Skip to main content
Логотип Європейської Комісії
Migration and Home Affairs

Регулювання міграції: Прийом біженців з України

Ця інформація також доступна: Ukrainian | українська | Russian | русский

Migration management-Welcoming refugees from Ukraine

Після військового вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року ЄС відреагував негайно і продемонстрував дієву солідарність, підтримуючи людей, які потребують допомоги. Це включало безпосередню гуманітарну допомогу, надзвичайний цивільний захист, підтримку на кордоні, а також надання захисту тим, хто рятується від війни.

Вперше у своїй історії Європейський Союз ввів у дію Директиву про тимчасовий захист, яка запроваджує нормативно-правові положення для допомоги у врегулюванні масового прибуття людей. Водночас Європейська комісія негайно розпочала координацію з країнами ЄС для збору інформації про ситуацію на місцях та запобігання торгівлі людьми.

Генеральний директорат з питань міграції і внутрішніх справ (DG HOME) координує Платформу солідарності, яка об'єднує країни ЄС, міжнародних партнерів та агенції ЄС для забезпечення імплементації Директиви про тимчасовий захист. План ЄС із забезпечення готовності до міграції та кризових ситуацій залучено до збору важливої інформації, як-от прибуття біженців, щоб належним чином стимулювати заходи реагування з метою врегулювання міграційних процесів.

Тимчасовий захист

Виходячи з минулого досвіду регулювання міграції, невдовзі стало зрозуміло, що країни ЄС не матимуть належних засобів для обробки заяв про надання притулку, поданих великою кількістю людей, які рятуються від війни.

Саме тому 2 березня 2022 року Комісія запропонувала ввести в діюДирективу про тимчасовий захист, яка потім, 4 березня 2022 року, була ухвалена Європейською радою в рішенні про надання тимчасового захисту особам, які рятуються від війни в Україні.

Migration management-Welcoming refugees from Ukraine

Практична інформація для людей, які рятуються від війни і приїжджають до ЄС

Вся ключова інформація для тих, хто рятується від війни, зібрана на цій інформаційній сторінці. Тут можна знайти практичну інформацію англійською, українською та російською мовами про свої права щодо:

 • тимчасового захисту
 • подорожей у межах ЄС
 • доступу до житла, охорони здоров'я, освіти та робочих місць

Тут також можна знайти гарячі лінії і контактні пункти державних органів та практичну інформацію про ключові організації в ЄС, які допомагають тим, хто рятується від війни.

Migration management-Welcoming refugees from Ukraine

Вебсторінка: Інформація для людей, які рятуються від війни в Україні

Телефон довіри для тих, хто рятується від війни в Україні

Європейська комісія започаткувала телефонну лінію для осіб, переміщених з України. На цей телефон довіри можна звертатися українською та російською мовами в межах ЄС за номером 00 800 6 7 8 9 10 11, а також поза межами ЄС за номером +32 22 99 96 96.

Платформа солідарності

Платформа солідарності створена для забезпечення імплементації Директиви про тимчасовий захист у тісній співпраці з усіма сторонами. Її роль полягає у моніторингу потреб, визначених у країнах ЄС, та в координації оперативного реагування. Платформа солідарності також є загальним форумом для обговорення з метою сприяння реалізації Плану з 10 пунктів, представленого Комісією після засідання надзвичайної Ради з питань правосуддя та внутрішніх справ від 28 березня.

Платформа солідарності, координована Генеральним директоратом з питань міграції і внутрішніх справ, об'єднує:

 • країни ЄС
 • держави-учасниці Шенгенської угоди
 • агентства ЄС (зокрема, Агентство ЄС з питань притулку, Європейське агентство прикордонної і берегової охорони Frontex та Європол)
 • МОМ, УВКБ ООН та інших партнерів
 • українські державні органи

Згадана Платформа збирається на регулярній основі, водночас з Комплексною групою Європейської ради з реагування на політичні кризи (IPCR), а також Мережею ЄС із забезпечення готовності до міграції та подолання кризових ситуацій (відповідний План).

Цілі й заходи Платформи солідарності

 • забезпечення загального форуму для обговорення на підтримку реалізації Плану з 10 пунктів з метою посилення координації щодо прийому людей, які рятуються від вторгнення Росії в Україну
 • збір відповідної інформації про можливості прийому та розміщення в країнах ЄС
 • координація узгодження пропозицій від країн ЄС щодо прийому людей, які рятуються від війни в Україні і вже прибули до ЄС
 • координація переміщення осіб з Молдови до країн ЄС та держав-учасниць Шенгенської угоди
 • сприяння та використання відповідних інструментів ЄС

З моменту свого створення 4 березня 2022 року на підставі імплементаційного рішення Ради, Платформа солідарності досягла конкретних результатів у врегулюванні міграції щодо низки заходів.

Migration management-Welcoming refugees from Ukraine

Втілення Плану з 10 пунктів

План із забезпечення готовності до міграції та кризових ситуацій

З моменту російського вторгнення в Україну Європейська комісія координувала заходи ЄС у відповідь на цю агресію в рамках Плану ЄС із забезпечення готовності до міграції та кризових ситуацій.

План ЄС із забезпечення готовності до міграції та кризових ситуацій створює операційну основу для забезпечення:

 • ситуативної обізнаності та ліпшої підготовленості,
 • ефективного управління і вчасного реагування.

Даний план, у співпраці з державами-членами та агентствами ЄС, активно залучений до накопичення та повідомлення інформації про останні події. Інформація збирається і поширюється для ефективнішого врегулювання міграції.

