Skip to main content
Migration and Home Affairs

Регулювання міграції: Прийом біженців з України

Ця інформація також доступна: English | англійська | Russian | русский

УКРАЇНСЬКІ біженці в Європі

Після військового вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року ЄС відреагував негайно і продемонстрував дієву солідарність, підтримуючи людей, які потребують допомоги. Це включало безпосередню гуманітарну допомогу, екстрену допомогу в сфері цивільного захисту, підтримку на кордоні, а також надання захисту тим, хто рятується від війни.

Вперше у своїй історії Європейський Союз ввів у дію Директиву про тимчасовий захист, яка запроваджує нормативно-правові положення для допомоги у врегулюванні масового прибуття людей. Водночас Європейська комісія негайно розпочала координацію з країнами ЄС для збору інформації про ситуацію на місцях та запобігання торгівлі людьми.

Генеральний директорат з питань міграції і внутрішніх справ (DG HOME) координує Платформу солідарності, яка об'єднує країни ЄС, міжнародних партнерів та агенції ЄС для забезпечення імплементації Директиви про тимчасовий захист. План ЄС із забезпечення готовності до міграції та кризових ситуацій залучено до збору важливої інформації, як-от прибуття біженців, щоб належним чином стимулювати заходи з врегулювання міграційних процесів.

Тимчасовий захист

Виходячи з минулого досвіду регулювання міграції, невдовзі стало зрозуміло, що країни ЄС не матимуть належних засобів для обробки заяв про надання притулку, поданих великою кількістю людей, які рятуються від війни.

Саме тому 2 березня 2022 року Комісія запропонувала ввести в дію Директиву про тимчасовий захист, яка потім, 4 березня 2022 року, була ухвалена Європейською радою в рішенні про надання тимчасового захисту особам, які рятуються від війни в Україні.

Migration management-Welcoming refugees from Ukraine

Практична інформація для людей, які рятуються від війни і приїжджають до ЄС

Вся ключова інформація для тих, хто рятується від війни, зібрана на цій інформаційній сторінці. Тут можна знайти практичну інформацію англійською, українською та російською мовами про свої права щодо:

  • тимчасового захисту
  • подорожей у межах ЄС
  • доступу до житла, охорони здоров'я, освіти та робочих місць

Тут також можна знайти гарячі лінії і контактні пункти державних органів та практичну інформацію про ключові організації в ЄС, які допомагають тим, хто рятується від війни.

Migration management-Welcoming refugees from Ukraine

Вебсторінка: Інформація для людей, які рятуються від війни в Україні

Телефон довіри для тих, хто рятується від війни в Україні

Європейська комісія започаткувала телефон довіри для осіб, переміщених з України. На цей телефон довіри можна звертатися українською та російською мовами в межах ЄС за номером 00 800 6 7 8 9 10 11, а також поза межами ЄС за номером +32 22 99 96 96.

Платформа солідарності

Платформа солідарності створена для забезпечення положень Директиви про тимчасовий захист у тісній співпраці з усіма згаданими нижче сторонами. Її роль полягає у моніторингу потреб, визначених у країнах ЄС, та в координації оперативного реагування. Платформа солідарності також є загальним форумом для обговорення з метою сприяння реалізації плану з 10 пунктів, представленого Комісією після надзвичайного засідання Ради з питань правосуддя та внутрішніх справ від 28 березня 2022 року. Платформа солідарності продовжує доводити свою корисність у загальній координації заходів з реагування ЄС на російську агресію проти України, пропонуючи неформальний простір, як правило, онлайн-простір для нарад, з метою швидкого узгодження ключовими зацікавленими сторонами оперативних та політичних відповідей.

Платформа солідарності, координована генеральним директоратом з питань міграції і внутрішніх справ, об'єднує:

  • країни ЄС
  • держави-учасниці Шенгенської угоди
  • агентства ЄС (зокрема Агентство ЄС з питань притулку, Європейське агентство прикордонної і берегової охорони Frontex та Європол)
  • МОМ, УВКБ ООН та інших партнерів, включно з організаціями громадянського суспільства в конкретних форматах зустрічей
  • українські державні органи
  • міжнародних партнерів

Згадана платформа збирається на регулярній основі, водночас з механізмом Ради з політичного реагування на кризові ситуації (IPCR), а також з мережею ЄС із забезпечення готовності до міграції та подолання кризових ситуацій (відповідний план).

Співпраця з міжнародними партнерами відіграє ключову роль. Партнери ЄС, як-от США, Канада і Сполучене Королівство, беруть участь у засіданнях Платформи солідарності, присвячених міжнародному співробітництву.

Крім того, велике значення має залучення українських державних органів в Україні, українських посольств і консульств в державах-членах ЄС. Платформа солідарності регулярно залучає українські державні органи для оцінки потреб та вирішення потенційних проблем, з якими стикаються громадяни України в ЄС.

