migracij je tesno povezan z okrepljenim sodelovanjem na področju vračanja in ponovnega sprejema.

Spodbujanje zakonitih poti: Nabor talentov EU vzpostavlja prvo vseevropsko platformo za lažje mednarodno zaposlovanje, partnerstva za privabljanje talentov pa državljanom tretjih držav omogočajo delo, študij in usposabljanje v EU.

Informativni pregled – Vključevanje migracij v mednarodna partnerstva

Razumevanje pakta o migracijah in azilu

Časovnica in glavni dosežki

Political agreement on the key pillars of the New Pact on Migration and Asylum

Kotiček za novice