Прикордонний контроль

Щоб допомогти прикордонним службам країн ЄС ефективно контролювати прибуття на кордони з Україною, при цьому скорочуючи час очікування, але зберігаючи високий рівень безпеки, Комісія видала 2 березня 2022 року керівні вказівки щодо управління зовнішніми кордонами. Керівні вказівки містять положення про:

 • спрощення прикордонного контролю на кордонах ЄС з Україною
 • гнучкість щодо умов в'їзду
 • можливість перетину в тимчасових пунктах пропуску, поза офіційними пунктами перетину державного кордону
 • спрощений доступ для рятувальних служб та гуманітарної допомоги
 • особисті речі та домашніх тварин

У керівних вказівках наполегливо рекомендовано країнам ЄС вдаватися до підтримки з боку агентств ЄС: Frontex може допомогти з перевіркою особи та реєстрацією людей, що прибувають, а Європол може залучати службовців, які підтримають країни ЄС у здійсненні вторинних перевірок.

Агенції ЄС відіграють ключову роль на місцях

Агенції ЄС відіграють ключову роль у наданні країнам ЄС допомоги на місцях щодо прикордонного контролю, обміну інформацією, реєстрації клопотань про отримання притулку та запобігання тому, щоб злочинні мережі зловживали уразливими групами населення.

Хронологія подій

 1. 10 жовтня 2022 року
  Започатковано випробувальний Фонд талантів ЄС

  Європейська комісія започатковує випробувальний Фонд талантів ЄС – платформу для сприяння трудовій інтеграції людей, які рятуються від війни в Україні та зареєстровані для тимчасового захисту в країнах ЄС.

 2. 30 вересня 2022 року
  Скоординований підхід ЄС до видачі віз та прикордонного контролю для росіян

  Внаслідок оголошення російської військової мобілізації та поглиблення безпекових проблем для Європи, Комісія оновлює вказівки щодо загального оформлення віз і оприлюднює нові щодо контролю стосовно російських громадян на зовнішніх кордонах. 

 3. 9 вересня 2022 року
  ЄС повністю зупиняє дію Угоди з Росією про спрощення візового режиму. Комісія презентує нові вказівки щодо видачі віз громадянам Росії

  Внаслідок ескалації війни ЄС повністю зупиняє дію Угоди з Росією про спрощення візового режиму. Це означає триваліші процедури і підвищену безпекову перевірку щодо російських заявників. Того ж дня Комісія оприлюднила вказівки країнам ЄС та їхнім консульствам стосовно видачі віз громадянам Росії. 

 4. 11 липня 2022 року
  Центр ЄС з підтримки внутрішньої безпеки та прикордонного контролю у Молдові

  Європейська комісія, у співпраці з молдовською владою, створила у Кишиневі (Молдова) Центр ЄС з підтримки для сприяння співпраці між Комісією, агенціями ЄС, країнами ЄС і Молдовою у сфері внутрішньої безпеки та охорони державного кордону.

 5. 6 липня 2022 року
  Рекомендації щодо ініціативи «Безпечний дім»

  Учасники Платформи солідарності схвалили рекомендації щодо ініціативи «Безпечний дім». У них наведено поради країнам ЄС про те, як створити безпечні та належні житлові умови для людей, які рятуються від війни в Україні.

 6. 31 травня 2022 року
  Платформа тимчасового захисту

  Європейська комісія започатковує Платформу тимчасового захисту, де країни ЄС обмінюються інформацією про людей, які зареєструвалися для отримання тимчасового захисту.

 7. 16 травня 2022 року
  Телефон довіри

  Європейська комісія відкриває телефон довіри українською та російською мовами для осіб, переміщених з України.

 8. 11 травня 2022 року
  Спільний план протидії торгівлі людьми

  Координатор ЄС з протидії торгівлі людьми розробив Спільний план протидії торгівлі людьми для усунення ризиків торгівлі людьми та для підтримки потенційних жертв.

 9. 28 березня 2022 року
  План з 10 пунктів щодо посилення координації на рівні ЄС

  Комісія презентує План з 10 пунктів щодо посилення європейської координації у прийомі людей, які рятуються від війни проти України.

 10. 23 березня 2022 року
  Повідомлення Комісії про прийом людей, які рятуються від війни в Україні

  Комісія оприлюднює повідомлення під назвою «Прийом осіб, які рятуються від війни в Україні: підготовка Європи до задоволення потреб», де пояснюється, як врегулювати поточну ситуацію з біженцями.

 11. 21 березня 2022 року
  Керівні вказівки щодо використання Директиви про тимчасовий захист

  Комісія видає операційні керівні вказівки для країн ЄС щодо того, як найліпше імплементувати нормативно-правові положення про тимчасовий захист людей, котрі рятуються від війни в Україні.

 12. 17 березня 2022 року
  Угода про співпрацю між Молдовою та Frontex

  ЄС і Молдова підписали угоду про управління прикордонною співпрацею в рамках Frontex.

 13. 8 березня 2022 року
  Повідомлення Комісії про європейську солідарність з біженцями і тими, хто рятується від війни в Україні

  Комісія оприлюднює повідомлення під назвою «Європейська солідарність з біженцями і тими, хто рятується від війни в Україні», де пояснюється, як врегулювати поточну ситуацією з біженцями.

 14. 4 березня 2022 року
  Ухвалення Директиви про тимчасовий захист

  Рада ЄС ухвалює імплементаційне рішення Ради про надання тимчасового захисту тим, хто рятується від війни в Україні. Цим рішенням Рада також заснувала Платформу солідарності.

 15. 2 березня 2022 року
  Законопроєкт про введення в дію Директиви про тимчасовий захист та Операційних керівних вказівок щодо контролю над зовнішніми кордонами

  Комісія пропонує країнам ЄС ввести в дію Директиву про тимчасовий захист і видає Операційні керівні вказівки щодо контролю над зовнішніми кордонами для полегшення перетину кордонів між Україною та ЄС.