Європейська комісія також регулярно співпрацює з організаціями громадянського суспільства за допомогою Платформи солідарності, двосторонніх зустрічей та на місцях через співробітників ЄС у відповідних державах-членах.

Цілі й заходи Платформи солідарності

  • Забезпечення загального форуму для обговорення та дій на підтримку реалізації плану з 10 пунктів з метою посилення координації та обміну передовими практиками щодо прийому людей, які рятуються від вторгнення Росії в Україну
  • Збір відповідної інформації про можливості прийому та розміщення в країнах ЄС
  • Координація узгодження пропозицій від країн ЄС щодо прийому людей, які рятуються від війни в Україні і вже прибули до ЄС
  • Координація переміщення осіб з Молдови до країн ЄС та держав-учасниць Шенгенської угоди
  • Сприяння відповідним інструментам ЄС та їх використання

Комісія визначає пріоритети і пункти порядку денного у тісній співпраці з державами-членами та іншими зацікавленими сторонами, як-от українські державні органи, для забезпечення обговорень відповідно до потреб.

З огляду на конкретний та операційний характер деяких обговорюваних питань, було створено кілька підгруп Платформи солідарності, які скликаються на регулярній або разовій основі. Вони включають, наприклад, підгрупу з перевезення переміщених осіб з Молдови або підгрупу щодо платформи тимчасового захисту.

З моменту створення 4 березня 2022 року на підставі імплементаційного рішення Ради, Платформа солідарності досягла конкретних результатів у регулюванні міграції стосовно низки заходів, пов'язаних з наведеним нижче планом з 10 пунктів. 8 березня 2023 року, через рік після введення в дію Директиви про тимчасовий захист, у повідомленні було підбито підсумки її імплементації в контексті війни в Україні та визначено пріоритетні напрямки на майбутнє, зокрема шляхом роботи Платформи солідарності.

Огляд засідань Платформи солідарності щодо України

Migration management-Welcoming refugees from Ukraine

Втілення плану з 10 пунктів

План із забезпечення готовності до міграції та кризових ситуацій

З моменту російського вторгнення в Україну Європейська комісія координувала заходи ЄС у відповідь на цю агресію в рамках плану ЄС із забезпечення готовності до міграції та кризових ситуацій.

План ЄС із забезпечення готовності до міграції та кризових ситуацій створює операційну основу для забезпечення:

  • обізнаності з ситуацією та ліпшої підготовленості,
  • ефективного управління і вчасного реагування.

Даний план, у співпраці з державами-членами та агентствами ЄС, активно залучений до накопичення та повідомлення інформації про останні події. Інформація збирається і поширюється для ефективнішого регулювання міграції.

Прикордонний контроль

Щоб допомогти прикордонним службам країн ЄС ефективно контролювати прибуття на кордони з Україною, при цьому скорочуючи час очікування, але зберігаючи високий рівень безпеки, Комісія видала 2 березня 2022 року керівні вказівки щодо контролю за зовнішніми кордонами. Керівні вказівки містять положення про:

  • спрощення прикордонного контролю на кордонах ЄС з Україною
  • гнучкість щодо умов в'їзду
  • можливість перетину в тимчасових пунктах пропуску поза офіційними пунктами перетину державного кордону
  • спрощений доступ для рятувальних служб та гуманітарної допомоги
  • особисті речі та домашніх тварин

У керівних вказівках наполегливо рекомендовано країнам ЄС вдаватися до підтримки з боку агентств ЄС: Frontex може допомогти з перевіркою особи та реєстрацією людей, що прибувають, а Європол може залучати службовців, які підтримають країни ЄС у здійсненні вторинних перевірок.

Агенції ЄС відіграють ключову роль на місцях

Агенції ЄС відіграють ключову роль у наданні країнам ЄС допомоги на місцях щодо прикордонного контролю, обміну інформацією, реєстрації клопотань про отримання притулку та запобігання тому, щоб злочинні мережі зловживали уразливими групами населення.

Хронологія подій

  1. 28 вересня 2023 року
    Погоджено продовження тимчасового захисту

    Рада погодила продовження до березня 2025 року тимчасового захисту для людей, які рятуються від російської агресії проти України.

  2. 19 вересня 2023 року
    Пропозиція Комісії продовжити тимчасовий захист до березня 2025 року

    Європейська комісія запропонувала продовжити тимчасовий захист для людей, які рятуються від агресії Росії проти України, з 4 березня 2024 року до 3 березня 2025 року. Це забезпечить визначеність і підтримку для більш ніж 4 мільйонів осіб, які користуються захистом у ЄС.

  3. 8 березня 2023 року
    Рік тимчасового захисту для людей, які рятуються від російської агресії проти України

    Європейська комісія ухвалила повідомлення стосовно Директиви про тимчасовий захист. Директива про тимчасовий захист довела, що є важливим засобом надання негайного захисту в ЄС, і вона повинна залишатися частиною інструментарію, яким у майбутньому володітиме Європейський Союз.

