Prejsť na hlavný obsah
Migration and Home Affairs
  • 21. mája 2024

Pakt o migrácii a azyle

Spoločný systém EÚ na riadenie migrácie

Čo je Pakt o migrácii a azyle?

Pakt o migrácii a azyle je súbor nových pravidiel na riadenie migrácie a na zavedenie spoločného azylového systému na úrovni EÚ, ktorý je účinný a zároveň sa naďalej zakladá na našich európskych hodnotách.

Nadväzuje na predchádzajúce návrhy reforiem v oblasti migrácie, mení ich a zároveň ponúka komplexný prístup zameraný na posilnenie a integráciu najdôležitejších politík EÚ v oblasti migrácie, azylu, riadenia hraníc a integrácie. Pakt je koncipovaný s pevnými, no so spravodlivými pravidlami a tak, aby dlhodobo riadil a normalizoval migráciu, pričom krajinám EÚ poskytuje flexibilitu pri riešení konkrétnych problémov, ktorým čelia, ako aj potrebné záruky na ochranu osôb v núdzi.

Nové pravidlá v oblasti migrácie odhlasoval 10. apríla 2024 Európsky parlament a následne ich 14. mája 2024 formálne prijala Rada EÚ, čo EÚ umožní zvládať zložité otázky s odhodlaním a vynaliezavosťou. Vďaka tomu Únia získa silné a bezpečné vonkajšie hranice, zaručia sa práva osôb a žiadna krajina EÚ pod tlakom nezostane na riešenie problémov sama.
Pact - four parts

Pozri obrázok v plnom formáte 

Štyri piliere novej migračnej a azylovej politiky

Bezpečné vonkajšie hranice

Spoľahlivé preverovanie: Osoby, ktoré nespĺňajú podmienky na vstup do EÚ, budú zaregistrované a podrobia sa identifikačným, bezpečnostným a zdravotným kontrolám.

Azylová a migračná databáza Eurodac: Nariadením Eurodac sa existujúca databáza mení na plnohodnotnú azylovú a migračnú databázu, ktorou sa zabezpečuje jasná identifikácia každého, kto vstupuje do EÚ ako žiadateľ o azyl či neregulárny migrant.

Konanie na hraniciach a návraty: Povinné konanie na hraniciach sa bude uplatňovať na žiadateľov o azyl, u ktorých je nepravdepodobné, že budú potrebovať ochranu, ktorí zavádzajú úrady či predstavujú bezpečnostné riziko. Na osoby, ktoré nie sú oprávnené na medzinárodnú ochranu, sa budú uplatňovať efektívne návraty s podporou reintegrácie.

Krízové protokoly a opatrenia proti inštrumentalizácii: Nariadenie o riešení krízových situácií poskytuje protokoly na rýchle riešenie kríz a operačnú podporou i financovanie v núdzových situáciách.

Informačný prehľad – Bezpečné vonkajšie hranice

Rýchle a efektívne postupy

Jasné pravidlá v oblasti azylu: Nariadením o riadení azylu a migrácie sa zabezpečuje účinné určenie krajiny EÚ zodpovednej za vybavenie žiadosti o azyl.

Zabezpečenie ľudských práv: Smernicou o podmienkach prijímania sa v EÚ zavádzajú harmonizované normy, čím sa zabezpečia primerané životné podmienky pre žiadateľov o azyl pri súčasnom posilnení zábezpek a záruk a zlepšovaní procesov integrácie.

Normy EÚ pre kvalifikácie týkajúce sa postavenia utečenca: Kvalifikačným nariadením sa posilňujú a harmonizujú kritériá medzinárodnej ochrany a objasňujú sa práva a povinnosti príjemcov.

Predchádzanie zneužívaniam: V nariadení o konaní o azyle sa stanovujú jasné povinnosti spolupráce pre žiadateľov o azyl a uvádzajú sa dôsledky v prípade ich nedodržania.

Informačný prehľad – Rýchle a efektívne postupy

Účinný systém solidarity a zodpovednosti

Trvalý rámec solidarity: Novým rámcom sa zabezpečí, že sa krajinám EÚ dostane potrebná solidarita. Krajiny EÚ si zvolia, ako sa chcú zúčastniť – relokáciami, finančnými príspevkami, prevádzkovou podporou, žiadosťou o odpočet či kompenzáciami prevzatím zodpovednosti.

Operačná a finančná podpora: Príslušné agentúry EÚ a vyhradené fondy EÚ budú podporovať krajiny EÚ na každom kroku.

Jasnejšie pravidlá v oblasti zodpovednosti v prípade žiadostí o azyl: Novými pravidlami sa posilňujú kritériá zodpovednosti, pokiaľ ide o určovanie krajiny EÚ zodpovednej za posudzovanie žiadosti o azyl.

Predchádzanie sekundárnym pohybom: Žiadatelia o azyl musia požiadať o medzinárodnú ochranu v krajine EÚ prvého vstupu a zostať tam, kým sa neurčí krajina, ktorá bude zodpovedná za ich žiadosť.

Informačný prehľad – Účinný systém solidarity a zodpovednosti

Začlenenie migrácie do medzinárodných partnerstiev

Predchádzanie neregulárnym odchodom: Posilnenie kapacít orgánov riadenia hraníc v prioritných partnerských krajinách, a to aj prostredníctvom posilnenej spolupráce s agentúrou Frontex.

Boj proti prevádzačstvu: Osobitné a prispôsobené operačné partnerstvá proti prevádzačstvu s partnerskými krajinami a agentúrami OSN, ktoré sa zameriavajú na boj proti prevádzačstvu na kľúčových miestach.

Spolupráca v oblasti readmisie: Rozvoj regulárnej migrácie ide ruka v ruke s posilnenou spoluprácou v oblasti návratov a readmisií.

Zabezpečovanie legálnych možností: Okruh talentov EÚ predstavuje prvú celoeurópsku platformu na uľahčenie medzinárodného náboru, zatiaľ čo partnerstvá zamerané na talenty umožňujú občanom z krajín mimo EÚ pracovať, študovať a vzdelávať sa v EÚ.

Informačný prehľad – Začlenenie migrácie do medzinárodných partnerstiev

Pochopenie Paktu o migrácii a azyle

Chronologický prehľad a hlavné úspechy

Political agreement on the key pillars of the New Pact on Migration and Asylum

Spravodajský kútik