  4. 10 жовтня 2022 року
    Започатковано випробувальний Фонд талантів ЄС

    Європейська комісія започатковує випробувальний Фонд талантів ЄС – платформу для сприяння трудовій інтеграції людей, які рятуються від війни в Україні та зареєстровані для тимчасового захисту в країнах ЄС.

  5. 30 вересня 2022 року
    Скоординований підхід ЄС до видачі віз та прикордонного контролю для росіян

    Внаслідок оголошення у Росії військової мобілізації та поглиблення безпекових проблем для Європи, Комісія оновлює вказівки щодо загального оформлення віз і оприлюднює нові щодо контролю стосовно російських громадян на зовнішніх кордонах. 

  6. 9 вересня 2022 року
    ЄС повністю зупиняє дію Угоди з Росією про спрощення візового режиму. Комісія представляє нові вказівки щодо видачі віз громадянам Росії

    Внаслідок ескалації війни, ЄС повністю зупиняє дію угоди з Росією про спрощення візового режиму. Це означає триваліші процедури і підвищену безпекову перевірку щодо російських заявників. Того ж дня Комісія оприлюднила вказівки країнам ЄС та їхнім консульствам стосовно видачі віз громадянам Росії. 

  7. 11 липня 2022 року
    Центр ЄС з підтримки внутрішньої безпеки та прикордонного контролю у Молдові

    Європейська комісія у співпраці з молдовською владою створила у Кишиневі (Молдова) центр ЄС з підтримки для сприяння співпраці між Комісією, агенціями ЄС, країнами ЄС і Молдовою у сфері внутрішньої безпеки та охорони державного кордону.

  8. 6 липня 2022 року
    Рекомендації щодо ініціативи «Безпечний дім»

    Учасники Платформи солідарності схвалили рекомендації щодо ініціативи «Безпечний дім». У них наведено поради країнам ЄС про те, як створити безпечні та належні житлові умови для людей, які рятуються від війни в Україні.

  9. 31 травня 2022 року
    Платформа тимчасового захисту

    Європейська комісія започатковує платформу тимчасового захисту, де країни ЄС обмінюються інформацією про людей, які зареєструвалися для отримання тимчасового захисту.

  10. 16 травня 2022 року
    Телефон довіри

    Європейська комісія відкриває телефон довіри українською та російською мовами для осіб, переміщених з України.

  11. 11 травня 2022 року
    Спільний план протидії торгівлі людьми

    Координатор ЄС з протидії торгівлі людьми розробив спільний план протидії торгівлі людьми для усунення ризиків торгівлі людьми та для підтримки потенційних жертв.

  12. 28 березня 2022 року
    План з 10 пунктів щодо посилення координації на рівні ЄС

    Комісія презентує план з 10 пунктів щодо посилення європейської координації у прийомі людей, які рятуються від війни проти України.

  13. 23 березня 2022 року
    Повідомлення Комісії про прийом людей, які рятуються від війни в Україні

    Комісія оприлюднює повідомлення під назвою «Прийом осіб, які рятуються від війни в Україні: підготовка Європи до задоволення потреб», де пояснюється, як врегулювати поточну ситуацію з біженцями.

  14. 21 березня 2022 року
    Керівні вказівки щодо використання Директиви про тимчасовий захист

    Комісія видає операційні керівні вказівки для країн ЄС щодо того, як найліпше імплементувати нормативно-правові положення про тимчасовий захист людей, котрі рятуються від війни в Україні.

  15. 17 березня 2022 року
    Угода про співпрацю між Молдовою та Frontex

    ЄС і Молдова підписали угоду про управління прикордонною співпрацею в рамках Frontex.

  16. 8 березня 2022 року
    Повідомлення Комісії про європейську солідарність з біженцями і тими, хто рятується від війни в Україні

    Комісія оприлюднює повідомлення під назвою «Європейська солідарність з біженцями і тими, хто рятується від війни в Україні», де пояснюється, як врегулювати поточну ситуацією з біженцями.

  17. 4 березня 2022 року
    Ухвалення Директиви про тимчасовий захист

    Рада ЄС ухвалює імплементаційне рішення Ради про надання тимчасового захисту тим, хто рятується від війни в Україні. Цим рішенням Рада також заснувала Платформу солідарності.

  18. 2 березня 2022 року
    Законопроєкт про введення в дію Директиви про тимчасовий захист та операційних керівних вказівок щодо контролю над зовнішніми кордонами

    Комісія пропонує країнам ЄС ввести в дію Директиву про тимчасовий захист і видає операційні керівні вказівки щодо контролю над зовнішніми кордонами для полегшення перетину кордонів між Україною та ЄС.